Нове инструкције у поступању са пацијентима: Нема више лечења од куће, у болницама и заражени који се опорављају у својим домовима
Пацијенти код којих је потврђен ковид 19 не могу се више лечити у кућној изолацији. Министарство здравља и "Батут" послали упутство локалним самоуправама.
Према новим инструкцијама које су од државе добиле локалне самоуправе, оболели од ове заразне болести, требало би из кућне изолације да се пребаце у импровизоване болнице у Београду, Новом Саду и Нишу, одакле после тријаже, у зависности од здравственог стања, могу бити упућени и у ковид-болнице.
Српски генетичар разоткрио мит: Корона није вештачка творевина, то је вирус који живи у СЛЕПОМ МИШУ
ДОКТОР ПЕЛЕМИШ УПОЗОРАВА: Превенција је најважнија, а ово је ГЛАВНА ЗАШТИТА од корона вируса
Локалне самоуправе дужне су да поступе по овој инструкцији коју су добиле од Министарства здравља и Института "Др Милан Јовановић Батут".
- То се, по одлуци Владе, односи на све дијагностиковане са ковидом 19 - објашњава, др Верица Јовановић, директорка "Батута".
- Разлог за доношење овако значајне одлуке за заустављање ширења инфекције вирусом корона је двојак: прво што пацијенти са доказаним ковидом 19 у кућама могу да шире инфекцију на чланове породице и окружење, а друго је непредвидивост тока саме болести ковидом 19, јер и код пацијената са благим симптомима болест може да ескалира, односно да дође до погоршања које може да угрози живот оболелог - рекла је Јовановић.
У обавештењу упућеном локалним самоуправама наводи се да је према инструкцијама председнице Владе и усвојеним протоколима лечења пацијената код којих је дијагностикован ковид 19, без одлагања потребно поступити на следећи начин:
- Пацијенти са ковидом 19 не могу се више лечити у кућној изолацији. Позитивни на ковид 19 према усвојеним протоколима упућују се искључиво у ковид-болнице, према територијалној дистрибуцији: Београд - Београдски сајам, Ниш - "Чаир", Нови Сад - Новосадски сајам.
Одлука се, како нам је рекла др Јовановић, односи на све дијагностиковане који нису у болницама, али њено спровођење ће се, ипак, прилагођавати времену постављања дијагнозе и појединачном здравственом стању сваког оболелог.
- Када су у питању раније дијагностиковани случајеви, поступаће се зависно од тога колико је прошло од дијагнозе - објашњава директорка "Батута".
- Ако је прошло од 12 до 14 дана, и два теста у размаку од 24 до 48 сати буду негативна, особа се сматра излеченом, али треба да остане у самоизолацији. Они који још не испуњавају критеријум за поновљено тестирање, по овој одлуци треба да пређу у привремене ковид-болнице. Те привремене болнице су за лакше пацијенте, али свако ко се тамо упућује одлази прво у тријажни центар - објашњава Верица Јовановић
У Београду су то Инфективна клиника КЦС и КБЦ "Земун", који је претворен у ковид-болницу, и ту ће се заправо одлучивати где ће даље пацијенти који су се лечили код куће - у ковид-болнице или у привремену болницу на Сајму.
Докторка Верица Јовановић каже да на спровођењу ове одлуке ради више система:
- Свака особа позитивна на ковид 19 је у нашој централној евиденцији. Када је у питању праћење њиховог стања и придржавања препоручених мера, поред здравственог система помоћ пружају инспекције, заводи за јавно здравље, МУП...
ПОМОЋ НА ДЕЛУ: Руски војни лекари почели са пријемом пацијената у Београду
Шта се деси кад цела земља поштује мере? Исповест Београђанина из Кеније, која има 50 МИЛИОНА становника и 158 ЗАРАЖЕНИХ
Вакцина коју су дуго година примали Срби лек за корону? Докторка објашњава како би лек из Титовог времена могао да нас спаси
ДА СЕ СВИ ЗАТВОРЕ У КУЋУ: Кисић Тапавчевић и Несторовић сложни да се уведе СТРОЖИ полицијски час
СВЕСНО САМ РЕКАО ДА ЈЕ ОВО НАЈСМЕШНИЈИ ВИРУС! ДР НЕСТОРОВИЋ ОТКРИО: Ја и Предраг Кон смо били у сукобу, скоро да нисмо говорили!