НЕМА ВРАЋАЊА СА ШАЛТЕРА: Стара ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА важиће и од 1. јануара
Крајем ове године истиче рок за замену папирних здравствених књижица чипованим електронским а оно што занима грађане јесте да ли ће моћи да се лече од 1. јануара 2017. уколико немају нове картице здравственог осигурања.
Из Републичког фонда за здравствено осигурање обавештавају осигуранике шта ће се десити уколико не стигну своје папирне књижице да замене до Нове године:
– Овим путем желимо да обавестимо све осигуранике, да ће и после 1. јануара 2017. године моћи да остварују право на здравствену заштиту без обзира на то да ли су заменили исправу здравственог осигурања или не. То практично значи, да нико не сме да врати осигураника из било које установе здравствене заштите, уколико није заменио стару, папирнату њижицу новом картицом здравственог осигурања. Једини услов је, да она буде уредно оверена – наводе у Фонду здравства.
У том случају, пацијенти неће бити у обавези да имају и потврду да су предали за електронску картицу. Потврда је, како нам наводе у Фонду, неопходна само у случају ако осигураник до тада није имао стару исправу, или је право на лечење остваривао по неком другом основу.
Закључно са 31. октобром 2016. године, захтев за издавање Картице здравственог осигурања је поднело 3.336.742 грађанина, а рок за предају захтева за замену је, да подсетимо, 31. децембар 2016.
– Молимо грађане да поштују рок прописан законом, а здравствена заштита ће им бити омогућена и после Нове године, уколико је стзара исправа важећа, односно оверена у тренутку тражења здравствене услуге – напомињу у Фонду.
Нова књижица кошта 400 динара по осигуранику, а овај износ и физичка и правна лица плаћају приликом подношења захтева за њихово издавање. Трошкови израде плаћају све особе без обзира на то да ли су ослобођена плаћања партиципације, осим социјално угрожених, новорођенчади, деце са посебним потребама и жртве насиља.
– На иницијативу вршиоца дужности директора Фонда др Верице Лазић, са гувернером Народне банке Србије Јоргованком Табаковић 4. априла је закључен Анекс 2 Уговора о донацији. Њима је утврђено да ће Народна банка Србије поред социјално угроженима и новорођенчади, донирати и за децу са посебним потребама и жртве насиља у породици – подсећају у Фонду.
У Републичком фонду за здравствено осигурање очекују да ће увођење нових књижица онемогућити злоупотребе, односно фалсификовање исправе, да ће се њима значајно олакшати процес овере, лакше ће се мењати подаци о осигуранику – учитавањем.
– Сада, свака измена података подразумева замену здравствене књижице, што за РФЗО представља трошак. Иначе, с обзиром на то да све здравствене установе већ поседују неку врсту здравственог информационог система, не очекују се никакаве компликације у примени нових књижица.