NEMA VRAĆANJA SA ŠALTERA: Stara ZDRAVSTVENA KNJIŽICA važiće i od 1. januara
Krajem ove godine ističe rok za zamenu papirnih zdravstvenih knjižica čipovanim elektronskim a ono što zanima građane jeste da li će moći da se leče od 1. januara 2017. ukoliko nemaju nove kartice zdravstvenog osiguranja.
Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje obaveštavaju osiguranike šta će se desiti ukoliko ne stignu svoje papirne knjižice da zamene do Nove godine:
– Ovim putem želimo da obavestimo sve osiguranike, da će i posle 1. januara 2017. godine moći da ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu bez obzira na to da li su zamenili ispravu zdravstvenog osiguranja ili ne. To praktično znači, da niko ne sme da vrati osiguranika iz bilo koje ustanove zdravstvene zaštite, ukoliko nije zamenio staru, papirnatu njižicu novom karticom zdravstvenog osiguranja. Jedini uslov je, da ona bude uredno overena – navode u Fondu zdravstva.
U tom slučaju, pacijenti neće biti u obavezi da imaju i potvrdu da su predali za elektronsku karticu. Potvrda je, kako nam navode u Fondu, neophodna samo u slučaju ako osiguranik do tada nije imao staru ispravu, ili je pravo na lečenje ostvarivao po nekom drugom osnovu.
Zaključno sa 31. oktobrom 2016. godine, zahtev za izdavanje Kartice zdravstvenog osiguranja je podnelo 3.336.742 građanina, a rok za predaju zahteva za zamenu je, da podsetimo, 31. decembar 2016.
– Molimo građane da poštuju rok propisan zakonom, a zdravstvena zaštita će im biti omogućena i posle Nove godine, ukoliko je stzara isprava važeća, odnosno overena u trenutku traženja zdravstvene usluge – napominju u Fondu.
Nova knjižica košta 400 dinara po osiguraniku, a ovaj iznos i fizička i pravna lica plaćaju prilikom podnošenja zahteva za njihovo izdavanje. Troškovi izrade plaćaju sve osobe bez obzira na to da li su oslobođena plaćanja participacije, osim socijalno ugroženih, novorođenčadi, dece sa posebnim potrebama i žrtve nasilja.
– Na inicijativu vršioca dužnosti direktora Fonda dr Verice Lazić, sa guvernerom Narodne banke Srbije Jorgovankom Tabaković 4. aprila je zaključen Aneks 2 Ugovora o donaciji. Njima je utvrđeno da će Narodna banka Srbije pored socijalno ugroženima i novorođenčadi, donirati i za decu sa posebnim potrebama i žrtve nasilja u porodici – podsećaju u Fondu.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje očekuju da će uvođenje novih knjižica onemogućiti zloupotrebe, odnosno falsifikovanje isprave, da će se njima značajno olakšati proces overe, lakše će se menjati podaci o osiguraniku – učitavanjem.
– Sada, svaka izmena podataka podrazumeva zamenu zdravstvene knjižice, što za RFZO predstavlja trošak. Inače, s obzirom na to da sve zdravstvene ustanove već poseduju neku vrstu zdravstvenog informacionog sistema, ne očekuju se nikakave komplikacije u primeni novih knjižica.