Невиђена БАХАТОСТ судских извршитеља: Самохраној мајци БЛОКИРАЛИ алиментацију због неплаћеног рачуна
Из стручних удружења предлажу покретање тужбе
Самохрана мајка чији је рачун блокиран, три месеца није могла да подиже алиментацију, јер је њен рачун блокирао извршитељ како би наплатио дуг и своју награду за поступак извршења који се водио због неплаћених рачуна за комуналије. Службеник је тиме прекршио закон јер алиментација која припада деци ни у ком случају не може да се плени.
Прочитајте и:
Рачун је одблокиран тек по налогу суда, који је утврдио низ неправилности, међу којима и тај да ова Београђанка није ни знала да је поступак покренут, да извршитељи потражују новац, јер обавештења нису стизала на праву адресу. У Удружењу за заштиту потрошача "Ефектива", којем се обратила за помоћ, кажу да је још већи проблем то што је она дуг за комуналије од 70.000 динара платила у целости, са каматама, још 2016. године о чему је јавно предузеће на време обавестило извршитеље.
И поред тога, две године касније извршитељи су јој блокирали рачун и узели новац.
- Закључак извршитеља донет је крајем фебруара ове године, а она нам се обратила почетком марта. Постоји технички проблем, јер извршитељ у тренутку када блокира рачун не може да зна да је то новац од алиментације, што закон изричито забрањује у извршењу. Међутим, ова госпођа је у више наврата обавестила и извршитеља и банку да је блокиран новац од алиментације, на шта они нису реаговали. Алиментација представља приход који је законом изузет од извршења - рекао је Јован Ристић, правник удружења "Ефектива".
Док је све то трајало, банка, свесна незаконитости блокаде, омогућила је клијенткињи да новац са рачуна подигне на шалтеру. Како тврде у "Ефективи" извршитељ није одустајао.
ШОКАНТНА ИСТРАЖИВАЊА: Млади алкохол пробају све раније, а напијају се са непуних 16 година
- Она га је тужила крајем марта, а Трећи основни суд је 25. маја донео одлуку у њену корист и наложио извршитељу да одблокира рачун - навео је Ристић и додао да прича овде није завшена.
Тек сада Београђанка покушава преко суда да оспори наводни дуг од 14.000 динара, који јој је извршитељ наплатио, јер је она, како тврди, пре две године директно у "Инфостану" платила нагомилани дуг за комуналије. Нико је није обавестио да постоји потраживање нити да је поступак извршења покренут.
- Ово није усамљен пример. У поступцима извршења извршитељи посежу и за примањима која су законом изузета. Саветујемо све који имају проблем да се обрате суду, а не надлежном министарству или Комори извршитеља, пошто једино суд може да оспори ово незаконито понашање - казао је Ристић.
Међу примањима која су изузета од извршења налазе се примања на основу законског издржавања, накнада штете због рушења здравља, новчане ренте због неспособности за рад, новчане ренте за издржавање које је изгубљено услед смрти дужника, новчане накнаде за телесно оштећење, додаци на децу, стипендије, и накнаде које се остварују према прописима о социјалној заштити.