НИКАД ТОПЛИЈИ ЈУН У ИСТОРИЈИ! Ел Њино опустошио Европу, временске ОПАСНОСТИ тек пристижу и доносе нове проблеме
За нама је најтоплији јун у историји.
У месецу иза нас оборени су температурни рекорди. Био је то најтоплији јун у историји, саопштила је служба Европске уније за праћење климатских промена.
Према њеним подацима, ова година ће вероватно надмашити 2023. као најтоплију забележену. Загревање је делом узроковано климатским променама изазваним људским утицајем, а делом метеоролошким феноменом Ел Нињо.
Имали смо 12 узастопних рекордно топлих месеци
-Имали смо 12 узастопних рекордно топлих месеци, а такође видимо рекордно висок ниво гасова стаклене баште из сагоревања фосилних горива. Бојим се да ће ови рекорди бити пријављени као да су резултати Олимпијаде, али изгледа да да се неће развити свест да се тиме крше људска права већине људи на планети.
-Топли месеци значе јаче топлотне таласе и озбиљније поремећаје, као што су јаке кише и разорне поплаве - рекла је научница Фридерике Ото са Института Грантем на лондонском Империјал колеџу, преноси ХРТ.
Коперник: Рекорди падају уназад више од годину дана
Због емисије гасова стаклене баште услед људских активности, температурни рекорди на светском нивоу падају уназад више од годину дана: јун 2024. постао је најтоплији јун икада забележен и оборио јунски рекорд из 2023. године, пише АФП позивајући се на европску опсерваторију Коперникус.
Коперникус је програм Европске уније за посматрање Земље, односно наше планете и њеног окружења. Програм нуди информационе услуге које се заснивају на посматрању Земље сателитима и земаљским подацима.
Европска комисија координира и управља програмом који се спроводи у сарадњи са државама чланицама, Европском свемирском агенцијом (ЕСА), Европском организацијом за експлоатацију метеоролошких сателита (ЕУМЕТСАТ), Европским центром за средњорочне временске прогнозе (ЕЦМВФ), агенције ЕУ и Меркатор Океан.
Загревање океана без преседана
Са топлотним таласима у Мексику, Кини или Саудијској Арабији, јун 2024. је 13. узастопни месец са рекордно високом просечном температуром у поређењу са претходним месецима, објавио је Коперникус.
Са овим ниским температурама и невиђеним загревањем океана, који су апсорбовали 90 одсто вишка топлоте изазване људским активностима, "просечна глобална температура у последњих 12 месеци, јул 2023-јун 2024 – је највиша икада забележена", истиче Коперник.
У том периоду просечна температура планете била је 1,64 степена Целзијуса изнад просечне температуре у прединдустријском периоду од 1850. до 1900. године, када сеча шума и сагоревање фосилних горива још нису загрејали климу Земље.
Јун 2024. је, између осталог, био "12. месец заредом са температуром вишом за 1,5 степени у односу на прединдустријски период", истиче Карло Буонтемпо, директор Службе за климатске промене Коперникус (Ц3).
Циљ Париског климатског споразума из 2015. има за циљ да ограничи повећање температуре површине Земље на 1,5°Ц изнад прединдустријских нивоа.
Ако је клима већ загрејала 1,2Ц више од 1850-1900, стручњаци УН за климу предвиђају да циљ од 1,5Ц има само ограничене шансе да буде испуњен до 2030/35, с обзиром на темпо емисије гасова стаклене баште чији се врхунац очекује до 2025. године.
Због врућине, 1300 мртвих у Меки
Са изузетком западне Европе, где је температура у јуну била близу или нижа него у периоду од 1991. до 2020. године, остатак света бележи више и знатно више температуре, а самим тим и у Меки, у Саудијској Арабији, више од 1.300 ходочасника је умрло од врућине. Температура у Великој џамији порасла је на 51,5 степени Целзијуса.
Грчки Акропољ је затворен због високих температура од 44 Ц. На северу Кине, укључујући Пекинг, горело је више на од 40 степени Целзијуса, док су југ погодиле поплаве.
Разорне поплаве погодиле су и Кенију, Авганистан и Француску. То је све чешћа појава у свету као последица загревања климе, када се влага у ваздуху максимално повећава, а са њом и потенцијални интензитет падавина.
Светска атрибуција за временску прогнозу (ВВА) тврди да је смртоносни топлотни талас у САД и Мексику постао 35 пута вероватнији због климатских промена. Што се тиче пожара, јун је закључио најгори полугодишњи период у последњих 20 година у Амазонији, која је погођена историјском сушом.
Нестанак струје
Остале последице топлотних таласа укључују нестанке струје који су погодили Египат, Пакистан и западни Балкан.
Ипак, до краја године очекује се предвиђени повратак климатског феномена Ла Ниња, који доноси ниже температуре, а може се очекивати и пад глобалних температура, сматра Жилијен Николас, научник у Копернику.
Он објашњава да ће температуре у свету крајем 2024. године умногоме зависити од повећања температуре океана који покривају 70 одсто површине планете.
Повећана површинска температура северног Атлантика допринела је и јачини урагана Берил који је почетком јула погодио Антиле.
Извор: Србија Данас/Мондо