Због ових 1.000 динара се у Југославији ишло на робију: На њој је насликана жена, а новчаницу су морали да забране
Тадашњи гувернер Бајлони поверио је великом српском сликару Паји Јовановићу задатак да управо он наслика нацрт новчанице
У доба када је на челу Народне банке Краљевине Југославије био Игњат Ј. Бајлони насликан је нацрт једне новчанице, која има важан историјски значај.
Тадашњи гувернер Бајлони поверио је великом српском сликару Паји Јовановићу задатак да управо он наслика нацрт те новчанице.
Реч је о једној од најлепших новчаница у историји нумизматике. Штампала се од 1931. године у Заводу за израду папирног новца у Точидеру у апоену од 1.000 динара.
МАКЕДОНСКИ ЛЕГИЈА: Читаво тело му је било ИШАРАНО, водио је ЛАВОВЕ, а биографија - нимало наивна! (ВИДЕО)
ОВО ЈЕ ПРИЧА О ЧОВЕКУ КОМЕ СУ СРБИ ЗАХВАЛНИ: Чувени Миле открива своју животну мисију, која никог неће оставити РАВНОДУШНИМ
ЉУБАВНА ТРАГЕДИЈА ВОДИТЕЉКЕ ПИНКА! Александра сломљена због СМРТИ ПИЛОТА с којим је БИЛА У ВЕЗИ
Народна банка Краљевине Југославије, чији је тадашњи гувернер био Игњат Ј. Бајлони, поверила је нашем великом сликару Паји Јовановићу задатак да наслика нацрт једне историјски значајне новчанице. Њен велики значај је у томе што се први пут на папирном новцу нашао лик познате жене - краљице Марије Карађорђевић, а до тада су се могле видети само персонификоване женске фигуре.
Сликар Паја Јовановић је све техничке припреме и рецензије новчанице урадио у свом атељеу у Паризу, а посебно се користио скицама и истраживањима која је обављао у периоду између 1925. године и 1927. године.
- Издала ју је Народна банка Краљевине Југославије 1931. године. На њеном лицу доминира лик Марије Карађорђевић, на водеом жигу је лик краља Александра Првог Карађорђевић, а лево је орао у узлету. Натпис на тој страни је ћирилицом. На реверсу, односно позадини новчанице су представљене две женске фигуре од којих једна држи сноп жита, а друга грб и мач. На тој страни је натпис изведен латиницом – навела је за РТС једном приликом Љиљана Бакић, кустос на Одељењу нумизматике у Музеју у Вршцу.
Срђан Предојевић после много година променио имиџ! У овом издању га нисте НИКАДА ВИДЕЛИ (ФОТО)
ОГРОМНА ПРОМЕНА У СРБИЈИ: Више НЕЋЕТЕ СМЕТИ да користите ове кућне апарате које СВИ ИМАМО
НАЈТЕЖИ ОБЛИК КАНЦЕРА: Ако приметите ове симптоме ОДМАХ идите код ЛЕКАРА!
Паја Јовановић је за своје дело био богато награђен. Од Народне банке је добио 100.000 динара, што је у оно време био много већи хонорар од хонорара који су добијали наши познати уметници-дизајнери.
Није познато када је престала штампа ове новчанице, али је сигурно била у оптицају дуже од једне и по деценије.
Колико је ова новчаница била пожељна говори и податак да су два мушкарца која су је фалсификовала осуђена на дугогодишњу робију 1937. године. Чак 17 пута су пробали да је фалсификују и други "преваранти", али само два пута је успешно фалсификована.
БОНУС ВИДЕО: ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)