НОВЕ МЕРЕ ЗАВИСЕ ИСКЉУЧИВО ОД ОВЕ ТРИ БРОЈКЕ: Шта оне представљају и како се израчунавају?
Када корона експлодира, и када дође до драстичног повећања новооболелих, одмах се размишља о пооштравању постојећих и увођењу нових, још рестриктивнијих епидемиолошких мера.
Том приликом епидемиолози, али и сви други чланови Кризног штаба, баратају многим бројкама и статистичким параметрима, а о новим мерама осим цифре новооболелих за последња 24 сата одлучују још три бројке, које су свака на свој начин веома важне.
КРИЗНИ ШТАБ ЗАСЕДА ДАНАС: Ситуација поново постаје озбиљна, могуће и строже мере
КАДА НАМ СТИЖУ ПРВЕ ПАХУЉЕ? Представљена ПРОГНОЗА ДО ЈАНУАРА, метеоролог открио на какву се зиму морамо спремити
ЦРВЕНИ ОБРУЧ ОКО НАШЕ ЗЕМЉЕ: Корона пише нове црне рекорде у региону, да ли Србија затвара границе?!
Конов коефицијент
Тако је назван пошто га је српској јавности представио и објаснио управо др Предраг Кон. Он представља однос између броја тестираних и броја позитивних у неком временском року, најчешће периоду од управо 24 сата.
Како је истакао др Кон, за епидемију се може рећи да је под контролом, па чак и гашењем када је овај коефицијент испод 0,5%, односно када је тек сваки 200. од свих тестираних позитиван. На другој страни, ситуација постаје веома озбиљна када Конов коефицијент пређе границу од пет одсто.
Тренутно, он у Србији осцилира последњих дана између три и четири одсто.
Репродукциони или Р број
Следећи је Р број који се показао као веома важан широм света у борби против корона вируса и сви прижељкују да он буде што нижи.
Р број или репродукциони број представља просечни број људи које једна заражена особа зарази. Он јасно показује у којој смо фази болести и неопходно је да буде испод један како би се ланац заразе зауставио.
Што је већа вредност Р, вирус се више шири. За сезонски грип, једна инфекција води у просеку ка 1,4 инфекција, за корона вирус једна инфекција води у две или три нове инфекције у раном стадијуму раста оболелих.
У августу је обелодањено да је он тада у Србији износио 2,7.
Оболели на 100.000 људи
Приликом сагледавања стања у једној земљи, на светском нивоу се користи посебан параметар - број заражених на 100.000 становника у последњих 14 дана.
Дакле, није важан само укупан број оболелих, него се гледа у односу на величину популације неке земље, па даје много реалнију слику.
Европски цензтар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) је надлежан за свакодневне извештаје, а према последњем Србија има нешто мање од 22 заражених на 100.000 становника.
Процена је да се земље стављају у "црвену зону" ако ова бројка износи изнад 25 или 30 оболелих на 100.000 грађана.