НОВЕ ПОДВАРИЈАНТЕ КОВИДА: Омикрон доживео мутације које се рапидно шире Европом - стручњаци забринути
Број заражених вирусом корона поново се повећава у земљама ЕУ, те прети да поремети безбрижну летњу сезону. Као главни кривац за ширење вируса означене су две подваријанте омиктона БА.4 и БА.5, које су заразније од претходних, а регистроване су у многим земљама у Европи, укључујући и суседну Хрватску.
Здравствени званичници нису изашли са подацима да ли су нове подваријанте регистроване и у Србији, а вирусолози су убеђени да их има и овде "само да још нису лабораторијски потврђене".
Томе у прилог говори и податак да је у последње две недеље почео да расте број заражених у Србији, да смо са 250 дошли до 587 инфицираних на дневном нивоу. Последњих дана број заражених значајно се повећава у Португалији, Немачкој, Француској, Италији, Шпанији, Грчкој, Данској, Холандији.
"ДВОЈЕ МЛАДИХ ИМА ОЗБИЉНУ КЛИНИЧКУ СЛИКУ" Корона ПОНОВО ЗАДАЈЕ МУКЕ ЛЕКАРИМА - упозоравају на ЈОШ таласа епидемије
СТРМОГЛАВИ ПАД БАЈДЕНА: Рејтинг никад нижи - Рат у Украјини, корона и инфлације кошта ће демократе победе на изборима
ДА ЛИ НАС ОЧЕКУЈЕ НОВИ КАРАНТИН? Др Тиодоровић истакао кључну разлику између мајмунских богиња и вируса корона
И док се повећава број новоинфицираних, теши податак да се не бележи пораст броја пацијената на болничком лечењу и смртних случајева. Хрватски завод за јавно здравље (ХЗЈЗ) објавио је да су подваријанте БА.4 и БА.5 заступљене у 15 посто узорака послатих из Хрватске на секвенцирање у европску лабораторију. Додају да се вирус сада лакше шири јер су укинуте све епидемиолошке мере, а да нове подваријанте БА.4 и БА.5 успешније заобилазе имунитет стечен вакцинацијом.
Вирусолог Нада Куљић Капулица каже да Србија није изузетак и да је повећање броја заражених индиректан показатељ да су нове подваријанте стигле и у Србију.
- Нико не зна како ће даље бити. Оно што је забрињавајуће је да се вурус и даље мења и да постоји пет подваријанти омикрона. Актуелне су подваријанте БА.4 и БА.5. Оно што је добро је да те подваријанте омикрона дају блажу клиничку слику, мање је пацијената на болничком лечењу, мање је на распиратору", навела је Куљић Капулица за Euronews Србија.
Додаје да ће вирус сигурно наставити и даље да се мења, а да научнике посебно брине како ће се те промене одразити на људе који су вакцинисани и који су прележали болест.
- Због промена на делу вируса који је задужен да се качи за ћелије људског организма, нове подваријанте могу да избегну имунитет, те се разбољевају и vakccinisani и они који су до сада прележали корону. За подваријанте БА.4 и БА.5 је доказано да осим што се брже шире оне заобилазе имунски одговор те вакцина није довољно ефикасна да заштити од тих подваријанти. Зато је питање шта даље, на који начин елиминисати болест, односно спречити да осетљиве категорије људи не оболе сада поново - рекла је она.
Сматра да су нове подваријанте омикрона присутне и у Србији, јер су детектовани у многим европским земљама а сезона је годишњих одмора и путовања те је немогуће остати изоловано острво. И даље је збуњује, као и многе светске научнике, ширење вируса током топлих, летњих дана, а познато је да су корона вируси осетљиви на високе температуре.
- Треба обратитиу пажњу на превентивне мере. Мало смо се опустили по питању контаката. Треба пазити, носити маску где год су веће гужве. Са маскама још није готово - појаснила је она.
У Хрватској, где су регистроване нове подваријанте вируса корона у петак је регистровано 612 новозаражених и четири преминуле особе.
Директорка Клинике за инфективне болести "Др. Фран Михаљевић" Алемка Маркотић рекла је да се "ситуација помно прати", али не искључује могућност да ће се актуални пораст броја случајева назвати новим таласом епидемије.
- Ширењем подваријанти БА.4 и БА.5 постоји могућност да буду инфицирани и они који су вакинисани или преболели, но већином се ради о благим клиничким облицима који прођу за дан-два. Важно је да кронични болесници и даље практикују епдемиолошке мере и заштиту те их и даље позивамо да се вакцинишу - рекла је Маркотић у изјави за хрватске медије.
Брзо ћемо доћи до 1.000 заражених дневно
Епидемиолог Радмило Петровић сматра да ће Србија врло брзо доћи до броја од 1.000 заражених на дневном нивоу. Каже да све указује да смо на почетку новог таласа, да га је очекивао на јесен, а не током лета. Додаје да је питање само колико ће да траје и каквог ће бити интензитета.
- Све указује да смо на почетку новог таласа. Очекивао сам да се појави на јесен, а он је стигао много раније, већ у јуну. То је за мене мало неочекивано. Постали смо несмотрени, заборавили на вирус. Са повећањем броја заражених почеће да расте и број пацијената на болничком лечењу - рекао је Петровић раније.
Он је додао да је вирус отпотнији у спољној средини на повишеним температурама него што се очекивало, остаје дуже у ваздуху и доводи до заражавања већег броја људи, иако је лето.
- Повећава се број заражених и у летњим месецима. Имали смо и пре годину дана у сред лета талас коронавируса. Ово је почертак новог таласа. Овај период треба искористити да се обави хитна вакцинација, сви који су примили три, да приме четврту дозу, они који су примили четири да приме пету дозу. Има вакцина, претекло је доста. Важно је да се вакцинишу хронични болесници, старији од 60 година - навео је он.
Државни секретар у Министарству здравља Предраг Саздановић изјавио је да ће се корона "сасвим сигурно вратити", да ће лето "потпуно усложнити" ситуацију и да почетком јула очекује нови талас, али да "нико живи не зна" у каквом облику.
Саздановић је за РТС рекао да је вирус толико мутирао да клиничка слика више није толико јака као што је била и оценио да је то "срећна околност". Додао је да остаје питање колико ће бити заражених, хоспитализованих и на интензивној нези.