НОВИ СЛУЧАЈЕВИ МАЛИХ БОГИЊА У СРБИЈИ: Расте број оболелих - ове општине су НАЈУГРОЖЕНИЈЕ
Другог фебруара морбили су потврђени и у Новом Саду.
Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије "Батут" у нашој земљи је укупуно регистровано 29 случајева малих богиња закључно са јучерашњим даном.
На територији Смедерева регистровано је укупно 28 случајева морбила, од којих је 27 потврђено у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак", док је једна оболела особа породични контакт са лабораторијски потврђеним случајем.
ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА И МАЈМУНСКЕ БОГИЊЕ У СРБИЈИ: Огласио се директор Инфективне клинике - ево каква је ситуација
МАЈМУНСКЕ БОГИЊЕ НА ПРАГУ СРБИЈЕ: Први случај потврђен у овој земљи
ПРЕЛЕЖАЛИ СТЕ "НЕКЕ" БОГИЊЕ, а нисте сигурни које? ПРОВЕРИТЕ: Ово је ГЛАВНА РАЗЛИКА, али морбиле могу бити смртоносне
Ради се о седамнаест невакцинисаних особа испод две године живота, три особе предшколског узраста и осам одраслих особа са непознатим и непотпуним вакциналним статусом. компликација у виду упале плућа била је присутна код двоје оболеле деце.
Подсетимо, 2. фебруара 2023. године у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" морбиле су потврђене код невакцинисане особе узраста девет година из Новог Сада.
12. јануара 2023. године Завод за јавно здравље Пожаревац је пријавио епидемију у Смедереву.
Епидемиолошка служба Завода спроводи епидемиолошко истраживање и координира мерама спречавања ширења болести.
Од 11.1.2023. године на снази су пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама на територији Републике Србије у складу са Планом активности за одстрањивање ове болести у земљи (пријава сумње, лабораторијска дијагностика, изолација и лечење оболелих, здравствени надзор, епидемиолошки надзор, вакцинација невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних лица, вакцинација осетљивих лица из контакта унутар 72 сата).
Како наводе из Батута имајући у виду наведене околности, период заразности, сезоност, остварене контакте, мере пооштреног надзора треба спроводити до даљњег, односно најмање до истека периода двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја, а у складу са проценом епидемиолошке ситуације у жаришту епидемије, односно на територији Републике.
У последњој епидемији малих богиња у Србији, током 2017. и 2018. године регистровано је око 5800 оболелих, од којих је 93% било невакцинисано, непотпуно вакцинисано или са непознатим вакциналним статусом.
Једна трећина оболелих била је хоспитализована због тежине клиничке слике праћене компликацијама.
У овој епидемији регистровано је 15 смртних исхода међу којима је било четворо деце млађе од пет година.