НОВИ ТРЕНД У СРПСКИМ ШКОЛАМА: Основци се СКИДАЈУ, па каче на ИНТЕРНЕТ, а разлог је ПОРАЖАВАЈУЋИ
Ова проблематична пракса се све чешће дешава у основним школама широм Србије.
Сиромаштво и хаос у земљи терали су ситне преступнике да током 90-их скидају деци нове патике када крену у школу. Данас се деца у школи скидају сама, и то не због немаштине, већ (најчешће лажног) богатства - тј. да би етикетом доказали су њихове мајице и дуксеви скупи оригинали. Јер ако одећа није маркирана, дете није кул.
- Клинци купују ствари од по неколико хиљада евра, па се снимају и каче видео на Јутјуб - "Мене су терали да скинем дукс да би проверили је ли стварно оригинал. Морао сам и да кажем у којој је радњи купљен" - рекао је један ученик.
НЕВЕРОВАТНО! Др. Даница Грујичић се одрекла директорске плате - разлог ће вас ОДУШЕВИТИ!
Земљу ће погодити СУПЕРМАГНЕТНА ОЛУЈА! Трајаће 10 САТИ, имаћете УЖАСНЕ ГЛАВОБОЉЕ
ОВА УСЛУГА У СРБИЈИ КОШТА 6.000 евра ЈЕФТИНИЈЕ НЕГО У ЕУ: Странци хрле код наших лекара СВЕТСКОГ калибра
Ова проблематична пракса се све чешће дешава у основним школама широм Србије. У жељи да буду прихваћени и "ин" деца потпадају под утицај нереалних захтева да све на њима буде скупо и маркирано. Те захтеве намећу једни другима, односно често дете које долази из добро ситуиране породице прозива и понижава своје вршњаке, како ако не носе скупо, мање вреде.
И деца, одрасла у материјалистичком свету какав је наш, прихватају ова правила и постају опседнута брендовима, чије цене најчешће не одговарају платежној моћи њихових родитеља.
Када у школу дођу у неком новом одевном комаду, деца морају да докажу да је у питању скуп оригинал.
- Скинеш се и покажеш етикету. Кажеш колико је нешто коштало. Што скупље, то боље. Нико неће да буде лузер који носи патике јефитније од 20.000 динара. Мене су терали да скинем дукс и да им покажем етикету. И да кажем у којој радњи сам купио - рекао је ученик једне основне школе из Панчева.
Баш се преко леђа родитеља ломе комплекси које деца једна другој намећу. Мајке и очеви купују, ни сами не знају од кога новца, само да им клинци не буду одбачени од стране вршњака. Неретко на пар патика оде цела плата.
- Радим у продавници у којој патике коштају од 16.000 динара па навише. Много основаца купује код нас, а они изричито избегавају патике по цени мањој од 20.000. Најчешће се продаје модел од 36.000 динара. Купују га и родитељи који имају плате од 1.000 евра и они који раде за 300. Многи од њих пазаре преко административне забране, те тако знам колико су већини плате мале, понекад тек коју хиљаду веће од цене патика. Али купују - рекла је једна продавачица из Суботице.
Све ово подсећа на америчке филмове у којима се богати клинци разбацују новцем својих родитеља. Да их српска деца подражавају види се и по томе што им је енглески акценат најбољи када изговарају имена марки, користе њихов жаргон, а вредност своје одеће изражавају у доларима.
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У РАДУ ИЗВРШИТЕЉА! Више не могу тек тако да вам ОДУЗМУ НЕКРЕТНИНУ
ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР ЗА ДРЖАВНИ УДАР! Ово су сва дела због којих ће се убудуће ићи у затвор ДО КРАЈА ЖИВОТА
НАЈЕЖИЋЕТЕ СЕ! Улични свирач у Паризу чуо наш језик, па пришао и одсвирао НАЈДИРЉИВИЈУ СРПСКУ ПЕСМУ (ВИДЕО)
А чак су и домаћи забављачи нашли себи место у овом тренду. На Јутјубу постоје канали у којима деца из Србије описују шта на себи носе и колико то кошта. Наравно, у доларима. Потом сами дају оцене скупих патика:
Не волим 95-ице, то носе сви мали наложени гарсерчићи Београда - коментарише једна девојчица патике које коштају око 200 долара, док остали парадирарују иза ње, покушавајући да изгледају што више битни.
У једном овако сиромашном друштву разбацивање новцем и брендовима само је привидан парадокс. Стручњаци истичу да у томе велику улогу играју и родитељи, међу којима многи и сами од деце од малих ногу праве статусне симболе.
- Попустљиви смо у жељи да их усрећимо, тражимо пречице и инстант решења, заборављајући да је наш задатак да оспособимо децу за живот, нудећи им, између осталог, породични систем вредности. Спорт и музику - зато што их волимо и уживамо бавећи се њима, а не зато да би уновчили таленте, активне садржаје који ће омогућити деци да се кроз резултат остваре негујући интризичку мотивацију, а не гајећи лажни осећај сигурности кроз спољашње и наметнуте стандарде - каже Дарка Крсмановић, психотерапеут.