НОВИНЕ У ГРАЂАНСКОМ ЗАКОНИКУ: Хоће ли у Србији заживети сурогат и геј бракови, а престати физичко кажњавање деце?
Физичко кажњавање деце, сурогат мајчинство, еутаназија, као и истополне заједнице - то су неке од области које ће у нашој земљи први пут бити уређене усвајањем Грађанског законика.
Од мноштва новина које нови Грађански законик са собом носи, у народу су највише одјека наишле оне најшкакљивије. Питали смо стручњаке да ли је Србија спремна на ове промене.
Наргилу пуши ДВА и ПО МИЛИОНА Срба! Сат времена трује као 100 цигарета, а ЕВО и осталих последица
ШОКАНТАН ПОДАТАК О ВАКЦИНАЦИЈИ У СРБИЈИ! Да се нису ПРОТИВИЛИ, до сада би ПОТПУНО ИСКОРЕНИЛИ морбиле
Верници данас пале свеће, а сви треба да СТРЕПЕ од Јованових речи! Ово данас МОРАТЕ урадити за ЗДРАВЉЕ и СРЕЋУ
Сурогат
За разлику од земаља где је дозвољено, сурогат материнство одвајкада била је табу тема у нашем друштву. Ипак, када буде усвојен, будући Грађански законик дозволиће сурогат и у Србији. Предвиђена је умерена награда, од 8.000 до 15.000 евра, а жена која ће родити дете за неког другог ће се звати родиља, која најчешће неће бити генетска мајка детета. Од полних ћелија будућег оца и будуће мајке дете би настајало у епрувети, а онда би се ембрион полагао у материцу жене која ће са будућим родитељима склопити уговор о рађању за другога. Будући родитељи ће издржавати родиљу за време трудноће, бринуће о њеној квалитетној исхрани, медицинског нези и добрим условима живота.
Као и за мноштво других новина, у народу се на помен сурогат материнства одмах јавила мисао о злоупотреби.
- Сматрам да законски добро регулисано сурогат материнство представља драгоцену помоћ онима који из медицинских разлога не могу да добију потомство, то води до стварања новог живота и треба да буде подржано. Законски регулисано сурогатство омогућава нормалан однос са свесном одраслом особом уз надокнаду реалних трошкова, знање и пуну свест о томе шта се десило. Онима који стављају примедбе да ће легализовано сурогат материнство довести до злоупотреба, одговарам да је врло добро познато на сијасет светских примера, да су највеће злоупотребе могуће баш тамо где закона нема, а не где га има. Тамо где постоји законска регулатива, могуће је одредбе закона мењати и прилагођавати конкретним приликама, усавршавати и доследном применом онемогућити, санкционисати и обесхрабрити покушаје злоупотреба - каже проф. др Зорица Мршевић са Института друштвених наука.
Физичко кажњавање
Нацртом Грађанског законика предложена је и забрана физичког кажњавања и занемаривања деце, али се не искључује могућност да дете у одређеним ситуацијама може да добије родитељску ћушку.
- Ово је важно због тога што, ако у било ком тренутку ударимо дете, шаљемо поруку да је насиље и дозвољено, али и да се исплати. Онај ко је јачи, има права да туче другог (дете) и да тако добије оно што жели. На пример, дете неће да послуша, родитељ инсистира, дете добије батине и то је то... Деца уче по моделу, на основу нашег понашања. Не можемо учити децу да насиље није решење, а ми се понашамо другачије - каже школски психолог Марина Надејин Симић.
Ова забрана је значајна и са аспекта повећаног броја случајева вршњачког насиља, јер су овим предлогом писци законика желели да уведу нове стандарде понашања у породици.
Истополне заједнице
Ова област по актуелним српским законима није регулисана. У Нацрту грађанског законика нигде експлицитно се не помињу геј бракови, али се помиње узимање у обзир истополних заједница.
Тако, између осталог, пише: "У јавној расправи неопходно је да се свестрано сагледа могућност законског регулисања истополних заједница, посебно уважавајући различита мишљења, ставове и аргументе који би били правно релевантни у евентуалној припреми посебног закона". Истополне заједнице се помињу и у делу који се односи на право становања, где се наводи да се потребе имаоца права становања просуђују према тренутку настанка права, али се узимају у обзир и нове потребе које су се у време настанка права могле основано очекивати (закључење брака, заснивање заједнице, рађање или усвајање деце, настајање законске обавезе у корист или на терет имаоца права становања). У законику стајаће и да регистрација партнерства истополних особа треба да буде решена специјалним законом или изменом породичног закона.
- Друштво, односно наша заједница није спремна на овај корак и то може да направи гомилу проблема у имплементацији када се тај закон донесе и почне да важи. Такав проблем је био и са инклузијом, коју су увели у потпуно неприпремљену средину што се тиче струке. Плашим се ће гомила проблема испливати на површину - објаснила је социјални психолог Весна Томић.
СРБИН КОЈИ ЈЕ ПРЕЖИВЕО ПАКАО ЧЕРНОБИЉА: Слике које сам видео памтићу док сам жив!
МИСТЕРИОЗНИХ 30 САТИ: Младен је пронађен, остаје ТАЈНА шта се десило - СВЕДОЦИ ВИДЕЛИ УЗНЕМИРЕНОГ МЛАДИЋА
ЕКОЛОШКА БОМБА У КИКИНДИ: Пронађено око 300 тона опасног отпада!
Закон ће тешко заживети код нас
- Ми смо као нација темпераментни, наш менталитет није такав да покушавамо мирно, тихо и полако да решавамо проблеме, већ некада врло брзо то радимо, па и на тај начин што ћемо ударити дете. Иако мислим да је овај закон јако користан дугорочно, лично сам прилично скептична да ће то ускоро заживети код нас - објаснила је психолог Марина Надејин Симић.