БОРИЛИ СМО СЕ КАО ЛАВОВИ!
СЛАВНИ ДОГАЂАЈ СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ КОЈИ НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ: Показали смо ЗУБЕ моћном непријатељу, нису знали шта их је снашло! (ВИДЕО)
Борба до последњег даха
На данашњи дан пре тачно 25 година 250. бригада Противваздушне одбране срушила је "невидљиви" авион Ф-117А, понос америчке борбене авијације. Мештане мирног сремског села Буђановаца тада је засенила горућа лопта која се попут комете сурвала на тло и оставила их све у шоку. Обарање овог авиона представља први и једини потврђени губитак авиона НАТО алијансе израђеног у стелт технологији током бомбардовања СРЈ.
Тог 27. марта 1999.-године, око 20 сати и 40 минута на модификованом радару руског ракетног система С-125, уочена је мета на небу, а након само 60 секунди авион је погођен ракетама типа "нева" изнад војвођанског села Буђановци недалеко од Руме. Јединицом која је оборила авион командовао је пуковник Золтан Дани.
Као да пада комета
Симбол моћи и неуништивости САД, неславно је завршио у сремачкој равници, захваљујући способности наше ПВО. Мештани овог малог сеоцета свему су сведочили, а њима се чинило као да се дешава апокалипса.
Убрзо након пада чувеног Ф-117 на место кратера где је авион и даље горео почели су да пристижу мештани, ликујући што је срушено чудо технологије, које се до тада сматрао невидљивим за радаре.
- То је било као да смо на "Маракани". Тако је сијало. То је била усијана лопта на небу. Сви који су гледали, касније су причали да им је изгледало као да ће да падне на њих директно. Тако је и мени у том тренутку изгледало – испричао је раније Славољуб Јовановић, додајући да тај тренутак мештани Буђановаца никада неће заборавити.
- То је изгледало као комета која јури на нас. Нико у том тренутку није знао шта лети и шта се руши – додаје други комшија, који је тада био мобилисан. Сви су желели да се сликају, скачу по деловима авиона и играју коло, или откину део који ће понети за успомену.
Извињење америчког пилота
Амерички пилот Дејл Зелко управљао је поносом америчке авијације, а годинама након НАТО бомбардовања, Золтан Дани причао је да се са Зелком потом и спријатељио. Како је раније испричао Золтан, амерички пилот му се и поверио и понудио извињење због тога што је учествовао у бомбардовању. Каже, да је знао праву истину о ситуацији у Србији, не би ни учествовао у бомбардовању.
- Веровао је да је другачије стање и сви пилоти су били убеђени да у Србију доносе слободу и демократију. Схватио је да је позадина свега било нешто друго и да је Србија бомбардована из политичких разлога. Каже да му је жао што је учествовао у бомбардовању Србије и да су преварени. Били су уверени да су долазили из хуманитарних разлога да поправе стање. Да је знао праву истину, не би у томе учествовао. Каје се што је бацао бомбе на српску децу - прича Дани.
Золтан, сада пуковник у пензији, на обележавању 20 година од обарања авиона рекао је да му се чини као да је бомбардовање јуче било: "Све је свеже. Ране су велике, и међу становништвом и међу нашим саборцима, свеже су и дубоке".
Снимљена два филма
О њему и америчком пилоту снимљена су и два филма - "21 секунд", а затим и "Други сусрет", редитеља Жељка Мирковића. Пре 13 година, говорећи о идеји за филм "Други сусрет", Дани је испричао:
- Ту је и сцена у којој ме старији син Атила позива да заједно погледамо изјаву пилота Зелка. Син је то скинуо са интернета - Зелко прича о томе како му је било када је био оборен изнад Југославије. Ми то тада слушамо и син ме у једном тренутку спонтано пита шта бих ја рекао Дејлу кад би се једног дана срели? Одговорио сам да не бих имао ништа против јер смо обојица били професионалци и извршавали смо задатке које су пред нас постављали наши претпостављени и да бих му рекао: хајдемо на по једно пиће! Тог момента је Жељку Мирковићу синула идеја да се то и оствари и почели смо да радимо на филму "Други сусрет" - каже он.
Успостављен је контакт преко интернета, Дани и Дејл размењивали су писма, углавном о породици и свакодневним темама и проблемима. Каже да је њихов први сусрет био у Буђановцима, а други, мирнодопски, збио се, по идеји редитеља филма Мирковића, у пекари у Скореновцу, где је наш пуковник тада радио.
- Осећај је био несвакидашњи, врло необичан, а истовремено и као да је то само обичан сусрет са комшијом. У току наше преписке и припреме тог сусрета постепено се стварао осећај да је то, ипак, нешто посебно, како за Дејла тако и за мене. Наш однос је сада ванполитички и потпуно људски. Ни у једном тренутку нисам имао дилему да ли да се сретнем са Дејлом Зелком. Потпуно сам убеђен у то да је увек боље дружити се и разговарати о основним вредностима породице и друштва него ратовати - испричао је он.
Једини амерички војни авион који се налази у иностранству
Остаци авиона познатог као "Ноћни јастреб" који је репутацију стекао борбеним летовима над Ираком у Заливском рату 1991. године, када је 1.270 пута пролетео непримећен над ирачким радарима, данас су експонати Војног и Ваздухопловног музеја, а ледина у Буђановцима постала је место које многи посећују на годишњицу пада, 27. марта. То је уједно и једини војни авион америчке производње чији се делови налазе на тлу које није америчко.
Извор: Србија Данас/Blic.rs/Никола Тодоровић/Пренео: В.М.