ЕВО У КОЈИМ ЕВРОПСКИМ ДРЖАВАМА ВЕЋ ПОСТОЈИ ОБАВЕЗАН ВОЈНИ РОК: Најдуже је у Грчкој, а у региону је сасвим другачије
Од 40 европских држава које има оружане снаге, њих 15 има неку врсту служења војног рока.
Обавезни војни рок у Србији укинут је 2011. године и уведена је професионална војска. Тринаест година након тога стигао је предлог Генералштаба Војске Србије да се суспендује одлука тадашње владе. Генералштаб Војске Србије и Министарство одбране званично су покренули иницијативу да се укине одлука о суспензији војног рока.
СРБИЈА У ОКОВИМА ЛЕДА: Вечерас се очекује нови талас снежних падавина, температура пада до -12°Ц!
ТРАГЕДИЈА КОЈА ЈЕ СРБИЈУ ЗАВИЛА У ЦРНО: Зора Добричанин о последицама КРВАВОГ масакра у школи: "НИКО СЕ ВИШЕ НЕ ОСЕЋА БЕЗБЕДНО"
БАХАТИО СЕ ФЕРАРИЈЕМ ПО ГРАДУ, АЛИ ОВО НИЈЕ ОЧЕКИВАО! Хит сцена из Новог Пазара: ево шта је жена урадила, СВИ је подржали (ВИДЕО)
Да би се увело обавезно служење војног потребно је још да Народна скупштина Републике Србије изгласа предлог.
Где је обавезно служење војног рока у Европи?
Од 40 европских држава које има оружане снаге, њих 15 има неку врсту служења војног рока. Швајцарска, Норвешка, Данска, Финска, Аустрија, Турска, Естонија, Русија, Белорусија, Украјина, Грчка и Кипар спадају у ред европских држава које нису укидале обавезан војни рок. У свакој од ових држава служење војног рока се разликује, а готово у свим наведеним државама постоји и приговор савести, што значи да регрути могу да служе у цивилним и државним установама.
У Швајцарској и Аустрији грађани су на референдуму рекли заокружили "не" за укидање војног рока. У Швајцарској војни рок служе мушкарци од 18. до 34. године, док жене могу да се пријаве добровољно. Служење војсци траје 21 недељу. У Аустрији војни рок траје 6 месеци. У Финској војска је обавезна за све здравствено способне мушкарце, жене служе добровољно. Редовни војни рок у овој земљи траје од 6 месеци до годину дана. У Естонији војни рок се служи од 8 до 11 месеци, у Норвешкој од 2015. године регрутују се сви пунолетни грађани. Норвешки устав каже да свако има војну обавезу без обзира на пол од 18. до 44. године. Дужину трајања војног рока је максимално 19 месеци. Литванија је обавезно служење војног рока вратила 2016. године, највише због страха грађана од могућег напада Русије. Сви мушкарци између 18 и 26 година морају да служе војни рок који траје годину дана.
У Шведској се трајање војног рока разликује у зависности од рода војске. Војску служе и мушкарци и жене старости од 18 до 47 година. Најдужи војни рок има Грчка, где сви мушкарци од 19 до 45 година морају да служе једногодишњи војни рок. У Украјини пре почетка рата служење војног рока трајало је 12 месеци. Војску су служили мушкарци од 20. до 27. године. У Турској војни рок траје од 6 до 12 месеци за мушкарце старости од 20 година. Од 2019. године постоји могућност куповине изузећа после месец дана обуке.
Служење војног рока у земљама региона
Ниједна држава у региону нема обавезни војни рок. Професионалну војску прва је увела Словенија 2003. године. Године 2006. редовно служење укидају Македонија и Црна Гора. У Босни и Херцеговини то је учињено годину дана касније, док је Хрватска добровољну службу увела 2008. године.
Војни рок није обавезан у следећим државама: Уједињено Краљевство, Ирска, Холандија, Белгија, Немачка, Пољска, Француска, Летонија, Италија, Малта, Чешка, Словенија, Хрватска, Мађарска, Румунија, Бугарска, Северна Македонија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина.
Државе које немају војску
Неколико држава у Европи нема своје оружане снаге, а међу њима су: Андора, Лихтенштајн, Ватикан, Исланд и Монако.
Извор: Србија Данас/Мондо