СВИ У ПОРОДИЦИ СЕ ЗАРАЗИЛИ КОРОНОМ САМО ЈЕДНА ОСОБА НЕ: Доктор објашњава како и зашто се то дешава
- У неколико публикација већ је наведено да једном када падне ниво антитела то не значи да ви нисте заштићени, а с друге стране значи да без ћелијског имунитета не можете бити дуготрајно заштићени - објасио је проф. др Драган Приморац
Број заражених новим корона вирусом расте из дана у дан не само у Србији, већ у целом региону. Нови талас који је стигао пре почетка школске године још није достигао очекивани пик, а више хиљада позитивних на САРС-ЦоВ-2 и све већи број хоспитализованих због ковида-19 упозоравају да битку против овог вируса, упркос доступности вакцина, нисмо успели да добијемо.
И КАМЕН БИ ЗАПЛАКАО: Прети права катастрофа на Сувој планини, крдо од 800 крава и 200 коња на умору због суше
"ЉУДИ ШТА ЈЕ ОВО" Торнадо у Смедереву запрепастио све, протутњао пијацом и направио хаос (ВИДЕО)
СРПСКА ПАМЕТ ПОБЕЂУЈЕ КОРОНУ: Наши научници раде на проналажењу лека против ковида, развијају нове антигенске тестове
Иако нам се чинило да смо у претходне готово две године много тога научили о новом корона вирусу, стварност нас демантује. Као и у претходним таласима, и у овом се догађа да обољевају сви чланови породице. Па ипак, није реткост да у некој породици једног члана “заобиђе” ковид-19.
Како је то могуће објаснио је проф. др Драган Приморац, педијатар и генетичар.
- Није једноставно ни микроорганизму, њих око 100.000 до милион дневно покушавају да нас нападну, а неретко и да нас победе - објаснио је проф. др Приморац за ХРТ.
- Ми имамо нашу мукозу, слузницу, гликопротеине, они имитирају да су рецептори нашег организма и преваром се на њих вежу вирусу и онда их ми избацимо.
Он је подсетио да од почетка пандемије научнике интригира једно питање - колико траје имунитет код особе која је имала ковид-19, а колико код оне која је вакцинисана против корона вируса? Такође, питање које се намеће је шта значи ако после два-три месеца немамо антитела?
- Када вирус САРС-ЦоВ-2 уђе у организам, постоји неколико начина на које се ми против њега боримо. У почетку Б лимфоцити који долазе их коштане сржи могу директно да нападну вирус и крену у производњу антитела.
Када вирус уђе у ћелију, имамо други механизам који делује путем макрофага или дендритских ћелија које га прогутају, раскомадају и предају Т лимфоцитима. Они имају велику улогу, луче пуно биоактивних молекула које стимулишу цео имунолошки систем. Цитотоксичним ћелијама не треба пуно помоћи, оне одмах нападају вирус и униште га - објаснио је проф. Приморац.
Он је додао шта се догађа приликом поновног контакта с вирусом:
- Ако је наш организам способан, а углавном јесте, он активира ћелијски имунитет и ми бивамо заштићени. У неколико публикација већ је наведено да једном када падне ниво антитела то не значи да ви нисте заштићени, а с друге стране значи да без ћелијског имунитета не можете бити дуготрајно заштићени.
Према његовим речима, особе које су прележале ковид-19 имају ћелијски имунитет и заштићене су:
- Према неким радовима, а ми то знамо око “старијег брата” САРС-ЦоВ-2 из 2003, и годинама. То ће довести до промене парадигме формирања ставова одговорних како се поставити према особама које су прележале ковид-19 и које су вакцинисане. Снажан ћелијски имунитет постоји и код једних и код других.
Кад је реч о новом корона вирусу, временски период трајања имунитета још није сасвим јасан, јер је прошло мало времена откако је вирус присутан у популацији, што представља велики изазов за научнике.
- Натуре Communication и неки други радови су показали да особе које су били у контакту са инфициранима имају развијен ћелијски имунитет. То је податак који је до сада био непознат. Нису били позитивни ни на присуство антитела на антигенском брзом тесту.
Код пуно људи који су имали дилему зашто једино они у породици нису добили болест, они тумаче да је један од главних разлога ћелијски имунитет - појаснио је проф. Приморац.