ОБОЉЕЊЕ СРЦА И КОРОНА! Др Срдић упозорио: Ово је знак за ХИТНУ посету кардиологу
Како корона утиче на срце, који се симптоми јављају а који стари погоршавају, објаснио је кардиолог интерниста др Светозар Срдић.
У свету се данас обележава Дан срца, а колико је важно сачувати здравље овог најважнијег органа, посебно у време пандемије, говорио је интерниста кардиолог др Светозар Срдић.
У 16 ГРАДОВА БРОЈ НОВОЗАРАЖЕНИХ ТРОЦИФРЕН: Београд далеко испред свих, а прате га ова места
ТРЕБА НАМ ЦЕЛА СРБИЈА ДА БИ СТЕФАН ОСТАО ЖИВ! Помозимо му да победи тешку болест - 360 на 3030
ДРАМАТИЧНА ПОРУКА ЧЛАНА КРИЗНОГ ШТАБА: Нема нам помоћи, сви ћемо се позаражавати, једна ствар посебно забрињава
- Најопсежнија болест је кардиоваскуларна, која носи 54 одсто оболевања и умирања - нагласио је доктор Срдић.
Оно што се саветује, јесте превентива али и здрав начин живота.
- Говоримо пацијентима да раде све оно што само им и досад говорили, конкретно о срцу, а то је да поведу рачуна о телесној тежини, да се крећу, трче, или ходају брзо, да се баве спортом и здраво хране - истакао је доктор Срдић.
Што се тиче утицаја ковид-19 на срце, доктор Срдић каже да оболели добијају симптоме од срца чешће него иначе, односно да имају теже тегобе. Корона компликује болести које пацијент има.
- Они који имају кардиоваскуларне болести, појавиће им се стари симптоми, или ће се они погоршати, или ће добити неке нове, међу којима су и аритмија, погоршање срчане слабости - објаснио је доктор Срдић и додаје да је препорука одлазак код кардиолога.
Светски дан срца установљен је 2000. године, са циљем да информише људе широм света да су болести срца и крвних судова водећи узрок смрти. Сваке године у свету 18,6 милиона људи умре као последица болести срца и крвних судова, а процењује се да ће до 2030. године тај број порасти на 23 милиона.
Светска федерација за срце упозорава да најмање 85 одсто превремених смртних исхода може да се спречи контролом главних фактора ризика: пушење, неправилна исхрана и физичка неактивност.