ОЧЕКУЈЕ НАС ЗЕМЉОТРЕС ДО 5 РИХТЕРА! У Србији су потреси најчешћи на јесен и пролеће, стручњаци упозоравају: "Ови делови Србије су најугроженији!"
Сеизмолози упозоравају и да постоји велика могућност да Србију погоди земљотрес јачине 5 степени по Рихтеровој скали, међутим, када ће се то десити не може се прецизно дефинисати.
Иако стручњаци кажу да је јако тешко дефинисати када се може појавити земљотрес, према неким проценама у јесен и пролеће постоји највећа опасност да се дође до јачих земљотреса, попут оног у Врању, на нашим просторима, истиче метеоролог Иван Ристић.
- Обрадио сам податке од 60. година до данас и оно што се може видети је да наш регион активнији у јесен и пролеће када су у питању земљотреси. Сваке јесени имамо земљотресе око 4 Рихтера. Занимљиво је да, када је у питању наш регион више земљотреса у јесен забележено на територији Хрватске, док је у пролеће то на територији Босне и Херцеговине - каже Ристић.
Ристић истиче да до децембра траје сеизмичка година и да ћемо тек видети да ли ће се и у ком интензитету затрести на нашем подручју. Оно што је још занимљиво јесте да је у овом периоду и Аурора бореалис видљивија на нашим просторима, што смо имали прилике да уочимо ових дана.
Највероватније место за земљотрес магнитуде око 5 степени је подручје Шумадије у Србији, јесени и пролеће су периоди када је на Балкану већа активност земљотреса.
Сеизмолошкиња Ана Младеновић недавно је изјавила да се очекује земљотрес магнитуде око 5 степени у Србији и то у подручју Шумадије, које и важи за најтрусније код нас. То би могло да се деси у наредних десетак година.
- Оно што смо много пута говорили до сад је да нас очекујем неки земљотрес који би имао магнитуду око 5 степени и њега и даље очекујемо, само не знамо када али десиће се негде у Шумадијском делу највероватније – рекла је Младеновић за Нова ТВ и додала да је ова тврдња заснована на геолошким истраживањима али и статистици и броју деценија који је прошао од претходног удара у том делу Србије.
Младеновић каже да геолози и сеизмолози прате и истражују раседе који су директно одговорни за дешавање земљотреса и онда на основу њихове геометрије, кинематике, односно брзине и начина кретања могу да претпоставке који би расед могао да буде одговоран за дешавање земљотреса у будућности.
Објашњава да у Србији не може да буде јачих земљотреса од 6 степени по Рихтеровој скали зато што смо далеко од места где се генерише тектонски напон.
- Код нас не може ништа специјално велико да се створи – тврди Ана Младеновић.
Она је истакла и да је централна Србија најтрусније подручје.
- Копаоник је најтрусније подручје код нас, затим долина Западне Мораве - Краљево, Трстеник, Крушевац, планина Рудник, околина Ваљева, Свилајнац и Параћин, значи сам центар Србије. Требало би да се у грађевинском смислу објекти више осигуравају на Копаонику, али да ли то раде, не знам - каже Младеновић.
Београд није трусан
Ана Младеновић је истакла и да, када је у питању Београд, сама територија престонице није трусна.
- Најближа сеизмичка подручја су Мионица, Лазаревац, Ваљево, то је на неких стотинак километара од Београда и ту може да се деси земљотрес отприлике ове магнитуде као што је био у Румунији - каже Младеновић.
Она је навела и да неке веће штете од земљотреса у тим подручјима не би требало бити, осим да попадају књиге са полица и да се оштете зидови који нису носећи.
- Код нас земљотрес не може бити много јак и не може имати такво рушилачко дејство као овај у Турској, где је катастрофално. Код нас неће бити тако и нема разлога да напуштате објекат. Ако кренете напоље, можете се наћи на степеништу које је структурално најлабилније, па је најбоље да станете и сачекате да видите шта се дешава и ако је баш велико љуљање, да изађете - истакла је Младеновић.
Србија Данас/ Блиц