ОД ЧЕКАОНИЦЕ ДО БОЛНИЦЕ: Поликлиника КЦС за само 96 САТИ постала центар за дијализу за више од 150 пацијената
Решен и велики проблем у доба епидемије корона вируса
За четири дана чекаоница Поликлинике КЦС постала је дијализни центар за 151 пацијента из КБЦ "Звездара" како нико од њих не би остао без дијализе.
Потреба да се хитно формира привремени центар за дијализу јавила се због одлуке да Градска болница на Звездари постане ковид болница. Било је неопходно раселити пацијенте за дијализу, што је подразумевало и нови простор где ће наставити са планираном процедуром.
Тако је већ од 1. априла, кад је почео са радом привремени центар, дијализирано 75 пацијената, а већ другог дана свима је обављена редовна дијализа. Осим тога, Клиника за нефорологију КЦС, где се иначе обавља дијализа, примила је још 20 пацијената из КБЦ "Др Драгиша Мишовић".
"Морамо да схватимо да нема опуштања" Кон упозорава да вирус НЕМА НАМЕРУ да нас напусти
КОНАЧНА ОДЛУКА: Полицијски час у Србији само још следећи викенд
НЕГОТИН И СУТРА "ПОД КЉУЧЕМ": Тужилаштво испитује како је корона од овог града направила жариште
Директор Ургентног центра др Марко Ерцеговац каже да је уз добру организацију Министарства здравља, РФЗО, КЦС, Техничке службе и фирми које се баве дијализом и које су дале на коришћење нове апарате, у најкраћем могућем року формиран нови дијализни центар на Поликлиници КЦС.
- Тај подухват је фасцинантан и урађен уз озбиљан даноноћни рад техничке службе и извођача. Направљено је 28 дијализних места, тако да се сваког дана дијализира 75 пацијената у три смене, од 7 до 22 сата. Најважније је да пацијенти нису изгубили ниједан дан без дијализе који је планиран раније. Они долазе понедељком, средом и петком или уторком, четвртком и суботом. Недеља није дијализни дан. Пацијенти који су дијализирани у понедељак у КБЦ "Звездара" од среде су редовно наставили са дијализом код нас - објашњава др Ерцеговац.
Како додаје, нови центар је потпуно изолован, те пацијенти на дијализи немају контакт са осталим болесницима.
- Немају могућност заражавања, пре прве дијализе и између сваке дијализе дезинфикује се простор. Медицинско особље користи сву заштитну опрему, без специфичности која се подразумева у ковид болницама. Дакле, носе рукавице, маске, визире. Такође, сви пацијенти који се дијализирају морају да носе маске - истиче др Ерцеговац.
Медицински кадар који води нови центар за дијализу је прмарно из КБЦ "Звездара", а под окриљем Клинике за нефрологију КЦС.
- Захваљујући томе пацијенти нису морали да упознају нове људе, већ су то доктори који годинама воде њихову дијализу. Они су задовољни и кажу да су услови уопште не разликују у односу на центре у којима су раније били - наводи др Ерцеговац.
Помоћник директора КЦС за медицинска питања проф. др Јовица Миловановић каже да је чекаоница Поликлинике била најрационалније решење да се за тако кратко време направи болница.
- То не значи да је било недовољно простора на осталим местима КЦС, напротив, али су стубови у чекаоници већ имали постављене инсталације воде, струје и канализације, тако да је најфункционалније било искористити тај простор. То сад више није чекаоница где може да се пролази, зна се ко може да уђе и пацијенти су заштићени од других пацијената - наглашава проф. др Миловановић.
Додаје да је за 96 сати од када су добили инструкције за припрему новог објекта, болница почела са радом.
- Од чекаонице смо за два дана направили болницу, а наредна два дана су људи из фирми за дијализу оспособили простор да буде функционално спреман. Наравно, све је рађено у договору са министром Лончаром и директором КЦС проф. Ашанином - каже проф. др Миловановић.
Директор Техничке службе КЦС Видо Јовановић истиче да је на формирању новог дијализног центра радило око сто људи.
- Апсолутно смо испунили све стандарде које болница треба да има, и у медицинском и грађевинском смислу. Дакле, радило се на извођењу електро, водоводних и канализационих инсталација за прихват дијализних апарата, допремање, монтажу и пуштање у рад постројења за пречишћавање воде (реверзна осмоза), пребациваје болничких кревета са клиника КЦС, монтажу апарата - објашњава Јовановић.
Такође, формирани су гардеробери за пацијенте, магазин где сваког дана стиже комби са потрошним материјалом за дијализу, али је организовано и свакодневно одвожење инфективног отпада.
Овај дијализни центар биће доступан пацијентима све док постоје специјализоване ковид болнице, односно док се КБЦ "Звездара" не оспособи за свакодневни рад који су обављали пре епидемије.
Однедавно је промењен протокол уласка у болницу, те ће сваки пацијент бити тестиран на Covid-19.
- У Ургентном центру се тестирају пацијенти оног тренутка када се хоспитализују. У оваквим стањима као што је дијализа, они ће бити тестирани у регионалним домовима здравља и тако ће постојати Covid база која постоји на нивоу целе земље. Извесно је да ће у наредних седам дана бити тестирани сви дијализни пацијенти који имају било какав контакт са здравственим установама, те ће они који буду позитивни наставити са лечењем у Covid болницама, а остали ће бити код нас - каже др Ерцеговац.
Изолациона одељења
Од самог почетка избијања епидемије, формирана су два посебна одељења за изолацију у оквиру Ургентног центра.
- Једно одељење је за интернистичку грану, а друго за хирушку групацију. Боксови су херметички затворени и сваки пацијент је у посебној соби. То је урађено ради заштите осталих пацијената, али и особља које у изолацију улази под пуном заштитном опремом која се користи у Covid болницама - објашњава др Марко Ерцеговац, директор Ургентног центра.
Важни телефони
Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са корона вирусом: 064 8945 235.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут": 011 2684 566
Капацитети за лечење деце оболеле од корона вируса су ПОПУЊЕНИ: До сада је лечено њих 88, а ево одакле су
ЦИГАРЕ УБИЈАЈУ КОРОНУ? Никотин вам може помоћи, али само под ЈЕДНИМ УСЛОВОМ - Несторовић РАЗБИЈА ИЛУЗИЈЕ
ДАНАС ЈЕ МАЛИ УСКРС! Наредних дана морате да ИСПОШТУЈЕТЕ ОБИЧАЈЕ, и чекаће вас година ПУНА СРЕЋЕ
МАТИЋИ СУ ПОБЕДИЛИ КОРОНА ВИРУС: Четворочлана породица о ТЕШКОЈ БОРБИ и о томе шта им је НАЈТЕЖЕ ПАЛО
АЛАРМАНТНО: Ако се живот не врати у нормалу, почећемо да УМИРЕМО! Познати српски епидемиолог шокирао јавност