ОД ОВЕ БОЛЕСТИ БОЛУЈЕ 100.000 СРБА И СВЕ ИХ ЈЕ ВИШЕ: Познати доктор открио О ЧЕМУ СЕ ЗАПРАВО РАДИ
Процењује се да само у Србији ову болест има од 80.000 до 100.000 људи.
Ако никад нисте чули за атријалну фибрилацију, не брините, нисте усамљени, иако бар десет милиона одраслих Европљана има управо ову дијагнозу. Лекари најављују да ће лечење ове врсте аритмије у будућности бити још већи изазов јер се очекује да број оболелих до 2030. године порасте на 17 милиона.
ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА: Ево да ли у Србији има коронавируса!
ТЕМПЕРАТУРЕ У СРБИЈИ НЕ ПРЕСТАЈУ ДА ЛУДУЈУ: На Палићу се смрзавају, а у овим градовима је измерено чак 20 степени
Захваљујући ВРЕДНИМ МЕШТАНИМА, сви који имају неуропсихијатријских проблема у овој бањи могу наћи ПОМОЋ! (ФОТО)
Процењује се да само у Србији атријалну фибрилацију има од 80.000 до 100.000 људи. Шта је атријална фибрилација и како се открива, објашњава проф. др Драган Симић, кардиолог:
- Атријална фибрилација је преткоморско лепршање које пацијент осећа као неправилан и непријатан рад срца. Најчешћа је од свих аритмија и погађа огроман број људи. Ово стање срце чини мање ефикасним, а неправилан ритам у преткоморама срца повећава ризик од стварања крвних угрушака, који доводе до можданог удара - каже доктор Симић.
Он подсећа да је атријална фибрилација често секундарна дијагноза која прати примарне болести – дугогодишњу хипертензију, ангину пекторис, срчану слабост, дијабетес, опструктивну болест плућа… Ове болести у једном тренутку могу да се закомпликују управо појавом атријалне фибрилације.
- Атријална фибрилација је често удружена с другим кардиоваскуларним болестима и стањима, као што су хипертензија, ослабљена срчана функција, промене на крвним судовима срца, па се на њу не мисли у првом моменту. А рецимо, од 18 пацијената који су данас прошли кроз моју ординацију, њих десет је имало атријалну фибрилацију.
Многи најчешће нису ни свесни свог стања, јер ова болест често пролази без икаквих симптома. Њено откривање је зато кључна ствар.
- Велики број пацијената има такозвану асимптоматску атријалну фибрилацију и они уопште не осећају да им срце ради неправилно. Ти пацијенти су посебно угрожени јер мождани удар код њих може бити прва манифестација ове аритмије - упозорава доктор Симић.
Већина особа које имају атријалну фибрилацију има повећан ризик од настанка крвних угрушака, који могу довести до можданог удара. Ризик је још већи ако је присутна још нека болест срца. Како би се смањио ризик, лекар ће вам као део терапије преписати лекове за разређивање крви. Данас, поред већ познатих лекова, постоје и антикоагуланти новије генерације, који не захтевају свакодневне тестове крви и за које у случају хитне операције постоје лекови који ће поништити њихово дејство да би интервенција могла да се изведе безбедно.
Могућности лечења атријалне фибрилације су разне, а циљ је успостављање нормалног срчаног ритма, контрола откуцаја и спречавање настанка крвних угрушака или тромбова. Ако се правилно лечи, ова аритмија нема драматичан ток и с њом може да се живи нормално.
- Решење је честа контрола. Дијагноза се поставља лако – када урадимо ЕКГ или холтер. Зато кад год осетите неправилан рад срца, подрхтавање, лепршање, неку врсту аритмије, отиђите до најближе здравствене установе да вам ураде ЕКГ или холтер. Особама које имају више од 60 година саветујем да бар два-три пута годишње ураде ЕКГ и тест оптерећења и да преконтролишу липиде, а млађима од 60 годинама да бар једном годишње ураде ЕКГ.
Ово су узроци аритмије:
- Урођене срчане мане
- Промена у раду штитне жлезде
- Хипертензија
- Дијабетес
- Опструктивна болест плућа
- Операције срца
- Вирусне инфекције
- Апнеја (прекид дисања) током спавања
- Кофеин, дуван и алкохол
- Стимулативна средства
- Гојазност
Препознајте симптоме
- Неправилан рад срца
- Слабост
- Збуњеност
- Кратак дах
- Бол у грудима
"Убиј, закољи да п**ер не постоји": Средњошколци из Лесковца правили нереде на улицама, реаговала полиција (ВИДЕО)
О специјалитетима овог момка (17) прича цело Пријепоље: Да је он заиста ПОСЕБАН, доказује и његов САН! (ФОТО)
ДРАГАНА ОД ОВОГ РЕЦЕПТА ИЗДРЖАВА ПОРОДИЦУ: Некада су га јели војници, а она га данас спрема на стари добри начин (ФОТО)
ДАНАС ПОЧИЊЕ ВАСКРШЊИ ПОСТ: Ако се спремате за СВЕТУ ТАЈНУ ова правила ОБАВЕЗНО морате да поштујете
ОВЕ РУСКИЊЕ СУ УДАТЕ ЗА СРБЕ: Ове особине наших мушкараца ОБОЖАВАЈУ, а због овога БЕЖЕ НАЗАД