ОД ОВЕ БОЛЕСТИ СРБИ НАЈВИШЕ УМИРУ! Све чешће погађа младе - да ли је могуће да се ствари промене?
Пре тачно шест месеци отворено је "Дедиње 2". У најсавременијим салама нове зграде, урађено је више од хиљаду интервенција. Најављују да им је циљ да листе чекања буду што пре укинуте, као и додатна улагања и у опрему и у кадар.
Грађани Србије најчешће оболевају и умиру од болести срца и крвних судова. Те болести, сваке године однесу више од педесет пет хиљада живота. Све чешће погађају и младе особе.
- Данас сам одлично. После шестог дана излазим. Ушао сам због замене аортне валвуле - наводи 35-годишњи Микио Сузуки.
Зато и не чуди што је пријемни простор пун већ у раним јутарњим сатима и не чуди што су и капацитети јединица за интензивну негу пуни, а имају тридесет два кревета.
ДАНАС СЛАВИМО ЛЕСЕНДРОВАН: Био је и остао симбол борбе за очување православља, када вам у кућу долазе гости урадите ОВО!
ВРЕМЕ У СРБИЈИ УМЕРЕНО ОБЛАЧНО: Температура до 25 степени, ево где ће бити падавина и у ком обиму
ЗЕМЉОТРЕС У ЛЕСКОВЦУ: Тресло се тло на југу Србије!
Колико се дневно оперише
Кардиохируршки тим чини око тридесет хирурга, а дневно ураде од десет до дванаест операција.
- У хибридној сали, где је могуће урадити све најкомпликованије пацијенте. Заједно раде интервентни радиолози, кардиолози, кардиохирурзи. Комбинујемо каротидну, аортну и срчану хирургију - наводи проф. др Слободан Мићовић, шеф Кардиохирургије Института за кардиваскуларне болести "Дедиње".
Истиче да оперишу седам дана недељно, као и да су у другој половини месеца за хитне пацијенте из земље и региона отворени двадесет четири часа.
Које су новине
Проф. др Петар Оташевић, управник Клинике за кардиологију у Институту "Дедиње" каже да у старој згради није било услова, те да су имали само четири амбуланте.
- Данас имамо 15 амбуланти, хол, најсавременију опрему и врхунске услове. За шест месеци, како је "Дедиње 2" отворено, повећали број амбулантних прегледа за око 30 одсто - објашњава Оташевић.
Имају и Центар за урођне срчане мане и сарадњу са клиникама у Италији и Енглеској.
У Одељењу за електро-физиологију, помоћ добијају пацијенти са поремећајем срчаног ритма: они којима прескаче срце из земље и региона. Поносни су на европске и светске рекорде постигнуте у новој згради.
Оташевић указује да није реч једино о згради, већ и о квалитету опреме.
- Суштински је добитак нова и савремена опрема, са којом не заостајемо ни у једном сегменту за светским клиникама - каже управник Клинике за кардиологију у Институту "Дедиње".
У једном дану чак 21 операција на срцу
Проф. др Милован Бојић, директор Института "Дедиње" истиче да су успели у једном дану да ураде 21 велику операцију на срцу.
- То су операције са машинама за вантелесни крвоток. Претекли смо клинике у Немачкој, Француској и Шпанији. Успели смо у једном дану да урадимо 13 ТАВИ валвула и потучемо клинику у Лајпцигу. За то је неопходна добра логистика и особље - указује Бојић.
Додаје да раде пуним капацитетима, те да у овом тренутку 664 пацијената чека на операцију срца.
У ишчекивању да буде завршена реконструкција старе зграде, настављају улагање у младе кадрове. У "Дедињу 2" крајем септембра биће инсталирана и нова нуклеарна магнетна резонанца.