ОД САДА ПОТРЕБНЕ ДОЗВОЛЕ ЗА ПРЕНОС КЊИГА ПРЕКО ГРАНИЦЕ! Казне папрене!
Књиге преко гране само уз дозволу.
Уколико планирате да из Србије понесете књиге из своје личне библиотеке, немојте се фрапирати ако вам на царини буду тражили да им покажете дозволу за њихово изношење. Наиме, за изношење књига потребно је имати решење које издаје Народна библиотека Србије (НБС), а за то треба платити и посебне таксе држави.
Да је потребна дозвола за изношење књига из личне библиотеке, потврђују и из Управе царина.
ПОТВРЂЕНО: У Србију за три месеца стиже НАЈСАВРЕМЕНИЈИ ЛЕК ЗА РАК ПЛУЋА!
Данас права ЗИМА, ОБЛАЧНО СА КИШОМ, а током ноћи стиже СНЕГ! Ево какво ће време бити наредних дана
Од следеће године ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Школе ће родитељима ОДМАХ ЈАВЉАТИ уколико се дете НЕ ПОЈАВИ НА ЧАСУ!
- Ако је реч о књигама које се користе за време путовања или годишњег одмора, а свакако нико на одмор не носи целу библиотеку, за њихово изношење нису потребне никакве дозволе. Уколико желите да из Србије привремено или трајно изнесете све књиге из своје личне библиотеке, потребно је да прибавите дозволу Народне библиотеке Србије, како бисте имали доказ да међу вашим књигама нема старих и ретких примерака, односно књига од уметничког, историјског или културног значаја (за које је једино потребна дозвола за извоз) - кажу у Управи царине.
Шта су културна добра?
Према Закону о културним добрима, културна добра су ствари и творевине материјалне и духовне културе од општег интереса које уживају посебну заштиту, а у културна добра спада и "стара и ретка књига", а то је, између осталог, библиотечка грађа настала до краја 1867. године, ретке књиге, књиге које су због свог садржаја, уметничке, културне и историјске вредности значајне за науку и културу.
У то се недавно уверио и Лука Матић из Осијека, који је морао да пријави и попише својих скоро 400 књига које је, приликом селидбе из Београда, планирао да пренесе у Хрватску. Он је платио и административну таксу како би се утврдило да ли се међу књигама налази културно добро које ужива заштиту државе.
Наиме, Лука се пре две године доселио у Београд, а главни град Србије одлучио је да напусти када је добио посао у Хрватској.
Када је желео да пресели и кућну библиотеку, сачињену махом од књига које је са собом донео у Србију и које је сада желео да врати назад у Хрватску, од агенције за селидбе сазнао је да постоји процедура када се књиге износе преко границе.
Наиме, НБС, која издаје дозволу, тражила му је да направи списак свих публикација које жели да изнесе из наше земље, да им тај списак достави, као и да плати таксу. На основу тог списка, Луки је НБС издала решење о дозволи трајног извоза. НБС је и утврдила да се у његовој библиотеци не налази културно добро које је под заштитом државе и да је то био циљ ове процедуре.
Иначе, Србија није једина држава која има прописану процедуру када је реч о изношењу књига ван државе.
Не може без решења
Из НБС за РСЕ наводе да су грађани који привремено или трајно износе књиге дужни да им поднесу захтев за издавање дозволе. Након стручне провере, доноси се Решење о дозволи привременог/трајног извоза. Решење се добија уколико се међу књигама не налази грађа која има статус културног добра. За издавање решења плаћа се накнада НБС-у у износу од 1.320 динара (око 11 евра) и републичка административна такса у износу од 870 динара (око 7,5 евра).
Исповест девојчице из Панчева која СЕ ПОРОДИЛА! "За три месеца се ВРАЋАМ У ШКОЛУ, а до тада..."
Ко има донесе – ко нема однесе: Са "Кука доброте" све се покупи ЗА САМО НЕКОЛИКО САТИ (ФОТО)
Исидора из Петровца на Млави нас учи лепом понашању, СВИ ТРЕБА ДА СЛЕДИМО ЊЕН ПРИМЕР!
ХАКЕРИ су стална претња електронским дневницима: "Сигурност и безбедност НЕ ДОВОДЕ СЕ у питање"
Возачи, без овог СЕРТИФИКАТА од 1. јануара нећете моћи за волан! Потребно је да за њега издвојите 6.080 динара