СТИЖЕ "СЦИПИОНЕ"
Од сутра ћемо се ПРЖИТИ НА СУНЦУ! Афрички талас и жива у термометру на ПЛУС 40 у овим крајевима
"Сципионе" удара на Србију.
Метеоролог Иван Ристић, гостујући у Јутарњем програм ТВ Прва, изјавио да на Србију већ кренуо да делује афрички антициклон ком су Италијани дали име "Сципионе".
- Већ од сутра температуре ће бити тропске, преко 30 степени, а за викенд између 30 и 35 степени. Језгро тог врелог таласа креће из Либије и иде према Сардинији, Корзици и Сицилији, дакле у средину Средоземног мора, а током следеће недеље се премешта изнад Грчке. Тако да, тамо ће бити центар тог таласа и температуре ће бити и преко 40 степени – рекао је Ристић.
Према његовим речима, тај врео афрички талас осетиће и Северна Македонија, али и југ Србије где се у тим данима очекује и 37 степени. Наводи и да су овакве температуре заправо јулске, као и да ће остати све време лета јер се тај афрички антициклон тек формира. Он ће се само померати, објаснио је Ристић, додајући да се ми налазимо на ободу деловања тог антициклона, што значи да ће на подручју изнад Србије долазити до сусрета тог врелог антициклона и хладнијег ваздуха са запада што ће пак значити могућност формирања јаких временских неприлика.
- Сви ти делови Балкана који буду на граници афричког антициклона и влажног и свежег ваздуха са запада имаће услове за олује и непогоде. С тим да је срећа да су сада температуре Јадранског, Средоземног и Егејског мора ниске да би се формирале суперћелијске олује. Крећу се између 21 и 24 степена - навео је Ристић.
На питање може ли се већ сада са сигурношћу тврдити какво нас лето очекује, Ристић каже да ће се свакако обистинити предвиђања да ће оно бити топлије од уобичајеног.
- То значи да, ако су нормалне и уобичајене температуре за јул и август око 30 степени, сада ће бити 35. Биће доста тропских дана, према најавама чак и преко 50 - рекао је Ристић.
Када температура Јадранског мора достигне 27 степени, појављују се пијавице које попут "пумпи" усисавају влагу и преносе је у облаке, што повећава потенцијал за настанак суперћелијских олуја.
Дакле, температура Јадранског мора и влага у атмосфери су трик који доводи до јаке супер олује.
- Пречник суперћелије се креће између 20 и 50 километара, а може трајати и до неколико сати. Често су извор екстремних временских појава као што су олујни ветрови, град, поплаве, чак и торнада. Главна разлика између олује и суперћелијске олује је присуство смицања ветра са висином. У јужном делу Европе и широм Балканског полуострва, током јула и почетком августа 2023. постојали су повољни услови за формирање оваквих олуја. Имали смо веома топао и нестабилан ваздух пун водене паре, који је 'гориво' за олује - рекао је раније Ристић за Блиц.
- Када се види перјаница из облака, као перце, не мора да иде до доле, то значи да је то област јаких ветрова и да је треба избегавати. То није суперћелијска олуја, супер олуја ротира и изгледа сабласно - појаснио је он тада.
Како се заштитити од тропских врућина?
Заштита од тропских врућина је важна за очување здравља и спречавање топлотних удара. Ево неколико савета како се можете заштитити:
Хидратација:
- Пијте довољно воде током целог дана, чак и ако не осећате жеђ.
- Избегавајте алкохол, кофеин и газиране напитке који могу допринети дехидратацији.
- Одговарајућа одећа:
- Носите лагану, светлу и прозрачну одећу од природних материјала као што су памук и лан.
- Користите шешире са широким ободом и сунчане наочаре за додатну заштиту.
Останите у хладу:
- Избегавајте директно излагање сунцу између 10 и 16 сати, када су сунчеви зраци најјачи.
- Пронађите хладовину или користите сунцобране када сте напољу.
- Коришћење крема за сунчање:
- Наносите крему за сунчање са високим заштитним фактором (СПФ 30 или више) на све изложене делове коже.
- Обнављајте слој креме сваких пар сати, посебно након пливања или знојења.
Хлађење тела:
- Туширајте се млаком водом или користите мокре пешкире за хлађење тела.
- Користите вентилаторе или клима уређаје како бисте одржали просторију хладном.
Лагана исхрана:
- Конзумирајте лагане оброке богате воћем и поврћем које садржи висок проценат воде.
- Избегавајте тешку и масну храну која може повећати телесну температуру.
Прилагођавање активности:
- Смањите физичку активност током најтоплијих делова дана.
- Ако морате да вежбате, радите то рано ујутро или касно увече када је хладније.
Заштита деце, старијих и болесних особа:
- Обратите посебну пажњу на децу, старије особе и особе са хроничним болестима, јер су они подложнији топлотном стресу.
Препознавање симптома топлотног удара:
- Симптоми топлотног удара укључују вртоглавицу, главобољу, мучнину, убрзан пулс и конфузију. Ако приметите ове симптоме, одмах потражите хладно место, пијте воду и потражите медицинску помоћ.
Примена ових мера помоћи ће вам да се заштитите од тропских врућина и уживате у лету на безбедан начин.
Извор: Србија Данас/б92