ОДМОР ЈОЈ СЕ ПРЕТВОРИО У НОЋНУ МОРУ: Београђанка платила хотел са пет звездица, па ЗАЖАЛИЛА - цело тело јој се тресло због ОВОГ ПИЋА, завршила одмах у БОЛНИЦИ
Београђанка (27) открива како јој се all инцлусиве одмор у Турској претворио у ноћну мору јер је завршила у болници.
"Прошле године сам била у Турској у Алањи. Дошли смо у хотел који је стварно био савршен. Има пет звездица, а ми смо уплатили ултра all инцлусиве услугу, што значи да смо имали храну током целог дана и на плажи и на базену, бесконачне количине хране и пића. Ми смо били крајем септембра, а нама су у туристичкој агенцији рекли да њима крајем септембра, почетком октобра, опадне ниво хигијене и да не маре толико, иако на рецепцији имају силне награде за хигијену и чистоћу. Ми смо у Србији, два дана пред пут, почели да пијемо пробиотике", започиње 27-годишња Д. Ј. која је на летовање отишла са дечком.
"Пазили смо шта једемо и све што бисмо спремали, прали смо флашираном водом, како су нас и саветовали. Дошли смо први дан на базен и пили коктеле са ледом. Провели смо цео дан тако, а следеће јутро сам се пробудила са болом у стомаку. Било је ОК, могла сам да издржим. Требало је да кренемо на вечеру са једним паром који смо упознали у хотелу. Тај младић није могао да дође због дијареје, било му је много лоше. Звали су водича и водич им је рекао да морају да иду у болницу на инфузију зато што то не престаје. Он и девојка су колима Хитне помоћи отишли у болницу. Седели су око 5, 6 сати тамо и онда су им рекли да морају да остану целу ноћ. Док је његова девојка чекала, у међувремену је и она добила дијареју. Они су успели да изађу из болнице у току ноћи", открива Београђанка.
Осетила мучнину, а онда уследио пакао
Када је Д. Ј. у вечерњим сатима осетила мучнину, почео је пакао.
"Док смо мој дечко и ја чекали да видимо шта се дешава са њима, ја сам осећала мучнину. Рекла сам му да не могу више да издржим и да морамо хитно у собу. Почела сам да повраћам, имала сам дијареју и грозницу, цело тело ми се тресло. Рекла сам му да није ништа страшно, али сам брзо видела да се ништа не мења. Звали смо водича и рекли шта се дешава. Ми смо у Србији за 5.000 динара по особи уплатили здравствено осигурање које је све покривало. Укључивало је трошкове до 35.000 евра", открива Д. Ј.
Везали их за кревет
"Када су ме сместили у кола Хитне помоћи, то је било језиво искуство. Везали су ме за кревет. Стигли смо у болницу и рекли су да морају да ме задрже зато што сам имала температуру 38. Уплашили су се да је у питању корона. Рекли су да ће да ме сместе у болничку собу, да ће ме доктор посећивати, али да морам целу ноћ да останем. Дечку су дозволили да буде са мном, дали су му кревет и све оброке. Оно што је мене фасцинирало, то је што смо имали апартман са тоалетом. Дечку су доносили све што може да једе, а ја сам јела парче хлеба, парче младог сира и краставац. На пола сата су улазили током целе ноћи и проверавали, мерили температуру и гледали да ли инфузија отиче. Заиста су били феноменални", истиче.
У "all инцлусиве" хотелу јела само хлеб
"Сутрадан ујутру ме је још увек мучио стомак, примила сам две инфузије. Поподне је дошао доктор и није хтео да ме пусти из болнице, али смо га ми замолили јер смо рекли да смо на летовању. Следећег дана су ме око пет поподне пустили кући и дали су ми папир на ком је писало шта смем да једем. У all инцлусиве хотелу, где сам имала све, могла сам да узимам само хлеб, млади сир, кувано поврће, пиринач, крекере, макароне са сиром, флаширану воду и јогурт.", прича Београђанка.
"Мени до краја летовања није прошао бол у стомаку, имала сам дијареју до самог краја. Пила сам антибиотике, њихов пробиотик и до краја летовања сам имала редуковану исхрану. Моји родитељи су контактирали пријатеље који живе близу Алање, обоје су доктори. Рекли су да се ово не дешава тако често, али да кад се деси, може да буде озбиљно и да увек треба ићи код лекара. Могу да кажем да заиста није наивно јер ја нисам имала снаге да се померим у болници", открива Д. Ј. за МОНДО.
Преко леда се заразила бактеријом "ђардија"
Реч је о паразитском обољењу танког црева праћено хроничном дијарејом. То је најчешћа инфекција на свету, а људи се најчешће заразе путем хране. Све што треба да урадимо јесте да једемо храну или воду контаминирану цистама, а трофозоити, односно паразитски облици ђардије, побећи ће из циста у нашем телу и почети да се умножавају и колонизују зидове танког црева, објашњавају стручњаци. Хигијена је овде кључна када је у питању храна, која, нажалост, може да се опере у контаминираној води, што може да доведе до ширења ђардије.
Симптоми инфекције јављају се након само неколико дана. То су повраћање и дијареја. У следећим стадијумима болести јавља се губитак тежине, атрофија мишића и прекомерна поспаност. Доктори објашњавају да иако паразиту није у интересу да убије свог домаћина, ђардија изазива поремећену апсорпцију масти и угљених хидрата, што заједно са недостатком витамина, протеина и микроелемената који настаје као последица дуготрајне дијареје доводи до неухрањености.
Извор: Србија Данас/Мондо