Одржан панел посвећен карциному плућа – Шта је важно знати и колико је напредовало лечење
Новембар је месец посвећен борби против карцинома плућа, а тим поводом одржан је и скуп "Удахни, твој је живот" који за циљ има подизање свести о карциному плућа, најновијим могућностима превенције, дијагностике и лечења, као и подршку особама које се суочавају са овим обољењем.
Говорници на скупу у организацији компаније АстраЗенеца уз подршку Удружења медикалних онколога Србије, Удружења за борбу против рака плућа “Пуним плућима” и Удружења пацијената Србије још једном су указали на забрињавајућу статистику по којој у Србији од карцинома плућа сваког дана оболи 20, а битку изгуби чак 13 пацијената.
Др сци. мед. Даворин Радосављевић, Институт за онкологију и радиологију Србије навео је овом приликом да су подаци поражавајући у свету и код нас, те да на свака два сата једна особа у Србији умре од рака плућа. “Иако је опака болест у питању, последњих година захваљујући развоју и напретку иновативних терапија, успешније се лечи. За успех лечења кључно је да болест откијемо на време! Наша жеља је да се придружимо Европском плану за борбу протв рака и да кроз унапређење превенције, ране дијагностике, доступности иновативних терапија за све стадијуме и све типове карцинома плућа омогућимо пацијентима да живе дуже И квалитетније”, рекао је он.
Симптоми ове тешке болести нису специфични, те се најчешће јавља кашаљ који се повезује са пушењем, па се онда пацијенти касно јављају лекару, каже доц. др Михаило Стјепановић, Клиника за пулмологију, Универзитетски Клинички центар Србије. „Скрининг је од изузетног значаја за рано откривање болести што је директно повезано са успехом лечења и смањења смртности. У сарадњи са Министарством здравља Клиника за пулмологију УКЦС је почела скрининг који ће се, за почетак, обављати на територији Београда, за све грађане који имају преко педесет година и који имају 30 година пушачког стажа”, навео је он.
Доц. др Горан Стојановић, Институт за плућне болести Војводине додао је да се пројекат раног откривања рака плућа у Војводини спроводи од 2020.године уз подршку Покрајинског секретаријата за здравство и Института за плућне болести Војводине.
„За четири године скрининга прегледано је више од 10.000 грађана са високим факторима ризика, где је откривено више од 120 карцинома плућа у раном стадијуму што је и главни циљ пројекта. На жалост, болест се код нас откива релативно касно, у одмаклим стадијумима болести. Уколико болест откијемо у ранијим стадијумима шансе за излечење су веће“, истакао је он.
Беба Голубовић, Удружење пацијената Србије истакла је да су удружења пацијената све значајнији извор информација о иновативним терапијама и да се чак 27 одсто пацијента информише о најсавременијим методама лечења на овај начин. “Резултати најновијег истраживања Удружења пацијената Србије, показују и да расте поверење у лекаре, да је за успех лечења од кључног значаја добра комуникација између пацијената и лекара као и да је веома важно да подаци до којих пацијенти долазе сами буду из поузданих извора”, навела је она.
Др сци. мед. Јелена Спасић, Институт за онкологију и радиологију Србије, поред свакодневног лечења оболелих од карцинома плућа учествовала је и у припреми website-a www.imunoterapija.rs на ком пацијенти могу добити више информација везано за овај вид терапије.
„Имунотерапија је једна од најсавременијих терапијских опција за лечење карцинома плућа, али не и једина. Одлуку о терапијском избору доноси мултидисциплинарни стручни тим лекара на основу молекуларног статуса тумора и важан је индивидуалан приступ сваком пацијенту. Имунотерапија је уз таргет терапију, омогућила да пацијенти са карциномом плућа имају дуже преживљавање уз очуван квалитет живота“, навела је она и додала да сајт који је развијен од стране компаније АстраЗенеца пружа пацијентима поуздане информације о имунотерапији кроз едукацију о терапијским опцијама, нуспојавама и доступност стручне помоћи, како би пацијентима и њиховим породицама приступ најновијим сазнањима из области имунотерапије био олакшан.