Одржана конференција "Дисконектуј насиље": Наставници у борби за безбедност деце на Интернету
Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић уводним обраћањем на конференцији "Дисконектуј насиље" истакла је да је дигитално вршњачко насиље најзаступљенији вид онлајн угрожавања безбедности деце на интернету, због чега је неопходно укључити наставнике у процес едукације о заштити и превенције дигиталног насиља.
На регионалној конференцији "Дисконектуј насиље", која је одржана у Музеју науке и технике уз подршку Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Матић је навела да је то Министарство подржало регионалне конференције на тему дигиталне писмености и дигиталне безбедности, с циљем размене искустава и знања у овој области.
-Србија је за сада једина земља у региону која институционално решава ове проблеме путем Националног контакт центра за безбедност деце на Интернету. Искуство нам је показало да су најчешћи облици онлајн угрожавања деце, поред вршњачког насиља, уцене и претње, злоупотребе фотографија, као и да су у порасту случајеви стварања зависности од видео игара и опасности од такозваних игара изазова, навела је Матић.
Она је упозорила да у борби за јачање безбедности деце на интернету просветни радници имају значајну улогу, пре свега у подизању дигиталне писмености ученика, те подсетила да је велики број наставника веома активан на том плану, између осталог и учешћем на редовном годишњем конкурсу "Дигитални час" Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
-Министарство је издвојило средства за обуку наставника у области безбедности деце на интернету, као и за социјалне и здравствене раднике, имајући у виду да негативне последице угрожавања деце на интернету, психолошке и социолошке, могу бити веома тешке и дуготрајне, упозорила је Матић.
Државна секретарка је додала и да је за процес подизања свести о ризичним ситуацијама приликом коришћења нових технологија, важно и укључивање вршњачких едукатора, најавивши да ће овај вид едукације бити примењен и у предавањима које представници Националног контакт центра за безбедност деце на интернету редовно држе у школама широм Србије.
Регионална едукативна конференција "Дисконектуј насиље" кроз панел дискусије и предавања покренула је важне теме заштите деце на интернету, улогу наставника и родитеља у безбедности деце приликом коришћења дигиталних технологија фокусирајући се на регионална искуства и примере добре праксе, али и конструктивне начине дигиталних технологија.
Учесници на конференцији били су директор Математичке гимназије Срђан Огњановић, Данко Лупи испред Министарства комуникација и промета Босне и Херцеговине, Марина Матијевић из Министарства просвете Црне Горе, Сара Лулић из Удружења "Храбри телефон", Џенана Рудоња из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету, психолошкиња Добринка Кузмановић, Ивана Миленковић из Удружења ,,Друг није мета“ и Радоје Вуковић из Одељења за сузбијање високотехнолошког криминала Министарства унутрашњих послова.