Održana konferencija "Diskonektuj nasilje": Nastavnici u borbi za bezbednost dece na Internetu
Državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić uvodnim obraćanjem na konferenciji "Diskonektuj nasilje" istakla je da je digitalno vršnjačko nasilje najzastupljeniji vid onlajn ugrožavanja bezbednosti dece na internetu, zbog čega je neophodno uključiti nastavnike u proces edukacije o zaštiti i prevencije digitalnog nasilja.
Na regionalnoj konferenciji "Diskonektuj nasilje", koja je održana u Muzeju nauke i tehnike uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Matić je navela da je to Ministarstvo podržalo regionalne konferencije na temu digitalne pismenosti i digitalne bezbednosti, s ciljem razmene iskustava i znanja u ovoj oblasti.
-Srbija je za sada jedina zemlja u regionu koja institucionalno rešava ove probleme putem Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na Internetu. Iskustvo nam je pokazalo da su najčešći oblici onlajn ugrožavanja dece, pored vršnjačkog nasilja, ucene i pretnje, zloupotrebe fotografija, kao i da su u porastu slučajevi stvaranja zavisnosti od video igara i opasnosti od takozvanih igara izazova, navela je Matić.
Ona je upozorila da u borbi za jačanje bezbednosti dece na internetu prosvetni radnici imaju značajnu ulogu, pre svega u podizanju digitalne pismenosti učenika, te podsetila da je veliki broj nastavnika veoma aktivan na tom planu, između ostalog i učešćem na redovnom godišnjem konkursu "Digitalni čas" Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
-Ministarstvo je izdvojilo sredstva za obuku nastavnika u oblasti bezbednosti dece na internetu, kao i za socijalne i zdravstvene radnike, imajući u vidu da negativne posledice ugrožavanja dece na internetu, psihološke i sociološke, mogu biti veoma teške i dugotrajne, upozorila je Matić.
Državna sekretarka je dodala i da je za proces podizanja svesti o rizičnim situacijama prilikom korišćenja novih tehnologija, važno i uključivanje vršnjačkih edukatora, najavivši da će ovaj vid edukacije biti primenjen i u predavanjima koje predstavnici Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu redovno drže u školama širom Srbije.
Regionalna edukativna konferencija "Diskonektuj nasilje" kroz panel diskusije i predavanja pokrenula je važne teme zaštite dece na internetu, ulogu nastavnika i roditelja u bezbednosti dece prilikom korišćenja digitalnih tehnologija fokusirajući se na regionalna iskustva i primere dobre prakse, ali i konstruktivne načine digitalnih tehnologija.
Učesnici na konferenciji bili su direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović, Danko Lupi ispred Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, Marina Matijević iz Ministarstva prosvete Crne Gore, Sara Lulić iz Udruženja "Hrabri telefon", Dženana Rudonja iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu, psihološkinja Dobrinka Kuzmanović, Ivana Milenković iz Udruženja ,,Drug nije meta“ i Radoje Vuković iz Odeljenja za suzbijanje visokotehnološkog kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova.