Одржано предавање о актуелностима из области карцинома дојке "Зато што си нам важна!"
Удружење Женски центар „Милица“ организовало је радни ручак за медије под слоганом „Зато што си нам важна“, на коме је било речи о актуелним темама из области превентиве и иновативних терапија у лечењу пацијената оболелих од карцинома дојке.
- Један од начина да се сачувају животи жена и смањи стопа смртности од рака дојке у Србији, по којој смо на првом месту у Европи, јесте боља организованост скрининга, као и једнак приступ дијагностици и лечењу иновативним терапијама свакој жени у Србији без обзира на социјални статус или место боравка. Где и како живиш, не сме никако да утиче на то да рак преживиш. Борба против рака дојке мора бити национални приоритет који ће укључити читаву заједницу и мобилисати све расположиве материјалне и стручне капацитете. Текућа година је изузетно важна за нас, успели смо да се изборимо да на листу РФЗО-а буду увршћене две иновативне терапије за ађувантно лечење раног ХЕР2 позитивног као и ХР позитивног, ХЕР2 негативног метастатског рака дојке. Фантастични резултати клиничких испитивања нових иновативних терапија у лечењу рака дојке, подигли су на ноге стручну јавност а нама, представницима пацијената, задали нови циљ коме тежимо у наредном периоду - изјавила је Весна Боџић, председница удружења Женски центар „Милица“.
Др Маријана Миловић Ковачевић, медикални онколог на Институту за онкологију и радиологију Србије, говорећи о терапијским опцијама доступним за лечење карцинома дојке, изјавила је: „Конвенционалне терапије са којима смо сви упознати, а које се користе за лечење карцинома дојке, као што су зрачење и хемиотерапија, добро су нам послужиле у нашој борби против малигне болести. Година 2022. донела је значајан помак у лечењу раног ХЕР2 позитивног, као и метастатског хормон-рецептор позитивног ХЕР2 негативног карцинома дојке, који представљају око 70 одсто од укупног броја свих подтипова метастатског карцинома дојке. Данас је прва стратегија лечења ових подтипива карцинома дојке, циљана, усмерена терапија, селективна према туморским ћелијама, што следствено доводи до значајно бољег квалитета живота наших пацијенткиња уз истовремено јасан позитиван утицај на пролонгирано преживљавање, уз задовољавајући безбедносни профил, а уз значајно одлагање потребе за хемиотерапијским лечењем”.
- Захваљујући напретку медицине и науке последњих 40 година иденификовани су многи фактори ризика за настанак карцинома дојке, на које се може утицати. Међутим, до истинског напретка у излечењу је дошло пре свега захваљујући унапређењу радиолошких метода за прецизну и рану дијагнозу рака дојке, као и чињеници да су откривени различити биолошки подтипови карцинома дојке и да је према томе развијена иновативна терапија за сваки подтип. Данас, уколико се открије на време, проценат излечења карцинома дојке је готово 99% - изјавила је Др Горана Матовина-Брко, интерниста-онколог из Института за онкологију Војводине и додала да све жене треба да имају једнако право на рану, тачну и брзу дијагнозу, као и најбољу доступну терапију за рани карцином дојке, јер то представља услов за излечење ове болести.
Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” у Србији се годишње рак дојке открије код 4.300 жена, а преко 1.600 жена умре од ове болести. Такође, у нашој земљи се годишње дијагностикује око 400 узнапредовалих карцинома дојке, док се око 1500 жена различите старосне доби годишње лечи од узнапредовалих карцинома. Свим овим женама потребна је одговарајућа терапија.