НАТО ће морати да обештети оболеле од канцера у Србији! Покренут спор пред Вишим судом у Београду
Италијански адвокат који је покренуо тужбу сигуран да је могуће добити одштету од НАТО
Италијански адвокат Ангело Фиоре Тартаља сматра да ће оболелима од канцера у Србији, као последице НАТО бомбардовања наше земље осиромашеним уранијумом 1999. године, бити досуђена одштета уколико се пред судом докаже кривица НАТО.
КОБНА КОШАВА ПРЕКИНУЛА ЛЕТ ЕДВАРДА РУСЈАНА: Прва балканска жртва авионских несрећа добија споменик у Београду
ПУКЛА БРУКА У КНИЋУ - ПОСТАВЉЕН ШАТОР И ПЕЧЕЊЕ, А ОН "УХВАТИО ЦРТУ": На дан свадбе младожења - ПОБЕГАО!
РАДОМИРА НЕМА ВЕЋ 16 ДАНА: Последњи пут виђен код Липовачке шуме
- Ако бисмо доказали кривицу НАТО за оболевање људи, то би омогућило да се оболелима досуди одштета - рекао је Тартаља.
Он је, заједно са адвокатском канцеларијом "Алексић" из Ниша, покренуо пред Вишим судом у Београду спор по првој тужби против НАТО у име оболелих од канцера, као последице бомбардовања наше земље осиромашеним уранијумом 1999. године.
Упитан да ли ће НАТО бити спреман да одштету исплати по пресуди српског суда, Тартаља истиче да га не занима да ли ће они то прихватити или неће.
- Уколико постоји обавезујућа пресуда свакако постоји начин да они то исплате и испуне своју обавезу - децидан је у ставу Италијански адвокат, који је у истим предметима у Италији успео да добије 181 правноснажну пресуду у корист својих клијената - италијанских војника који оболели од канцера, јер су били распоређени у мировној мисији на КИМ.
У Италији он је у име војника тужио Министарство одбране Италије, јер тужбе нису могле да буду усмерене против НАТО, јер није бомбадовао територију те земље, већ Косова, БиХ и Србије.
- Ова два случаја повезује могућност да се успостави узрочно- последични однос услед употребе осиромашеног уранијума и обољевања од малигних болести - истакао је Тартаља и напоменуо да је много лакше доказати узрочно-последични однос употребе осиромашеног уранијума и обољевања људи на територији Косова и Србије.
У првом случају били су италијански војници који су провели на Косову по четири или шест месеци у мировној мисији, а у овом случају је много лакше доказати узрочно-последичну везу када је реч о српском становништву и становништву које је било присутно тамо током самог бомбардовања, каже Тартаља.
Он је прошле године уписан у Адвокатску комору Ниш, како би могао да заступа тужбе наших грађана пред српским судовима и у судници.
Адвокат Срђан Алексић наводи да је прва тужба против НАТО, од преко 500 страна, поднета парничном одељењу Вишег суду у Београду 20. јануара, преведена на српски и у марту достављена суду.
- Суд је тужбу доставио НАТО са седиштем у Бриселу и дао му налог да се у року од 30 дана од пријема тужбе изјасни о њеним наводима, а ако то не уради, трпеће последице нашег Закона о парничном поступку, према којем суд може да донесе пресуду због изостанка тужене стране (у корист тужиоца) - рекао је Алексић.
Он очекује да одговор од НАТО стигне до септембра, јер следе летње паузе у раду судова, у ком ће се открити став Алијансе - да ли прихвата тужбу, да ли ће да изјави одговор или оспори тужбени захтев или ће је игнорсати.
- Надам се да ће се укључити у поступак, јер су докази јасни и недвосмислени да је мој клијент, као војни официр био и на Косову и Метохији и у копненој зони безбедности - 210 дана, после чега је након више година добио канцер меких ткива и у тешкој је ситуацији - рекао је нишки адвокат.
Истакао је да је недвосмислено доказано да тај канцер изазива радијација од осиромашеног уранијума, а што је већ показао и адвокат Тартаља заступајући тужбе италијанских војника који су оболели из истог разлога, јер су удисали тешке метале осиромашеног уранијума.
- Сматрам да онај ко је изазвао штету мора да је надокнади, као и да очисти територију од осиромашеног уранијума ако још постоји - нагласио је Алексић.
Иако је најављено подношење више такозваних пилот тужби и пред судовима у Врању, Нишу, Крагујевцу и Новом Саду, са тим се застало, јер су судске таксе за тужбе превисоке и у првом случају је такса износила 75.000 динара.
Канцеларија Алексић је раније најавила да ће тражити да се њени клијенти ослободе плаћања судских такси у тим поступцима, јер су оболели од најтеже болести.
Италијански судови управо су тако поступали и ослободили своје војнике судских такси.
Тужбеним захтевом у свим овим тужбама тражиће се одштета од око 100.000 евра због обољевања од канцера услед тровања осиромашеним уранијумом конкретних клијената, а то су махом војници, полицајци или војни резервисти, који су били 1999. године на Косову и Метохији или Југу Србије.
Пред судовима у Србији, уз помоћ италијанске судске праксе и вештачењима у предметима у којима је поступао италијански адвокат, али и другим доказима, Алексић и Тартаља ће покушати да покажзу постојање узрочно-последичне везе између тровања осиромашеним уранијумом и обољењавања од рака српских војника и полицајаца.
Алексић сматра да су његови клијенти били у идентичној ситуацији као италијански војници који су добили оштете пред судовима своје земље.
Канцеларији се, према његовим речима, до сада обратило око 2.000 клијената и сви су доставили медицинску документацију коју проверава тим вештака.
Тужбе ће бити поднете у име оних који имају адекватну медицинску документацију, која показује да је њихово малигно обољење последица дејства осиромашеног уранијума.
Суду ће уз тужбе бити приложени и писани докази, које су домаћи органи раније прикупили у нашој држави за поступке вођене против челника НАТО-а и челника држава које су учествовале у бомбардовању.
То су пре свега докази изведени у поступцима вођеним 2000. године у Окружном суду у Београду и пред Међународним судом правде у Хагу 2004. године, затим италијанске пресуде у случају оболевања њихових војника који су били распоређени у мировним мисијама у бившој Југосалвији, судска пракса домаћих судова, вештачења и медицинска документација.
За сада је планирано подношење такозваних "пилот" тужби, што подразумева покретање ограниченог броја поступака, ради уједначавања судске праксе на територији целе државе.
Италијанским војницима одштете, између 700.000 до милион евра по особи, исплатило је Министарство одбране Италије, јер их је оно послало на Косово и Метохију и у Босну и Херцеговину где су оболели од канцера.