ОМИКРОН НАПАДА И ДЕЦУ: Све више малишана позитивно на корона вирус у Србији
У Институту за здравствену заштиту мајке и детета "Др Војкан Чупић" повећан је број пријема деце која су позитиван на корона вирус, а највероватније се ради о омикрон мутацији, каже заменик директора те здравствене установе др Владислав Вукомановић.
Према његовим речима, болест не изазива толико проблема као што су упале плућа, те објашњава да деца у Институт долазе због хроничних обољења, па се тестирањем утврди да су позитивна што, како каже, показује да је велики број деце прокужен и да ће све већи број бити заражен вирусом.
- Али сам вирус не доприноси тешкој клиничкој слици као што је то било раније - рекао је др Вукомановић.
"ОМИКРОН ЈЕ ПОТПУНО ПРОМЕНИО КОРОНУ КАО БОЛЕСТ" Проф. др Јанковић о новим мерама, 4. дози вакцине и коначном КРАЈУ ЕПИДЕМИЈЕ
ОБОРЕН ЦРНИ РЕКОРД У СРБИЈИ: Корона бројке експлодирале
"Таман сам прележао корону, примио вакцину и добио омикрон" Београђанин поделио своје искуство са ковидом - има један ПРЕЧУДАН СИМПТОМ
Упитан о препоруци да се полазак у школу на класичан начин одложи и да се настава спроводи онлајн, др Вукомановић каже да је то препорука Удружења педијатара Србије.
- Има ту много разлога и за и против. Ја могу да говорим са аспекта Института за мајку и дете где је у последњих неколико дана повећан је број пријема деце која су позитивна на корона вирус - навео је др Вукомановић.
На питање до када би требало одложити наставу, др Вукомановић каже да није толико чврсто на становишту да треба дуго одлагати наставу.
- Да ли одлагање седам или десет дана или две недеље, мислим да се неће бити битније одразити на функционисање здравственог система који има своју комплијантност и може да одговори захтевима повећаног броја заражене деце, али кажем, пре свега Институт за мајку и дете и наше друге здравствене установе лече децу и са другим обољењима, а успут се забележи и позитивност те деце - рекао је он.
Како је додао, маске, дистанца и вакцинација, пре свега родитеља деце, може да допринесе значајно да та прокуженост не буде толико велика.
- Свакако да деца која имају коморбитете треба да имају онлајн наставу - рекао је др Вуксановић.
За сада је, каже, охрабрујуће да мањи број деце у односу на делта сој захтева пријем у болницу, а поготово на одељењима интензивне неге, наводећи да се најчешће ради о благим симптомима болести које изазивају други вируси, укључујући и грип.
Према његовим речима, клиничка експресија је углавном код деце која су млађа од пет година.
- То је карактеристично, мала деца могу да имају повишену температуру, малаксала су, повраћају, имају дијареју, што може да доведе до губитка течности и то су стандраде индикације евентуално за надокнаду течности уколико то није могуће урадити нормалним путем, то евентуално може да захтева пријем у болницу и надокнаду течности - рекао је др Вуксановић.