ОПАСНО СТАЊЕ! Родитељи све мање одводе децу на ОВУ ВАКЦИНУ, последица може бити чак и СМРТ, а казне су ПАПРЕНЕ
Раније су родитељи кривотворили да је дете алергично на јаје како не би примило вакцину.
Поједини родитељи у Србији на разне начине покушавају да пролонгирају или ескивирају одвођење деце на обавезну вакцинацију MMR вакцином против заразних болести морбила, рубеола и заушака, не схватајући колико су њихови потези опасни!
ЛЕДЕНИ ДАНИ ОКОВАЛИ СРБИЈУ: Наставља се тмурно време, а ево где ће поново ПАДАТИ СНЕГ
ЛИК ЏЕЈМС БОНДА НАСТАО ПО СРБИНУ! Он је био двоструки агент, а сад је откривено шта значи 007 (ФОТО)
СТОТИНЕ ЉУДИ ПОВРЕЂЕНО ЗБОГ ПЕТАРДИ! Нестручно руковање може бити КОБНО, а деца и кућни љубимци трпе психичку тортуру
Последња епидемија морбила 2017. године, када је чак био већи обухват вакцинације него данас, одузела је 15 живота, а експанзија ове болести, која може изазвати и упалу мозга и смрт, сваког тренутка се може десити поново!
Проф. др Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије, каже да је вакцинација против морбила опала свуда у свету, али је код нас ситуација посебно забрињавајућа.
- Прошле године је обухват вакцинације био 78 одсто, а тај проценат за морбиле мора бити 95 одсто или више, јер се ради о врло заразној болести. Још нема података за ову годину, али уколико се овај тренд настави, проценат обухвата биће још мањи. Вероватно је да је вирус морбила на неки начин потиснут ковидом, као и због примена мера заштите, тако да за сада још увек немамо епидемију малих богиња. Међутим, општа је процена СЗО и педијатријских удружења, да је апсолутно могућа и вероватнија него претходних година - наводи др Константинидис и додаје да је током последње епидемије 2017. и 2018 обухват био око 80 одсто:
- Посебно је забрињавајуће што је у појединим регионима тај обухват мањи од 70 одсто, а то су, на пример, београдски и јужнобачки округ, као и нишки. То су заправо, парадоксално, региони где има великих градова и где је велика просвећеност становништва - додаје он.
Доктор истиче и да је MMR вакцина у једном делу јавности погрешно повезивана са аутизмом, иако су студије на стотинама хиљаде деце показале да вакцина са тим нема никакве везе. Са друге стране, избегавање имунизацје има велике последице.
- Најтеже компликације су пнеумоније, али и упале мозга и можданих структура, и у контексту тога може да наступи и смрт - објашњава он.
MMR вакцина се даје деци узраста од 12-15 месеци, а ревакцинација се врши пре уписа у први разред основне школе. Међутим, нека деца су кретала у школу, а да нису добила обавезну вакцину. Раније су родитељи кривотворили да је дете алергично на јаје како не би примило вакцину, каже педијатар др Саша Милићевић, али како то више није контраиндикација, сада се најчешће једноставно не појаве на вакцинацији.
50.000 до 150.000 динара је казна за оног ко одбије обавезну имунизацију
- Најчешће се ваде да је дете болесно, па да не може сада да прими или једноставно не долазе у дом здравља. Има и неких приватних школа где не траже потврду о вакцинацији, па нека деца и не приме вакцину. Иако највећи број деце прими до првог разреда, ипак и само одлагање је јако опасно јер постоји велика шанса да се дете у међувремену зарази, да дође до епидемије и да потпуно изгубимо контролу над овом болешћу.
Позивали родитеље да не дају деци MMR
Удружење "Педијатрија заснована на доказима" поднело је 2017, како су медији писали, кривичне пријаве за ширење панике и нереда против 43 особе које су јавно позивале родитеље да не дају деци MMR вакцину против малих богиња. На списку су, поред др Јоване Стојковић, били, између осталог, новинарка Мирјана Бобић Мојсиловић, драматург Маја Волк, геолог Мирољуб Петровић....
О Морбилама
- Морбили, мале богиње, оспице (лат. morbilli - мала болест) је вирусно, веома заразно обољење из групе осипних грозница, а углавном погађа децу
- Болест се манифестује општом слабошћу, малаксалошћу, грозницом, запаљенским променама на вежњачи, слузокожи дисајних органа и појавом оспе која се постепено шири по кожи од лица и врата, према трупу и удовима
- Инкубација код морбила је 10-11 дана и без икаквих је симптома
- Шири се путем капљица, ређе путем ваздуха или директним контактом са секретима
- Од октобра 2017. до августа 2019. у Србији је регистровано укупно 5.798 случајева малих богиња, умрло је 15 особа
- Крајем децембра 2017. године пријављен је први смртни исход од малих богиња у Србији после 20 година
- Чак 94 одсто оболелих је било невакцинисано, непотпуно вакцинисано или непознатог вакциналног статуса
- Ако се активна имунизација не спроведе у препорученом времену дете треба вакцинисати односно ревакцинисати у размаку не краћем од четири недеље, до навршених 18 година живота