Опет смо донели меру у борби против короне која не може да се поштује: Закон иде хитно у процедуру, а кад ће кажњавање?
Мере које су у Србији на снази нису међу најригорознијима које тренутно постоје широм света
Иако је борба против корона вируса приоритет у Србији и свакодневно се апелује на поштовање мера које спречавају његово ширење, Србија се већ дуже време врти у зачараном кругу - мере се доносе у празно јер не постоји механизам да се спроведу. Најзад би томе требало да дође крај.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
СЛЕДЕЋА НЕДЕЉА ЈЕ КЉУЧНА! Имамо СТАРЕ И НОВЕ МЕРЕ, али једно питање НИЈЕ РЕШЕНО
КО ТОЛЕРИШЕ НОЋНЕ КЛУБОВЕ? Др Кисић јасно објаснила како ће изгледати рад кафића и ресторана!
Како пишу београдски медији, упрво су у Скупштину Србије стигле измене Закона о заштити становништва од заразних болести које би практично требало да омогуће строго, новчано кажњавање за кршење мера - на лицу места. Ове измене ће, према нашим сазнањима, бити усвојене по хитном поступку.
- Закон је стигао у Скупштину са хитним поступком. Седница ће бити одмах после ребаланса бужета, највероватније у петак 13. новембра - рекао је председник Скупштине Ивица Дачић.
То практично значи, да би када се усвоји закон, након осам дана од објављивања у Службеном гласнику, могло да крене мандатно новчано кажњавање.
Зашто је закон неопходан?
Мере које су у Србији на снази, како је данас рекла и министарка рада и чланица Штаба др Дарија Кисић Тепавчевић - нису међу најригорознијима које тренутно постоје широм света.
Оне су, међутим, обесмишљене због непостојања законске основе да се успешно и спроводе.
Пун бесмисао може се видети баш на примеру данашње нове мере - забрана окупљања више од 5 особа и на отвореном и у затвореном простору. Ни они који су је донели у овом тренутку не знају тачно шта значи, како ће се и од када примењивати, па ни како ће се санкционисати њено кршење. Јер, слична мера је до сада постојала - забрана окупљања за више од 30 људи, а остала је мртво слово на папиру.
Србија је сада практично у апсурдној ситуацији - маске се не носе, а казни нема, окупљања су забрањена, али се окупљамо, клубови не смеју да раде после 23х, али раде и пуни су. Једино практично решење управо је у изменама закона.
Висина казни иста, примена ефикаснија
Измене, иначе, предвђају увођење личних мера заштите и појачану одговорност грађана, за чије спровођење су надлежни поред санитарне, комунална инспекција и комунална милиција, како за физичка, тако и за правна лица.
Висина казни за неношење маски у затвореном простору и непоштовање физичке дистанце, остаће непромењена 5.000 динара за физичка лица и од 50.000 до 300.000 за правна лица, али ће њихова примена бити бржа и ефикаснија.
Неопходно обезбедити стриктино поштовање мера
Како је раније било најављено, Влада је пре два дана усвојила Предлог закона о изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести јер је неопходно обезбедити стриктно поштовање мера како би се заштитили здравље и животи грађана, сачувао здравствени систем, као и привреда земље.
Чланица Кризног штаба и министарку др Кисић на питање када ће бити усвојене измене закона, којим се омогућава кажњавање за непоштовање мера рекла је данас да је од доношења закона потребно осам дана да ступи на снагу, али је остало нејасно када ће он уопште бити донет.
- Закон о заштити становика од заразних болести има сада неке измене, а најбитније када је у питању превенција ковида, је изрицање мандатне казне, коју ће моћи да се изрекне на лицу места. Висина казне је 5.000 динара за грађане, а од 30.000 до 300.000 за правна лица који нису омогућила поштовање мере - рекла је она.