ОПРЕЗ! У СРБИЈИ ВРЕБА 60 СЕКТИ: Ловци на душе врбују децу и усамљене, ЕВО НА КОЈИ НАЧИН!
Стручњаци упозоравају!
У Србији је до данас регистровано 25 верских заједница, од око 60 колико их постоји. У те нерегистроване сврстани су мистични култови, витешки редови, али и они најопаснији попут Црне руже, Реда вукодлака, Ватре пакла, Сатанистичке цркве, Реда источњачког храма.
Колико има секти које делују на подручју наше земље, не зна се тачно, али је упозорење стручњака забрињавајуће. У Србији су млади и усамљени људи све чешће на мети разноразних и многобројних верских мешетара.
Упркос увреженом мишљењу да бројност секти у Србији опада и да њихова активност јењава у односу на последње деценије прошлог века, стручњаци упозоравају да то није истина. Ловци на душе су и те како активни, технике манипулације усавршене, а видљивост се избегава на све начине.
Упозорава и податак да се малобројним сектолозима месечно за помоћ обрати и до пет породица, чији члан је ступио у контакт са неким верским култом. Алармантна је и чињеница да држава не прати рад регистрованих и нерегистрованих верских заједница и да у полицији не постоји одељење које се бави сектама.
- Регистрацијом појединих секти, држава вернике доводи у заблуду. Људи се воде мишљу да нису опасни чим су регистровани и то је велики проблем. Уједно, регистроване су већином псеудохришћанске секте, опскурне организације за које се не зна како су испуниле услов за регистрацију. Ниједна далекоисточна верска заједница није "упала" у овај регистар, попут Харе Кришне, чији су чланови најморалнији и не могу да наштете хришћанској заједници - истиче сектолог Слађан Мијаљевић.
Овај сектолог наводи и да Србија деценијама нема одељење за борбу против секти, чак и деведесетих, кад су верски култови били најактивнији.
Све је мање и оних који се баве сектама, који помажу заведенима да се "прочисте" од ове социјалне зависности.
- Сваког месеца јави ми се бар пет особа које сумњају да су им члана породице врбовали припадници секти. Зову ме људи из свих крајева земље, најчешће из великих градова. Осим адолесцената и старијих особа, ови култови све чешће врбују особе које су тек основале своју породицу - говори овај сектолог.
Да је ова појава све израженија, технике манипулације усавршене и да секте избегавају сваку видљивост, потврђује и Зоран Луковић, инспектор у пензији.
- Они су међу нама, представљају се као припадници традиционалних религија, али са манипулативним радњама. Умилни су, појединцу нуде помоћ, решење проблема или животне ситуације. Временом, како им се особа поверава, повећавају уцењивачки капацитет, па од оних које су врбовали траже новац, имовину - појашњава Луковић.
Луковић напомиње да су сатанистичке секте најопасније и најагресивније, али и да их, на срећу, код нас има мало. Злочини са елементима ритуала нису били реткост у Србији, а Луковић каже да до тога не долази одмах, већ траје годинама.