ОРЛ СПЕЦИЈАЛИСТА ИЗ КБЦ "ДРАГИША МИШОВИЋ" ОТКРИВА: Ако се чуло мириса врати брзо то значи једну ствар
Кад се појавио корона вирус, сматрало се да је губитак чула мириса или укуса много поузданији знак да особа има корону него само тестирање
Аносмија или губитак чула мириса, с којим углавном иде и нестанак чула укуса, постао је један од најчешћих симптома ковида-19. Иако су људи доста уплашени када им се догоди ова појава, лекари истичу да се код највећег броја пацијената то враћа у нормалу након неколико недеља по заражавању и напомињу да они који не осећају мирисе ни укусе ређе добијају најтежу клиничку слику короне. Да би се тај став дефинитивно потврдио, ипак, неопходна су подробна испитивања.
"БОЖЕ БУДИ МИЛОСРДАН ПРЕМА НАШИМ КОЛЕГАМА" Последња објава трагично преминулог доктора Ненада (ФОТО)
БЕОГРАД И ДАЉЕ ПРВИ НА "ЦРНОЈ ЛИСТИ" Корона пресек по градовима Србије: Два места одмах после престонице
Према речима др Галине Јоковић, специјалисте ОРЛ из Клиничко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић", губитак чула укуса и мириса један је од првих симптома ковида-19.
- Губитак чула укуса директно је повезан са губитком чула мириса. Путеви за мирис и укус су веома везани. Када ништа не можете да помиришете, онда не можете да осетите ни укусе. То се више односи на укусе за слано и слатко, него за љуто јер је та врста укуса везана за рецепторе бола на које ковид углавном не делује. Корона делује на мирисну слузницу која се налази у горњим партијама носа. Те ћелије имају на себи специфичне рецепторе на које се веже ковид. Он потпуно уништи тај мирисни епител и поремети се веза између мирисних ћелија и нерва који даље спроводи мирисе до центара у мозгу. Не страда директно мирисни нерв, већ место где се "примају" мириси - појашњава др Јоковић.
Тренутно је у примени десети протокол лечења ковид инфекције. По њему, од почетка примене терапије треба да се користе АД капи, најбоље водени раствор за нос. То је важно како би се обнављала слузница носа.
- Чуло мириса се углавном код људи врати за два-три дана, што је знак да ће инфекција бити лакша. Код неких људи се полако враћа после месец дана по појави вируса. У просеку то траје од седам до 30 дана. Код пацијената које сам прегледала углавном се ово чуло вратило у том временском распону. Има случајева да код неких пацијената почне да се враћа измењено чуло мириса и укуса. Неки људи кажу да осећају одређене непријатне мирисе. Међутим, и то се полако временом врати у нормалне токове - наводи др Јоковић.
СРБИ, СВАКА ЧАСТ! Наши доктори из "Тиршове" петомесечној Јани одстранили ТУМОР ЈЕТРЕ, сада о њима бруји свет
ПОЧЕЛА ВАКЦИНАЦИЈА У ВОЈНОЈ КОВИД БОЛНИЦИ НА КАРАБУРМИ: Први се вакцинисао командант Удовичић (ФОТО)
Кад се појавио вирус, сматрало се да је губитак чула мириса или укуса много поузданији знак да особа има корону него само тестирање. Докторка Јоковић додаје да да се губитак чула мириса у случају короне разликује од оног када је особа прехлађена или када има рецимо упалу синуса. Код ковида он једноставно нестане. То се догађа на самом почетку инфекције.
- Битно је да људи знају да је то, ипак, нека врста знака да ће имати лакшу или средње тешку клиничку слику болести. Али, то не значи да неко ко је изгубио чула мириса неће добити упалу плућа. Пацијенти углавном имају температуру од 37,2 до 37,3 степена Целзијуса неколико дана, па им онда буде добро, али се температура поново враћа. Није добро када им се између седмог и десетог дана врате повишена температура са преко 38 или 39 степени. Све то значи да је овде реч о једној мултисистемској болести која практично напада све органе. Највећи проблем имају они којима инфекција нападне плућа. Старији људи и они који имају неке хроничне болести много теже пролазе у борби с ковидом. Али, ово је непредвидива болест, од које страдају и млади људи који нису раније имали никаква обољења. Мислим да, иако то још нисам видела у научним истраживањима, неко има генетску преосетљивост на овај вирус и теже преживи - напомиње др Јоковић.
Она као проблем види то што људи често на своју руку узимају антибиотике попут хемомицина или левоксацина, и то чим изгубе чуло укуса и мириса или добију мало повишену температуру. То лекарима касније доста отежава посао јер када дођу у болницу пацијенти признају да су по седам дана пили те лекове, па су онда лекари принуђени да им дају антибиотике које иначе чувају за резерву за најтеже инфекције. Дешава се да људи упадају у септична стања због отпорности на антибиотике. Антибиотик се даје када вирусна инфекција прелази у бактеријску.
Оболели од ковида понекад кажу да имају осећај као да им се у устима налази неки метал. Докторка Јоковић објашњава да је све то нормално у склопу ковид инфекције, јер неки не изгубе потпуно чуло укуса већ оно буде измењено.
Када је реч о губитку слуха због ковида, она саветује опрез јер је неопходно да лекари имају налаз слуха пре инфекције и после да би то могли да упореде.
- Имала сам до сада само једну пацијенткињу која се пожалила да слабије чује од када се заразила короном, али јој се то после болести вратило. Можда то можемо да повежемо са употребом лека хлорокин који се у почетку користио у терапији. Могуће је да због њега појединци имају оштећење слуха. Ту мислим на оне који су били болесни у марту, априлу или мају. То је моја претпоставка. Колико сам пратила вебинаре, нагли губитак слуха је пријављиван спорадично у неким земљама. Такође, приметили смо да људи који су уморни чешће оболевају. Вероватно се ослаби организам и инфекција га нападне - открива др Јоковић.
Да ли се губитак чула укуса и мириса повезује и са другим болестима? Наша саговорница истиче да може да се јави код алергијских синузита, ринитиса, претеране употребе капи за нос, код тумора на мозгу, малигних болести централног нервног система… Али, тада нема осталих знакова инфекције који прате ковид-19.