"ОСЛАБИЛА ЈЕ ЕПИДЕМИЈА, НЕ ВИРУС" Др Шеклер објашњава како треба да се понашају вакцинисани људи
Др Миланко Шеклер појаснио све о вакцинацији против корона вируса, па открио и да ли вакцине штите од новог соја.
Нови сој корона вируса стигао је и у Србију, због чега расте страх међу људима, пошто је реч о соју вируса који се лакше преноси.
ШОК РАЧУН ИЗ БОЛНИЦЕ УЗБУРКАО СРБИЈУ! Власник фирме за превоз покојника објаснио које услуге се наплаћују (ФОТО)
"У СРБИЈИ НЕМА МЕСТИ ПАНИЦИ ОД НОВОГ СОЈА ВИРУСА" Др Ђерлек позива само на опрезност и озбиљност
МЕЊА СЕ ПРАВИЛО ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ У СРБИЈИ: Од сутра цепиво примају само они који су испунили ЈЕДАН УСЛОВ
- Може само да каже да се лакше преноси, при чему је кренуло проценом да се преноси 70 одсто лакше, па је кориговано на 30-50 одсто, али опет је то процена која се заснива на теренским подацима. За сада изгледа да је вирус исти, не изазива ни теже ни лакше клиничке слике - рекао је др Миланко Шеклер, доктор ветеринарских наука са Ветеринарског специјалистичког института Краљево, први који је прочитао геном корона вируса.
Он је рекао да је особа која је донела нови сој корона вируса у нашу земљу "пронађена игром случаја", те да је могуће да има још заражених новим сојем.
Др Шеклер истиче да иако опада број новозаражених у Србији, никако не може да се каже да је вирус ослабио.
- Не може да се каже да је вирус ослабио, зависи у односу на који период гледате. Под термином ослабио сматра се да је вирус мање вирулентан, мање опасан. Овако када то кажете да мање људи оболева, то је погрешно, ослабила је епидемија, не вирус. Епидемија је ослабила, али вирус је исти, то доказује секвенцирање, ништа не указује на нове особине у односу на оне које је имао пре четири месеца.
Објаснио је и шта се дешава у организму након примања прве дозе вакцине против короне.
- Када се прими вакцина, то је знак за узбуну у организму, лимфоцити крену на то место где је аплицирана вакцина, крену да обрађују то што је страно организму и почиње имуни систем да обрађује по фазама, да шаље сигнале другим ћелијама. Креће производња антитела, диже се број лимфоцита који треба да нападне то што је туђе у нашем организму. То почиње када се аплицира вакцина и већ сутрадан организам почиње да умножава то нешто и то иде експлозивно, одмах се стварају антитела. Озбиљнија количина антитела се ствара после десетак дана, после две недеље расте експоненцијално, на три недеље достигне неки завидни ниво и тада се даје друга вакцина да бисмо добили исти ефекат, само што се не креће од нуле. Апликацијом нове количине антигена, та нова количина, она тек диже сада у небо антитела, организам већ све зна шта треба да ради. После неких недељу дана од друге дозе, ја обично кажем и две недеље, то је већ неки заштитни ниво имунитета, где вам се гарантује да не можете да се инфицирате са тешком клиничком сликом - каже др Шеклер.
Истакао је и да вакцина не нуди стопостотну заштиту од заразе, а објаснио је и како треба да се понашају вакцинисани људи.
- Особа која је примила вакцину носи маску, држи дистанцу, понаша се као да није примила. Нема разлога за опуштање, све док не прими другу дозу и прође једно две недеље, тек тада је ниво заштите толики да можете да кажете да сте заштићени, у смислу да нећете да се разболите тешко. Ниједна вакцина није 100 посто, не може да вам гарантује да се нећете заразити, већ да нећете имати тешку клиничку слику.
Др Шеклер је открио и да је примио кинеску вакцину, те да он лично није имао никакве реакције, али да све то зависи од организма.
- Некоме одреагује организам температуром или неким ефектима, неко нема никакву реакцију. Исто тако зависи и како ће се понашати даље у контакту са вирусом.
На питање да ли вакцине против короне штите и од нових сојева вируса, каже:
- Постоје три мутације, неки јужноафрички, па он има још једну мутацију додатну. Није све једноставно, једна од тих комбинација указује да је можда мало слабији ефекат вакцине, али не драстично, не у смислу да не ради вакцина. То у овом тренутку уопште није знак да нам прети опасност и нова вакцинација, ово је очекивано. Чим кренемо вакцинацију и више људи прими вакцину, рекао сам раније, вирус ће да крене више да мутира, зато што наилази на организме који већ имају заштиту. То је она фаза прилагођавања - појаснио је он.