Др Поповић објашњава: Због ове хране се јављају надутост и гасови, ево како да то СПРЕЧИТЕ
Разлози који доводе до надимања могу бити храна, начин конзумирања хране и количина
Професор др Драган Поповић, Клиника за гастроентерологију и хепатологију, Унивезитетског Клиничког Центра Србије и професор на Медицинском факултету у Београду одговара на питања због чега се надутост и гасови јављају, али и каква исхрана се препоручује особама које надимање мучи.
Разлози који доводе до надимања могу бити храна, начин конзумирања хране и количина. Затим, поремећај у саставу бактерија у дебелом цреву, појачан раст и размножавање бактерија у танком цреву, али и нижи праг толеранције цревног система на спољне дражи.
Надимање се чешће јавља код жена, може да буде повезано са стресом, али се најчешће повезује са узимањем одређене врсте хране. Пацијенти често примећују да се надимање појачава после оброка, тако да и сами покушавају да смање тегобе, избегавањем неких намирница у исхрани. Због тога се као прва препорука у решавању надимања предлаже хигијенско-дијететски режим, па тек онда употреба лекова.
Која храна може да буде окидач тегоба укључујући и надимање трбуха?
Глутен - Храна богата глутеном, што значи белим брашном, често изазива тегобе код ИБС пацијената због честе удружености ове болести и преосетљивости на глутен која није повезана са целијакијом, односно глутен сензитивном ентеропатијом (ГСЕ).
Лактоза - Млеко и млечни производи који садрже млечни шећер лактозу, често изазивају или погоршавају тегобе због постојања лактозне интолеранције. Сматра се да у општој популацији 40% пацијената има интолеранцију на лактозу. Догађа се да и сам пацијент искључи млеко из исхране, јер примети да му смета и тако смањи тегобе. Кисело–млечни производи се најчешће боље толеришу јер је ту већ започео процес врења и разлагања лактозе под дејством бактерија млечно-киселинског врења.
Влакнаста храна - Употреба хране богате влакнима мора бити уравнотежена. Са једне стране растворљива влакна доприносе редовном цревном пражњењу. Са друге стране претерана употреба, нарочито нерастворљивих влакана може да повећа осећај надимања трбуха јер она бубре у течној средини.
Кафа, чај, алкохол, газирана пића - Претеривање са уносом кафе, чаја, алкохола, газираних пића, масне хране изазива или потенцира надимање.
Свеже воће и поврће - Унос веће количине свежег, термички необрађеног, воћа или поврћа може довести до отежаног варења, малдигестије, врења у цревима и изражене надутости.
Велики значај у настанку надутости трбуха има, не само врста, већ и начин конзумирања хране. Због тога се пацијентима саветује да узимају више мањих појединачних оброка, да не једу халапљиво и брзо јер се тада несвесно гута ваздух. Сваки залогај мора бити жвакан око 30 пута пре гутања. Мора се избегавати превише причања током јела или често жвакање жваке јер такође долази до гутања ваздуха (аерофагија). Честа употреба газираних пића такође доводи до надутости, као и конзумација велике количине хране за један оброк, преједање. Преједање и конзумирање количински великих оброка доприноси појачаном стварању гасова и надимању трбуха. То је посебно важно у периоду слава и празника који нам предстоје са доласком јесени.
Који су симптоми надимања? Поред повећања обима трбуха присутна је и нелагодност или бол у трбуху који настаје као последица растезања зида црева вишком гасова. Такође, могу се јавити и грчеви црева који настају због претходног растезања. Присутни су и чујни рад црева и претакање у трбуху.
Која дијета се препоручује? ФОДМАПс дијета подразумева избацивање свих угљених хидрата кратког ланца. Они везују воду у цревима, тешко се варе и због тога их ферментују цревне бактерије, што доводи до производње гасова. Ови угљени хидрати се налазе у храни попут јабука, лука, карфиола, грашка, броколија; млека и млечних производа који садрже лактозу; али и у одређеним житарицама; меду и вештачким заслађивачима.
Како се може помоћи пацијентима који имају надимање? Уколико наведене корекције у исхрани не доведу до побољшања, препоручујем се употреба пробиотика. Улога пробиотика у отклањању симптома надутости је позната и призната од стране релевантних гастроентеролошких удружења. Пробиотска култура, као што је Lactobacillus плантарум, која се налази у Флобиан® капсулама својим деловањем смањује надимање трбуха код великог броја пацијената, што је показано клиничким студијама. Препоручује се дужа примена, у трајању од 4 недеље, минимум, у дози од једне капсуле дневно.