ОСТАВЉЕНЕ У СНЕГУ, ТАКСИЈУ, КОНТЕЈНЕРУ: Ево шта се дешава са бебама чије су судбине потресле Србију прошле године
Разни су разлози за остављање тек рођене деце.
После мајки које су их одбациле чим су их родиле, први загрљај су им пружили грађани, случајни пролазници. Захваљујући њима, спасени су тек започети животи.
После хитног збрињавања на неонатологији, напуштена деца прве месеце свог живота проживела су у белим болничким собама. Процедура је таква да потом одлазе у хранитељску породицу, а кад се стекну одговајући услови, иде се и на процес усвајања.
Моника се игра, а мајка јој чита бајке, ипак ЈЕДНУ СТВАР НЕПРЕСТАНО ЖЕЛИ: Познато како се девојчица опоравља!
Данас је други дан Божића: ЕВО КОЈИ СУ ОБИЧАЈИ У ВЕЗИ СА ПРАЗНИКОМ И КАКО СЕ ПОЗДРАВЉА!
Ахмет је крвнички претукао Марију, жигосао је и терао да једе измет, а сада је ОПЕТ НА СЛОБОДИ!
После првих шокантних вести - самом мометну њиховог проналаска на овако суровим и опасним местима, где им је живот био угрожен, о њиховом одрастању мало се зна. Где су они смештени, ко тачно о њима брине, како напредују, инфомрације су које нису доступне јавности.
- Деца се налазе на смештају у хранитељским породицама, где им је обезбеђено безбедно окружење и задовољавање свих потреба, тј. адекватно су заштићени личност, права и интереси деце - било је све су што могли да саопште у надлежном министарству.
Тек рођени дечак, коме ни пупчана врпца није била добро подвеза, у јануару прошле године је остављен у корпи на локалном путу код Пожаревца. Мештанка Црљенца, срећом, пронашла је бебу убрзо након што је остављена, тог хладног 25. јануара.
- Видела сам завејану корпу и чула необичан звук, да бисмо комшинице и ја убрзо угледале ножице како мрдају и схватиле да је ту промрзла беба - овако је причала Биљана Топаловић.
Толико се успаничила да у тренутку није могла да се сети броја полиције ни дома здравља.
- Био је мокар, руке и ноге су му биле јако црвене. Видела сам да је умотан у поцепани столњак и стављен на плави пешкир у корпу која је била прекривена дечјим ћебетом.
Биљана је дечака назвала Срећко, јер је имао среће да преживе сурове услове првих сати свог живота. Касније је назван Тадија. Месец дана након што је пронађен, Тадија је смештен у хранитељску породицу.
Жена са двоје деце ушла је у такси возило у Врњачкој Бањи 21. марта. Носила је и корпу. Пре него што је излашла из возила, таксисти Милошу Митровић је признала да је унутра беба. Према његовом сведочењу, питала га је да ли зна неку жену којој може да остави дете.
Казао је да се уплашио да ће дете оставити негде у парку, па јој је рекао да може да остане у аутомобилу. Бебу је одмах одвезао у болницу у Врњачкој Бањи, одакле је пребачена на одељење Неонатологије у Здравственом центру "Студеница".
- Тачно у 15.15 таксиста је унео у болницу новорођено дете. Рекао да је мама оставила бебу и отишла. Човек се нашао стварно у јако неуобичајеној ситуацији и позвао је најпре полицију и заједно са полицајцима дете довео нама - испричали су тада у Дому здравља.
Беба је и даље имала пупчану врпцу која је клемована, рекли су тада у Дому здравља, те додали да су прегледи показали да је девојчица тада није била старија од 48 сати.
Убрзо су откривени и снимци са сигнурносних камера мењачнице у Врњачкој Бањи који показују да се мајка, пошто је оставила бебу, шетала мирно, подизала новац са банкомата и није изгледала ни забринуто, ни потресено.
Сазнало се и да је мајка родом из Смедерева, на привременом раду у Швајцарској. Породила се сама, а пошто је медицинска сестра, то је урадила стручно и није угрозила бебу. Како смо тада писали, целу трудноћу је крила и од мужа и од деце, а заједно са остављеном девојчицом, има их осморо.
Након препознавања је приведена, а месец дана касније се вратила по бебу, и заједно са мужем одвела је у Швајцарску, где и живи. Нису лишени родитељског старања. У сарадњи са швајцарским службама, одлучено је да када се врате, буду под њиховим сталним надзором.
Дечачић од око годину и по дана пронађен је 1. јула увече, у Улици маршала Тита у Вишњици. Њега је на тротоару оставила трудна мајка, која има 19,20 година, и отишла је од куће, код своје мајке, са још двоје деце, причају комшије.
- Дечака су пронашле две девојке и дословно су му спасиле живот, јер га замало није ударио аутомобил када је прелазио улицу да би пио воду са фонтане преко пута места где га је мајка оставила - испричала је дан касније комшиница Надежда Лапчевић.
Малишан је сатима седео на улици и плакао пре него што су дошле те девојке.
- Оне су га затекле како седи у прашини и игра се. Када сам изашла на терасу и видела их, оне су ме питале да ли знам чије је дете. Рекла сам да је од једне млађе жене што живи преко пута мене, али да не знам где је она. Чула сам од неке комшинице да је дете од поднева седело на улици и плакало - каже Надежда.
Према наводима комшија, млада мајка и деца живели у јако тешким условима; свако јутро је храну сакупљала на гробљу. Њеног мужа видели су свег неколико пута, у последњих годину дана, колико су ту живели.
Остављени дечачић превезен ја у Институт за мајку и дете, где је био прегледан, те је утврђено да је доброг здравља, а затим њего нови дом посатао онај у Звечанској улици.
У августу јавност је била потресена сазнањем да је, почетком тог месеца, 38-годишња жена након отпуста одлучила да бебу не жели да поведе кући са собом, правдајући се сиромаштвом. Оставила ју је у врањском породилишту, где ју је и донела на свет.
- На рођењу је девојчица имала близу три килограма, витална је, активна и лепо напредује. Мајка је одмах изјавила да не може да преузме дете и отпуштена је уредно са одељења неколико дан после порођаја - рекла је тада докторка Добрила Шошић, педијатар неонатолог из Здравственог центра Врање.
Дете је рођено 4. августа, на Благу Марију, па су лекари и медицинске сестре одлучили да јој дају име Марија. Мајка детета (38) је из Трговишта, породила се природним путем, и то јој је седмо дете, а како смо незванично сазнали, правдала се да је бебу оставила јер је у "лошој материјалној ситуацији".
Соња Пријић, медицинска сестра на неонатологији и кума мале Марије, каже да лекари углавном процене када ће се родитељи вратити по дете, а када неће, јер било је случајева да се предомисле. У Маријином случају, на жалост, нису отпимистични, јер како су нам тада рекли, Маријини родитељи нису изразили жељу да је одведу у свој дом, нису се чак ни интересовали.
- Марија је добра и мирна беба, ретко кад плаче, само кад је гладна. Мајка је није дојила - каже Пријићева.
Недуго потом, 26. августа, Србија је остала затечена над гнусним чином мајке Мирјане Г. (33), која је своју тек рођену бебу ставила у кесу и бацила у контејнер испред зграде у једном београдском насељу, где је живела са оцем и старијим сином.
Беба је преживела захваљујући пензионеру Слободану Цветковићу, који је тог јутра шетао пса и случајно прошао поред контејнера. Чувши звук који је тада описао као неко тихо стењање, разгрнуо је црну кесу и у њој угледао бебу. Одмах је алармирао полицију и Хитну помоћ, а детаљи које нам је тада открио показују да је новорођенче само пуким стицајем срећних околности преживело.
- У првом тренутку помислио сам да је нека мачка упала у контејнер. Почео сам да померам ђубре не би ли је пронашао и ослободио, а онда сам угледао затворену кесу из које се тај звук чуо. Отворио сам је у угледао бебу, тек рођену, била је још сва крвава - видно узнемирен испричао нам је тада овај пензионер.
У Универзитетској дечјој клиници лекари су прегледали малишана, које је и даље имало пупчану врпцу и постељицу, и закључили да нема повреда, те да је у добром здравственом стању.
Мирјана је убрзо ухапшена, признала је дело и према првој оптужници била је оптужена за тешко убиство у покушају за које је запрећена казна од 10 до 40 година затвора.
Иако јој се након хапшења на терет стављало кривично дело тешко убиство у покушају, психијатријско вештачење којим је подвргнута утврдило је да је у тренутку након порођаја имала "поремећај изазван порођајем". Самим тим, предмет је додељен Другом основном тужилаштву које је против ње поднело оптужни акт којим се Мирјана терети за "покушај убиства детета при порођају" за које је запрећена казна затвора до пет година.
Мушкарац, за кога се сумња да је отац бебе тражио је утврђивање очинства, док је Мирјани суспендовано родитељство над старијим сином.
Након два месеца од монструозног чина, Мирјана је у својој исповести тврдила да је "мислила да је тог дана родила мртво дете" и да једног дана жели да то "дете поново буде уз њу".
Стефан, како је дечак касније назван, сада је у топлом дому хранитељске породице, а како је навео министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић током посете породици, уверио се да беба "одраста у добрим условима".
- Звали су ме из Дома за незбринуту децу и питали ме да ли желим да га узмем и ми смо прихватили. Видели смо ту причу у новинама и знали смо о коме је реч. Када су га донели, био је мрвица од 2,6 килограма. Превише сам емотивна особа и прва реакција када су га донели била је таква да сам се исплакала због ситуације каква је била. После је све ишло глатко, он је добра беба - испричала је Стефанова хранитељка.
Стефан је једанаесто дете које је топлину дома нашао у породици ове хранитељке и њеног супруга. Да буду хранитељи одлучили су 2004. године. Како прича наша саговорница, то је био период када је она остала без посла, а њена два сина и ћерка већ одрасли, одселили се и створили своје породице. Од тада је њихова кућа пуна дечје граје, а они презадовољни.
Стефанова прича је, додаје она, најтежа од свих претходних са којима се сусрела.
По закону, када мајка, односно родитељи не желе да преузму бебу из породилишта, или је оставе на разне начине, беба се смешта на неонатологију и ту остаје првих месец дана. Након тога, беба се пребацује на дечије одељење болнице, где остаје док Центар за социјални рад не нађе адекватно решење. Дете се углавном смешта у хранитељску породицу, а упоредо се ради и на проналажењу усвојитеља.
Разлози због којих родитељи остављају децу, како се правдају родитељи, а преносе лекари, најчешће економске природе. Има, међутим, и оних где очеви мисле да деца нису њихова, или се мајке удају за другог, па желе после тога да се врате у стару породицу, која не жели туђе дете.
Уколико се након неког времена родитељ појави, прво мора да се докаже родитељство и то ДНК анализом.
Након утврђивања родитељства, покреће се судски поступак за лишење родитељског права. Уколико се родитељ лиши овог права, за дете се тражи најадекватнији облик трајне заштите.
Наташа је на Божић најсрећнија мама на свету! Миња је стигла на свети дан, а Матеја баш на Нову годину!
ГРЧКА СЛАВИ БОЖИЋ ПО КАЛЕНДАРУ ЈЕДНОГ СРБИНА! Зашто смо игнорисали рачунање времена нашег ВЕЛИКОГ научника?
Холандија је одсад НИЗОЗЕМСКА и у Србији? Вест изазвала рат на друштвеним мрежама!
Овако херој Зоран слави Божић под Буковиком! Некада без дома и хлеба, а сад са ТРУБАЧИМА И НОВОМ КУЋОМ! (ФОТО)
Баја Мали Книнџа описао како је настала чувена песма "Божић је": Мирисе детињства ништа не може да замени!