ОВА БОЛЕСТ ХАРА СРБИЈОМ, А НИЈЕ КОРОНА: Нагли скок броја оболелих - има и мртвих!
Болест преносе заражени комарци, а, према речима стручњака, ово је период када треба бити опрезан јер могућност заразе вребе отприлике до краја септембра
На територији Републике Србије, регистровано је 130 потврђених случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, саопштено је из Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Наиме, нагли скокови почели су да се бележе већ крајем августа, када је регистрован 81 случај оболевања од грознице Западног Нила, док је две недеље пре тога било 34 заражених.
СТРЕСЕМБАР - време стреса или време за ресетовање?
РАЗВОД КАО ЧИН НЕ ПОСТОЈИ У ЦРКВИ! Да ли и како можете да раскинете "уговор пред Богом"
ОД ОВЕ БОЛЕСТИ СРБИ НАЈВИШЕ УМИРУ! Све чешће погађа младе - да ли је могуће да се ствари промене?
- На основу података достављених Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" и лабораторијских критеријума на територији Републике Србије до 8. септембра регистровано је 130 потврђених случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији. Обољења су пријављена са Моравичког (један), Златиборског (један), Поморавског (један), Колубарског (један), Мачванског (један), Севернобанатског (два), Браничевског (три), Подунавског (четири), Сремског (шест), Средњебанатског (седам), Јужнобачког (12), Јужнобанатског (17), Шумадијског (20) округа и територије града Београда (54). Од укупно седам смртних исхода који се могу довести у везу са тим обољењем, по два су регистрована на територији Средњебанатског округа и града Београда и по један на подручју Јужнобачког, Шумадијског и Поморавског - наведено је у саопштењу "Батута".
Ову болест преносе заражени комарци, а, према речима стручњака, ово је период када треба бити опрезан јер могућност заразе вребе отприлике до краја септембра.
Осим дезинсекције, када се крећемо предвече или у рано јутро добро је да носимо дуге рукаве, дуге ногавице, да смањимо могућност, да нас евентуално заражени комарац не убоде и да користимо репеленте.
Шта је Грозница Западног Нила?
Грозница Западног Нила је сезонско обољење, односно обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности вектора - комараца. За наше географско подручје карактеристично је да вектори постају активни у пролеће, (март/април), а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.
У Републици Србији интензивни надзор над Грозницом Западног Нила у хуманој популацији спроводи се у сезони трансмисије вируса од јуна до прве половине новембра месеца, а пасивни надзор над тим обољењем у осталом периоду године. Имајући у виду искуства како околних тако и наше земље, први оболели се региструју углавном у другој половини јула месеца, а највећи број случајева се пријављује током августа месеца, наводи се на сајту "Батута".