НАМИРНИЦА КОЈА РАЗАРА МОЗАК: Тешко ју је избацити из исхране, а и једемо је СВАКОГ ДАНА
Конзумација некалоричних заслађивача мења бактерије тако да оне само утврђују пут ка добијању дијабетеса
Многи људи осећају жудњу за храном, посебно када су под стресом, а најчешће су у питању намирнице са високим процентом масти и шечера. Да бисмо били у могућности да се одупремо жудњи, морали бисмо да сузбијемо наш природни одговор на препуштање овим укусним, али по здравље лошим намирницама.
Конзумација некалоричних заслађивача мења бактерије тако да оне само утврђују пут ка добијању дијабетеса тип 2, а дијабетичари имају четири пута већи ризик за добијање Alchajmerove болести.
Мрежа инхибиторних неурона је кључна за контролу понашања. Ови неурони су попут можданих кочница и концентрисани су у префронталном кортексу - кључном подручју мозга који је укључен у доношење одлука, контролу импулса и одлагање задовољства.
ОНИ ПОЗНАЈУ СВАКИ ЋОШАК СРБИЈЕ! Ево које дестинације препоручују - а ону коју сматрају најлепшом, мало ко је посетио
ШКОЛСКИ САСТАВ КОЈИ СЕ ШИРИ ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА: Дете обрукало мајку и открило велику породичну тајну (ФОТО)
"НИЈЕ МИ ПАЛО НА ПАМЕТ ДА УЗМЕМ НИ ДИНАР": Пљуште честитке са свих страна, Крушевац ПОНОСАН НА ВОЈКАНА
Често слушате и читате о храни која је добра за мозак, попут бобичастог воћа и лососа. Међутим, постоји и друга страна - храна која је лоша за мозак те, кажу стручњаци, може довести чак до Alchajmera.
Истраживање на пацовима показало је да конзимирање хране са високим процентом шећера може да измени инхибиторне неуроне. Пацови који су узимали велике количине шећера такође су мање могли да контролишу своје понашање и доношење одлука. То показује да оно што једемо може да утиче на нашу способност да се одупремо искушењима и може бити објашњење зашто су промене исхране толико тешке за људе.
Недавна истраживања довела су до статистичких података и показала су да особе које редовно конзумирају храну са високим процентом масти и шећера, имају већу тежњу за уносом хране чак и онда када нису гладни. Исти је случај и са шећером, уношењем високог процента шећера може довести до тога да мозак тражи и више од онога што му је неопходно.
Под утицајем овакве исхране, оштећујемо још једно подручје мозга, а то је хипокампус или кључни меморијски центар. Прекомерно уношење шећера доводи до смањења новорођених неурона, који су кључни за кодирање сећања.
СЗО, Светска здравствена организација, саветује да унос додатних шећера ограничимо и сведемо на минимум, тачније, од 80% шећера, колико узима једна посечана особа на дневном нивоу, смањимо на 5 % нашег дневног уноса калорија што је 25 грама или шест кашика слатког.
Неуропластичне могућности мозга омогућавају му да се ресетује у одређеној мери након смањења шећера у исхрани, а физичка вежба може да поспеши овај процес. Храна богата омага-3 масним киселинама, која се налази у рибљем уљу, орашастим плодовима и семенкама, такође је неуропротективна и може да појача стварање мождане хемикалије потребне за настанак нових неурона.
Свима је јасно да није лако изборити се са овим навикама, лакше звучи у теорији него у пракси. Међутим, битно је направити први корак, касније промена режима исхране постаје све лакша, а оно што са собом доноси, само ће будити још већу вољу и жељу да се са тим и настави.
Мали ТРОПСКИ РАЈ у околини Лознице: Поред мандарина и кивија, Пурићима ове године родило ЈОШ НЕОБИЧНИЈЕ ВОЋЕ
Херој из Крушевца пронашао и вратио торбицу са 2,7 МИЛИОНА ДИНАРА! Оно што није хтео да уради ће вас ИЗНЕНАДИТИ
НИЧЕ НОВА СВЕТИЊА: Црквена звона у селу Блазнава огласиће се након ДВА ВЕКА
ОДУШЕВИЛА ИХ СРБИЈА ПА НАПРАВИЛИ ГАФ: Италијани узели слике наше земље и представили их као своју покрајину (ФОТО)
ОВАЈ МАНАСТИР КРИЈЕ НАЈВЕЋУ ТАЈНУ СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ: Мошти Светог Саве нису спаљене! (ВИДЕО)