Достојанство и заштита наставника свима треба да буду приоритет! Огласили се професори након поруке Вучевића: Ово хитно треба предузети
Достојанство и заштита наставника треба да буду приоритет рада синдиката просветних радника и у фокусу Владе Србије
Достојанство и заштита наставника треба да буду приоритет рада синдиката просветних радника и у фокусу Владе Србије. Професори који су претрпели ученичко насиље подржали су ову поруку премијера Милоша Вучевића и сагласни су са тим да треба вратити интегритет наставницима.
- Морамо да вратимо достојанство просветарима, а не да не смеју ништа да кажу ђаку, јер ће да зове маму и тату, а они адвоката. И да имамо све заштите оних који крше законе и правила, а ови који су изложени насиљу не смеју ништа да кажу. Морамо сви да се погледамо у очи и да немамо сцене да родитељи иду да туку професоре јер је дете добило јединицу или двојку. На шта то личи... По мом мишљењу, ту је много већи проблем и ту мора бити фокус рада синдиката просветних радника - нагласио је Вучевић након седнице штаба за ванредне ситуације, која је одржана у понедељак, када и штрајк једног дела просветних радника.
Мења се закон
Додао је да се иде и у измену Кривичног законика, где ће напади на просветне и здравствене раднике бити посебно третирани, као и да ће те мере бити усвојене до краја године.
Професор практичне наставе Техничке школе "9. мај" у Бачкој Паланци Слободан Зорић, кога је шеснаестогодишњи ученик у мају ове године брутално претукао и нанео му тешке повреде, рекао је за Курир да је сагласан са предлогом премијера.
- Наставници су дошли до тога да не могу реално да оцене ученике, већ некима лакше пада да поклоне оцену само да немају проблеме са ученицима и родитељима. То је страшно, зато треба хитно подићи дисциплину ђака на виши ниво и у то морају да се укључе и родитељи. Зато ја ту меру подржавам - нагласио је Зорић.
Професорка енглеског језика из Техничке школе у Трстенику Марија Стевановић, коју су у новембру 2022. године тројица ученика малтретирала и понизила измакавши јој столицу на часу, па видео-снимак пласирали на друштвене мреже, истиче да просветари и надлежни треба да одбране професију наставника.
Пољуљано поштовање
- Подржавам апсолутно тај предлог и сматрам да просветари што пре треба да добију статус службеног лица јер само то може да им врати поштовање код деце, а које је одавно пољуљано. Имамо ситуацију да ни родитељи не поштују наставнике, па деци говоре: "Ко је он да ти нареди, немој да слушаш!" Деца све то усвајају и такво понашање углавном доносе из куће. Зато сва надлежна министарства треба да се удруже и да нађу начин да наставницима обезбеде што боље услове за рад и заштиту у школама - рекла је Стевановићева и додала:
- Тек је почетак школске године и још увек није почело оцењивање, зато и нема проблема. Чим крену оцене, почиње и притисак на наставника. Добра ствар је што се после сваког часа и у електронском дневнику и у нашим белешкама бележи активност ученика, те кад дође време за оцене, родитељима можемо да покажемо каква је активност њихове деце била на часу и због чега има ту оцену. То ће нама доста помоћи. Треба побољшати статус наставника јер ми тренутно чак ни на бироу немамо наставнике одређених предмета и тек их неће бити ако се ништа не уради.
Просветари који су штрајковали у понедељак истакли су и да плате нису једини разлог њиховог незадовољства, већ да траже хитне мере везане за њихову безбедност, које подразумевају измене Кривичног законика.
Србија Данас/Курир