Ове локације могу сваког часа да се покрену после кише: Међу њима је и култна улица Сердар Јола где је снимљен "Балкански шпијун"
Озбиљан проблем је градња стамбених објеката на месту клизишта
Клизишта по Београду нису алармантна од скоро, напротив, годинама уназад угрожавају безбедност људи, објеката и инфраструктуре. Једна од критичних насеља су Звездара, Миријево, Карабурма, Лешће, Мала Моштаница, Умка, Гроцка и западна падина Савског венца где је и култна улица Сердар Јола.
Прочитајте и:
Ради се о озбиљном проблему на свим аспектима, јер таква врста земљишта захтева припрему за било какву градњу. Само једна већа киша може да направи катастрофу већих размера.
Свако ко се одлучи да зида кућу без предходно добијене грађевинске дозволе која укључује и геофизичко испитивање терена и статичке процене, страхује од тога да угрози цело насеље и направи катастрофу већих размера. Стручном анализом у катастру клизишта и нестабилних падина евидентирано је 1.155 локација у Београду где се тло помера. Од овог броја 602 тачке са шумадијске стране су активне и могу свакога часа да се покрену, ако их киша "погура".
МИРИЈЕВО
Клизиште је већим делом маскирано и моделирано насипањем и изградњом насеља. Активно је у делу изворишне челенке Миријевског потока и у зони циглане "Трудбеник". У изворишном делу потока је делимично под шумом.
ЗВЕЗДАРА/КАРАБУРМА
Парк шума Звездара - Пространо клизиште које захвата североисточне падине Звездаре и насеље Карабурма. Клизиште је активно нарочито у зони Партизанског пута, где је под шумом, као и у зони изнад улице Маријане Грегоран.
ВИНЧА
Непосредно приобаље Дунава,клизишта су веома активна и дубока у неогеним седиментима. Угрожавају насеље, саобраћајнице и земљиште. Терен је под ретком шумом, углавном је под културама.
АВАЛСКИ ПУТ- РАКОВИЦА - РЕСНИК
У зони Ресника према Кружном путу умирена дубока клизишта, са секундарним плићим клижењем. У зони Авалског пута активна клизишта која делом угрожавају саобраћајницу.
КАЛУЂЕРИЦА - МАЛИ И ВЕЛИКИ МОКРИ ЛУГ
Активна клизишта у изворишној челенци Лештанске реке и у зони Малог и Великог Мокрог Луга (изворишни део Мокролушког потока). Угрожавају насеље, аутопут и земљиште. У зони испод аутопута терен је непошумљен.
Страшно УПОЗОРЕЊЕ се шири друштвеним мрежама: Тинејџери смислили нову ИГРУ, након које НЕСТАЈУ
ШТА ЈЕ ДОПРИНЕЛО СТВАРАЊУ КЛИЗИШТА?
Људски фактор је један од највећих узрочника што се помера тло. Престоница се ширила, а грађани су крчили зелене површине. Шуме су постале голети, а проблем праве и пропусне септичке јаме, којих и данас има у деловима града где нема канализације.
Додатни проблем јавио се после изградње хидроцентрале "Ђердап". Сава и Дунав су подигли ниво, те су створили додатни притисак на обале.
Након мајских поплава 2014. године у Београду се покренуло 127 клизишта. Највећи број нестабилних локација евидентиран је у Лазаревцу - чак 39. У Сопоту земља се покренула на 27 места, док је у Гроцкој тло било активно на 34 локације. Младеновац је био најмирнији, са свега четири критичне падине. На територији 11 централних градских општина земља је "шетала" на 45 места. За санацију ових локација било је потребно 1,13 милиона евра.