ОВО ЧУДО ОД ПОСТРОЈЕЊА ХЛАДИ, ГРЕЈЕ И СНАБДЕБА СТРУЈОМ: И домаћи инжењери се ухватили у сложен подухват! Expo тригенерација - ИНОВАТИВНО решење за ОДРЖИВУ ЕНЕРГИЈУ!
Србија је изабрана за домаћина специјализоване EXPO 2027 изложбе, која ће се одржати од 15. маја до 15. августа 2027. године. Организатор изложбе одговоран је за изградњу изложбеног простора, а Србија ће на делу Сурчинског поља у Београду градити комплекс „EXPO 2027“. У близини комплекса почела је и изградња националног фудбалског стадиона. После завршетка EXPO-a, ту ће уселити Београдски сајам, а велике хале ће моћи да се користе за одржавање концерата и наступа свих врста, док ће мање хале бити демонтиране 2027.
У последњим годинама, концепт тригенерације све више добија на значају у индустрији и међу потрошачима који теже одрживијем начину живота. Конкретно Expo тригенерација, као део ширег покрета енергетске ефикасности, представља кључну тачку у развоју иновативних решења за симултану производњу електричне енергије, грејања и хлађења, користећи јединствене ресурсе. Овакав систем климатизације, никада није досада уграђиван у Србији.
У пројектном задатку везаном за тендерску документацију наводи се да се на подручју Просторног плана подручја посебне намене (PPPPN) Националног стадиона планира изградња комплекса топлотног извора „Сурчинско поље“.
Реч је о когенерацијском/тригенерацијском постројењу које ће користити природни гас као основни извор енергије. Овим се обезбеђује снабдевање новог EXPO центра, а планира се и будућа доградња капацитета за нове потрошаче.
Београдске електране су претходно спроведене набавку за израду студије оправданости и генералног пројекта изградње когенерацијског/тригенерацијског постројења. Уговор је додељен групи понуђача, укључујући фирме „Пем“, „Термоенерго инжењеринг“ и „Петрол пројект“, вредности 18,9 милиона динара (без ПДВ-а).
За производњу енергије у комплексу „Сурчинско поље“ планирани су:
1. постројење за производњу топлотне енергије (котларница са когенеративним постројењем),
2. постројење за производњу расхладне енергије (компресорско расхладно постројење),
3. пратећи објекти и инфраструктура,
4. међупогонски развод цевовода.
Више о појму тригенерација
У питању је процес истовремене производње електричне енергије, топлоте и хлађења из једног енергетског извора, често користећи фосилна горива или обновљиве ресурсе. Овај систем омогућава значајне уштеде енергије и смањење емисије штетних гасова, чиме се директно доприноси борби против климатских промена.
Каква је њена примењивост у различитим секторима
Тригенерација се може користити у разним секторима. У индустрији, помаже у смањењу оперативних трошкова, док у комерцијалном сектору доприноси смањењу трошкова грејања и хлађења. У болницама, овај систем може обезбедити непрекидно напајање и ефикасно управљање енергијом, што је кључно за очување здравља пацијената.
Такође, расте интерес за примену тригенерације у стамбеним зградама. Многи инвеститори почињу да препознају потенцијал ових система у стварању одрживих заједница, посебно у урбаним срединама где је потражња за енергијом висока, а ресурси ограничени.
Које су предности тригенерације
Једна од кључних предности тригенерације је њена ефикасност. Традиционалне методе производње електричне енергије често су неефикасне, са губицима који се крећу између 60% и 70%. Насупрот томе, тригенерацијски системи могу постићи ефикасност до 90%, што их чини привлачним решењем за индустријске погоне, болнице, хотеле и стамбене комплексе.
Осим тога, тригенерација смањује зависност од централизованих извора енергије, омогућавајући корисницима да постану енергетски аутономни. Ово је посебно значајно у контексту глобалних енергијских криза и осцилација цена енергената. Поред тога, тригенерација може допринети локалној економији стварањем радних места у производњи и одржавању оваквих система.
Постоји будућност, али и озбиљни изазови
Високи иницијални трошкови инсталације, као и сложеност система, могу представљати препреку за ширу примену. Такође, неопходно је повећати образовање и свест о овим системима међу потрошачима и доносиоцима одлука.
Упркос овим изазовима, перспективе за тригенерацију су обећавајуће. Са све већим нагласком на одрживост и климатске промене, очекује се да ће владине политике и субвенције играти кључну улогу у промоцији ових технологија.
Закључак је јасан...
Како се свет суочава с изазовима климатских промена, оваква решења постају не само пожељна, већ и неопходна за очување нашег планета за будуће генерације. Очекује се да ће се у наредним годинама улагања у ову технологију повећавати, чиме ће се отворити нова поглавља у производњи и потрошњи енергије. Многе земље, међу којима је и Србија већ препознају значај тригенерације у својим енергетским стратегијама и настоје да је интегришу у националне планове.