ОВО СУ НАЈЧЕШЋЕ НЕЖЕЉЕНЕ РЕАКЦИЈЕ НА ВАКЦИНЕ ПРОТИВ КОВИДА У СРБИЈИ! Ево због чега је значајна бустер доза
Из АЛИМС-а саопштили важне податке
Вакцинација против корона вируса у нашој земљи почела је пре тачно годину дана, а како је саопштила директорка Института "Батут" др Верица Јовановић, до сада је дато укупно више од осам милиона доза свих вакцина против ковида-19.
БЛИЖИ СЕ КРАЈ ЧЕТВРТОМ ТАЛАСУ КОРОНЕ: Професор Кочовић прогнозирао - овај датум може бити пресудан
ТАЧНО ГОДИНУ ДАНА ОД ПОЧЕТКА ВАКЦИНАЦИЈЕ У СРБИЈИ: Ево колико се укупно грађана вакцинисало до сада и која су нам све цепива тренутно на располагању!
СРБИЈА СКИНУТА СА "ЦРВЕНЕ ЛИСТЕ": Од сутра нови режим уласка у Немачку за наше држављане
- Другу дозу је примило више од три милиона, а трећу односно бустер 1.687.756 особа. Значај бустер доза је огроман зато што штити од тешких и компликованих форми случајева и од компликација. Вакцинација је препорука, без обзира на варијанту короне која је присутна - рекла је она гостујући у Јутарњем дневнику на РТС-у.
Јелена Митрашиновић из Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС) изнела је податке које сви треба да чују, а тичу се нежељених реакција на вакцине.
- АЛИМС-у је до сада пријављено укупно 1.306 случајева нежељених догађаја након вакцинације против короне. Највећи број се односио на нежељене реакције које се очекују након имунизације, које нису имале озбиљан карактер, углавном су то реакције локалног типа, али било је и системских реакција попут повишене телесне температуре, болова у зглобовима, мишићима, главобоље, мучнине, симптома сличним грипу... - рекла је Митрашиновић, па открила и колико је било тежих нежељених реакција.
- Мали је број забележених тежих нежељених реакција, пажња је пре свега била усмерена на појаву тромботских догађаја, тако да имамо пријављених шест случајева тромбозе, за три од тих случајева национални стручни тим је донео закључак о могућој повезаности са имунизацијом. Такође, имамо пријављен један случај миокардитиса од стране здравственог радника и два случаја перикардитиса које су нам пријавили пацијенти. То нису медицински потврђени случајеви, ми смо пацијенте упутили својим лекарима. Када тумачимо те теже нежељене реакције врло је важно рећи да се ради о ретким нежељеним реакцијама и њихову појаву треба сагледавати у односу на појаву истих тих догађаја код ковид пацијената јер много је чешћа њихова појава код ковид пацијената него након имунизације.
Она је истакла и да је највећи број нежељих реакција забележен у популацији старости од 18 до 44 године, а чешће су ови ефекти пријављивани код особа женског пола.
- Али то није нека карактеристика када је у питању пријављивање нежељених реакција јер жене иначе чешће пријављују нежељене реакције, одговорније су према здрављу - напоменула је Митрашиновић.