НЕМА ТИХ ПАРА: Срби никада не би пристали да на њима тестирају вакцину за корону, а ево чијој медицини НАЈВИШЕ ВЕРУЈУ
Више од 23.000 посетилаца нашег портала учествовало у истраживању
Нема тих пара због којих би грађани Србије пристали да научници на њима тестирају вакцину против вируса корона.
Лончар о вирусу у школама: Не можете да кривите децу да они нису поштовали мере
ПРОБУДИО СЕ СТРАХ ОД ЈОШ ЈЕДНОГ НАЧИНА ШИРЕЊА КОРОНЕ: Не можемо да се заштитимо ни у сопственој кући
Од данас нова правила тестирања на уласку у Немачку: Ево шта то значи за наше грађане
То су показали резултати анкете на порталу Србија Данас у којој је учествовало скоро 23.000 посетилаца.
У медијима се у последње време доста полемише о разним вакцинама против вируса корона.
Руска влада је прошлог месеца одобрила вакцину института "Гамалеј" названу "Спутњик В". Од тада су се појавиле бројне спекулације чија вакцина би могла следећа да буде одобрена. Међу првима у тој трци се истичу вакцина коју заједно развијају Универзитет Оксфорд и компанија Астра Зенека као и неколико цепива на којима раде кинеске компаније.
Наш портал је пре пет дана сачинио анкету како бисмо истражили да ли би грађани уопште пристали да учествују у клиничкој фази тестирања вакцине и под којим условима. На питање "За колико новца бисте пристали да тестирају вакцину против вируса корона на вама" одговорило је нешто мање од 23.000 посетилаца нашег портала.
Да ли због страха или нечег другог, највише њих, чак 72 одсто илити 16.377 посетилаца, изабрало је одговор "Нема тих пара због којих бих пристао".
Да Срби традиционално верују руској медицини потврђује и другопласирани одговор.
- Пристао бих бесплатно, али само ако је руска вакцина - гласио је одговор који је одабрало 11 одсто илити 2.506 посетилаца.
Анкета је истовремено показала и да занемарљив број посетилаца има поверење у вакцину која би дошла из Кине или са Запада. Вакцину коју заједнички развијају универзитет Оксфорд и компанија АстраЗенека примило би свега два одсто анкетираних док је изненађујуће неповерење у кинеску медицину. Вакцину кинеских научника у фази тестирања примио би тек један одсто посетилаца нашег портала који су учествовали у истраживању.
Подаци показују и да Срби тренутно нису расположени за могућу жртву с обзиром на то да је свега шест одсто одговорило да би на вакцинацију пристали бесплатно јер би тај начин помогли науци да дође до лека за вирус корона.
Ни новац у овом случају не игра велику улогу јер би свега седам одсто анкетираних пристало на пробну вакцину за хиљаду евра.