NEMA TIH PARA: Srbi nikada ne bi pristali da na njima testiraju vakcinu za koronu, a evo čijoj medicini NAJVIŠE VERUJU
Više od 23.000 posetilaca našeg portala učestvovalo u istraživanju
Nema tih para zbog kojih bi građani Srbije pristali da naučnici na njima testiraju vakcinu protiv virusa korona.
Lončar o virusu u školama: Ne možete da krivite decu da oni nisu poštovali mere
PROBUDIO SE STRAH OD JOŠ JEDNOG NAČINA ŠIRENJA KORONE: Ne možemo da se zaštitimo ni u sopstvenoj kući
Od danas nova pravila testiranja na ulasku u Nemačku: Evo šta to znači za naše građane
To su pokazali rezultati ankete na portalu Srbija Danas u kojoj je učestvovalo skoro 23.000 posetilaca.
U medijima se u poslednje vreme dosta polemiše o raznim vakcinama protiv virusa korona.
Ruska vlada je prošlog meseca odobrila vakcinu instituta "Gamalej" nazvanu "Sputnjik V". Od tada su se pojavile brojne spekulacije čija vakcina bi mogla sledeća da bude odobrena. Među prvima u toj trci se ističu vakcina koju zajedno razvijaju Univerzitet Oksford i kompanija Astra Zeneka kao i nekoliko cepiva na kojima rade kineske kompanije.
Naš portal je pre pet dana sačinio anketu kako bismo istražili da li bi građani uopšte pristali da učestvuju u kliničkoj fazi testiranja vakcine i pod kojim uslovima. Na pitanje "Za koliko novca biste pristali da testiraju vakcinu protiv virusa korona na vama" odgovorilo je nešto manje od 23.000 posetilaca našeg portala.
Da li zbog straha ili nečeg drugog, najviše njih, čak 72 odsto iliti 16.377 posetilaca, izabralo je odgovor "Nema tih para zbog kojih bih pristao".
Da Srbi tradicionalno veruju ruskoj medicini potvrđuje i drugoplasirani odgovor.
- Pristao bih besplatno, ali samo ako je ruska vakcina - glasio je odgovor koji je odabralo 11 odsto iliti 2.506 posetilaca.
Anketa je istovremeno pokazala i da zanemarljiv broj posetilaca ima poverenje u vakcinu koja bi došla iz Kine ili sa Zapada. Vakcinu koju zajednički razvijaju univerzitet Oksford i kompanija AstraZeneka primilo bi svega dva odsto anketiranih dok je iznenađujuće nepoverenje u kinesku medicinu. Vakcinu kineskih naučnika u fazi testiranja primio bi tek jedan odsto posetilaca našeg portala koji su učestvovali u istraživanju.
Podaci pokazuju i da Srbi trenutno nisu raspoloženi za moguću žrtvu s obzirom na to da je svega šest odsto odgovorilo da bi na vakcinaciju pristali besplatno jer bi taj način pomogli nauci da dođe do leka za virus korona.
Ni novac u ovom slučaju ne igra veliku ulogu jer bi svega sedam odsto anketiranih pristalo na probnu vakcinu za hiljadu evra.