Ово су симптоми вируса који харају међу децом и одраслима: Лекари упозоравају - Вакцинишите се на време
Малаксалост, температура, поспаност, бол у глави и мишићима. Скоро да не постоји особа која се претходних дана није жалила на симптоме вирусних, али и бактеријских инфекција. Неки то, пак, приписују наглој промени и осцилацији у температури, док су други одмах потражили лекарску помоћ.
Докторка Бисерка Обрадовић открила је како да разликујемо последице временских промена на наш организам и симптоме вируса, док је педијатар др Саша Милићевић објаснио шта је знак за узбуну родитељима када је у питању вирус који влада међу децом и како треба поступити када настану први симптоми.
Докторка Бисерка Обрадовић за Telegraf.rs каже да једна ствар може да "завара" људе.
- Вируси који сада владају су вируси који нас нису напуштали читавог лета. Сада имамо сезонске вирусе - аденовисури и риновируси који нападају горње респираторне путеве и имамо стомачне рото и норовирус. Међутим ту нам се умешао и ковид који је, је по симптомима знатно блажити - то су ФЛиРТ варијанте омикрон соја вируса и то најзачајнија ЈН.1. Ту су симптоми знатно блажи од оних на које смо навикли, али су исти - јавља се јак бол у мишићима, малаксалост, главобоља, температура која може да траје од једног до четири дана. Међутим, та температура која траје један дан завара људе тако да они скину температуру, оду у колективе и шире вирусе даље - прича докторка.
Вакцинишите се на време
Докторка Обрадовић саветује људима да се вакцинишу на време јер се дејство вакцине испољава тек 14 дана након вакцинисања и открива да се људи обично лекару јављају тек кад дође до секундарних и терцијарних инфекција.
- Тестирају се углавном они који имају промењено чуло мириса и укуса, таквих је знатно мање у односу на претходне године, и они који су препознали те симптоме у односу на ковид који су имали ранијих година. Онда, можемо да претпоставимо да је то просек људи који су у средњим и позним годинама, јер нам је просек људи који се вакцинише 54 године. И наравно лекару се јављају тек кад дође до инфекција, а то је са упалом плућа, бронхитисом, упалом уха, упалом синуса и онда се у анамнези сете да су пре 7 до 10 дана имали температуру. Ево јуче је кренула вакцинацијиа против грипа и ево апел људима да се вакцинишу сада док није дијагностификован вирус грипа јер се дејство вакцине испољава тек 14 дана након вакцинисања. Обавезно људи преко 65 година, хроничани, кардио-васкуларни болесници и сви они са самњеним имунитетом неопходно је да се вакцинишу, као и људи који раде у контакту са другим људима - апелује докторка Обрадов
Промена времена
Како да разликујемо када нам организам реагује на временске и температурне осцилације, а када су у питању симптоми вируса.
- Ако постоје температура, кијавица и бол у грлу, значи да је у питању нека инфекција и треба да се јавимо лекару да видимо да ли је виурусна или бактеријска, а код промене времена немамо кијавице, бол у грлу и повишену темпертуру, тако да су то три кључна симптома због чега се треба јавити лекару - истиче докторка.
Који вируси харају међу децом
Педијатар, др Саша Милићевић истиче да се сезона вируса изгубила и да вируси владају током читаве године, а да су на мети тих вируса највише деца претшколског узраста.
- Сезона вируса се скороз изгубила, некада се знало отпрлике када су репираторни вируси који нападају органе за дисање, када су стомачни, када је варичела, када су морбили. Међутим, сада се, последњих година, та сезона изгубила, односно вируси владају током читаве годијне тако да су сада највише код претшколске деце, деце у вртићима највише, заступљени твз. риновируси који напада органе за дисање, али ту су такође и рота, адено и норовирус који нападају стомак. Међутим, треба имати у виду да и вируси који нападају дисајне органе могу да дају стомачне тегобе и вируси који нападају стомак могу да дају респираторне тегобе. Ту сада има и варичеле и овчијих богиња, тога има прилично, и постоји тзв. БРНУ вирус (болест руку, ногу и уста). Има и короне, али су имптоми доста благи, не даје више онако јаке симптоме као некад што је било - истиче доктор Милићевић.
Дете изоловати седам дана
Педијатар саветује родитељима да прво сами покушају да детету снизе температуру, физиолошким раствором смање секрецију и да га хидрирају, а такође и не одоводе у вртић и колективе бар седам дана док инфекција траје.
- Прво родитељи треба да покушају сами да дају лек за повишену температуру, друго - важно је да дају детету течност јер у дечијем узрасту дехидрација лако настаје. Обзиром да је велики део дечијег организма вода, ако дете не уноси довољно течност може да дехидрира. Такође треба сачекати са исхраном, дакле не треба форсирати дете да једе јер у нашем народуи важи 'sad си болестан сад мораш да једеш' , а то није баш тако. Значи, не треба детету давати пуно хране већ умерено и може наравно физиолошки ратсвор у нос да би се смањила секреција. Дете треба подићи да спава на мало подигнутом узглављу и било би добро да се искључи из вртића или из школе бар седам дана док та инфекција влада - истиче доктор Милићевић.
Србија Данас/Телеграф