ОВО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ: Како да донирате крвну плазму и помогнете оболелим од ковида 19
Под слоганом "Победио си ковид 19, донирај плазму и спаси некоме живот" у Србији се од априла, када су забележени први излечени пацијенти од коронавируса, води национална кампања. Поред плазме, постоји потреба и за даваоцима крви – 300 до 350 дневно.
Крвна плазма и антитела могу користе се као део терапије код тешко оболелих од ковида 19. Све је више оних који су се опоравили од ковида 19 желе да донирају плазму, а грађани то могу да учине две установе у Србији – Институту за трансфузију крви у Београду и Заводу за трансфузију крви Војводине у Новом Саду.
ХОЋЕ ЛИ КАРАНТИН БИТИ ОБАВЕЗАН ЗА СВЕ ОНЕ КОЈИ СУ ЛЕТОВАЛИ У ИНОСТРАНСТВУ? Огласио се др Кон и изнео став струке
ДИЛЕМА ЈЕ РЕШЕНА: Да ли су МЕРЕ ИЗМЕЊЕНЕ за школе и морају ли ђаци да НОСЕ МАСКЕ све време?
СВАКО КО ДОЛАЗИ У СРБИЈУ СА СОБОМ НОСИ РИЗИК: Тиодоровић проговорио о опасности која вреба у ДЕЦЕМБРУ
Гордана Антуљесков из Института за трансфузију крви Србије каже да је најпре потребно да се заинтересовани грађани јаве на телефон 19819, где ће добити инофрмације да ли могу донирати крвну плазму.
"Уколико су се оправили од ковида 19 и утврди се да имају довољно антитела већ наредног дана заказује се процедура узимања крвне плазме уз помоћ сепаратора", објашњава Антуљесковљева.
Према њеним речима, та процедура траје нешто дуже од давања крви, око сат времена. Грађани ту процедуру могу да понове два до три пута.
Ануљесковљева каже да је досад плазму донирало око хиљаду грађана.
Старосна доб потенцијалних донатора
"Услов за донирање плазме је да морају имаати најмање 18, а највише 60 година, као и да им телесна маса није мања од 60 килограма", додаје Антуљесковљева.
Како је истакла, залихе крви од почетка пандемије крећу се од минимума до неког нормалног нивоа.
"Са повратком ђака у школе и завршетком годишњих одмора као и преласком у нормалан рад многих болница биће и повећане потребе за крвљу", наглашава Антуљесковољева.
Из Института апелују на грађане свих крвних група да дођу и дају крв у некој од здравствених установа од Суботице до Ужица и Ниша.
"Залиха крви за ковид болнице тренутно има за два дана, али пошто су многе операције због пандемије биле на чекању потребе ће бити веће, указала је Гордана Антуљесков и додала да је потребно да 300 до 350 грађана свакодневно да крв.
"Ниједан хирург неће ући у салу ако нема довољне залиха крви за операцију. Оне се могу кретати од две до чак 40 јединица крви", каже Антуљесковљева.