Овог датума стиже снег у Србију: Попаљени метеоаларми у Србији због једне појаве, спремите се у наредном периоду за тоталан минус
Пред Србијом је ове недеље претежно сунчано и стабилно време, са хладним јутрима, местимично уз маглу и мраз и минималним температурама које иду чак у минус, најавио је РХМЗ.
Како метеоролог Иван Ристић каже за "Блиц", још увек ћемо морати да стрпимо што се тиче снежних падавина, јер нас очекује углавном суво време.
Снежне падавине можемо да очекујемо тек крајем новембра, негде после 25. креће промена када нам стиже снег и још јаче захлађење - истакао је Ристић за Блиц.
Према прогнози РХМЗ у наредној седмици минималне температуре кретаће се од -5 до 5°Ц.
- У току дана биће претежно сунчано, а дневне температуре биће у интервалу од 12 до 17°Ц - казали су.
У 4 предела у Србији упаљен метеоаларм због опасне појаве
У Србији је данас на снази бити жути метеоаларм у 4 предела у Србији, и то због магле.
Како се може видети на сајту РХМЗ, због ове опасне појаве на посебном опрезу треба да буду грађани западне, југозападне и југоисточне Србије, као и Косова и Метохије.
У Србију стигао ослабљени хладни фронт
Јуче је у нашу земљу стигао и ослабљени хладни фронт, који је у склопу циклона чији је центар у Русији, казао је за "Блиц" метеоролог Слободан Совиљ, начелник Националног центра за хидрометеоролошки систем, ране најаве и упозорења у РХМЗ.
- Доста је удаљен од нашег подручја и неће условити значајније падавине у нашим крајевима, али ће условити умерен јачи северозападни ветар и локалну ретку појаву слабе краткотрајне кише. Међутим, са проласком тог фронта имаћемо хладнију ваздушну масу која ће се стационирати у нашим крајевима. Максималне температуре у већини места ће бити између 10 и 16 степени од 3. новембра и у наставку прве декаде месеца – каже Слободан Совиљ.
Задржаће се стабилан карактер времена без падавина и опет ћемо у јутарњим сатима имати појаву магле, али сада и мраза на два метра висине. Совиљ објашњава да ће на два метра мраз бити слабог, а при самом тлу умереног интензитета. То значи минималне температуре у већини места између -3 до 2 степена Целзијуса, док ће дневне максималне температуре бити између 10 и 16 степени Целзијуса. Упркос магли и ниским облацима у јутарњим сатима, током дана биће и сунчаних интервала у већем делу Србије.
Суво до половине новембра, следи кишни период
- Друга декада новембра ће почети на сличан начин. Све док имамо доминацију поља високог ваздушног притиска широм европског континента већи део Европе имаће суво време. Сви фронтални системи са Атлантика премештаће се преко Британских острва на север ка Скандинавији, а затим у Русију с једне стране, док ћемо с друге стране имати повремене падавине у региону Средоземља због ослабљење циклонске циркулације у том подручју. У свим осталим деловима Европе доминантно је поље високог ваздушног притиска. Циркулација ће се највероватније пореметити тек средином месеца - каже Слободан Совиљ.
Када дође до промене циркулације у атмосфери већа је вероватноћа за продоре влажног ваздуха са северозапад, односно учесталија наоблачења која би могла да условљавају падавине у виду кише и на подручју Србије.
Према дугорочној прогнози времена у РХМЗ очекују да новембарска количина падавина буде просечна, у нижим пределима од 40 до 70 mm, на планинама до 90 mm.
Главни део падавина се очекује тек у другом делу месеца када се наруши пространо антициклонално поље или поље високог ваздушног притиска које за сада одређује основни карактер сувог времена у нашим крајевима.
Новембар 2024. биће другачији од новембра 2023.
- Према температурним условима, овај новембар би требао да буде за око 1 степен изнад вишегодишњег просека. Средња дневна новембарска температура би била између 6 и 9 степени, а средња максимална између 11 и 14 степени. Прогнозиран број мразних дана је од 4 до 12, у овај опсег се рачунају нижи и брдски предели - каже Совиљ.
Додаје да ако прогнозу за новембар 2024. поредимо са новембром прошле године, овај новембар ће бити мало другачији.
Претходне године смо имали изузетно много кише, толико да је новембар 2023. био најкишнији у историји мерења у већини места Србије.
- Регистроване су количине падавина које су биле два до три пута веће од просека. Било је чак од 72 mm у Банатском Карловцу до 229 mm на Копаонику. Највише је било падавина тада у централној и јужној Србији, док су просечне вредности за новембар, које очекујемо и овог месеца, од 40 до 70 литара по квадратном метру. Претходне године смо имали и једну мало јачу снежну епизоду на крају месеца на југу Србије, и у нижим и у брдско планинским пределима и претходне године је 26. новембра забележена рекордна висина снежног покривача за новембар у Врању када је било 38 центиметара снега - каже Слободан Совиљ.
Извор: Србија Данас/Блиц