ПАКАО И НАКОН 15 ГОДИНА! На овај дан у Србији измерено 45 степени, да ли нас и овог лета чека исти сценарио (ФОТО)
Тог 24. јула 2007. године забележена је највећа икада измерена температура у Србији и оборен рекорд са чак 45 степени Целзијуса. Петнаест година касније, на паклену годишњицу, ситуација, како код нас, тако и у читавој Европи није нимало боља - климатолози предвиђају најтоплије лето, док је на снази и злогласни топлотни талас "Луцифер".
Кување поменутог јула 2007. почело је већ у јутарњим сатима, када је у одређеним градовима Србије жива у термометру прелазила 34 степена. Мало касније, у 11 сати она се увелико приближила 40. ступњу, да би у поподневним сатима температура наставила да расте у читавој земљи, док је најтоплије свакако било у Смедеревској Паланци са 44.9 степени.
ДАНАС КРЕНИТЕ У ПОТРАГУ ЗА ПОСЛОМ: Славимо Свету Јефимију, ево које још обичаје морате испоштовати
ДАНАС ЋЕМО КОНАЧНО ОДАХНУТИ! У Србију стиже освежење, ево када нас очекују ПЉУСКОВИ И ГРМЉАВИНА
ЧЕКА СЕ ОКО ДВА САТА: Велике гужве на граничним прелазима, на овом месту најкритичније (ФОТО)
По свему судећи, изгледа да се историја понавља, па на исти тај дан, само 2022. године, сунце поново "пржи", а такозвани "Луцифер", врели топлотни талас који доноси температуре веће од уобичајених, увелико хара Србијом и који ће нам животе загорчавати све до 28. овог месеца, са сличним, али ипак нешто нижим температурама него, сада већ давне 2007. године.
Када је о температурама у Србији на паклену годишњицу реч, односно 24. јула 2022. године, оне су данас, како је истакао метеоролог Ђорђе Ђурић, умногоме умереније, те неће прелазити 40 степени какав случај је био у 2007, рекордној години.
- Када је ова година у питању, барем за сад, јуче смо имали најтоплији дан у земљи, када је температура износила између 39-40 степени, што је далеко од рекорда постављеног 2007. године. Већ данас имамо угодније температуре за 5-6 степени, па понављање 24. јула од пре петнаест година није на видику - истиче метеоролог Ђурић.
Како даље наводи метеоролог, данас ће нешто ниже температуре бити забележене на северу и западу земље, где ће се температура кретати од 32-34 степена, док ће доста вруће и даље бити на југу наше земље, јер ће тамо температура ићи и преко 35 степени.
- Освежење ће бити појачано северозападним ветром, међутим, не треба заборавити да и поред освежења и даље на снази имамо топлотни талас, док ће најтоплије свакако бити на истоку земље и то у Неготину - наглашава Ђурић.
"Од 2007. до данас нисмо имали такве екстремне врућине"
Када је о рекордном 24. јулу 2007. године реч, метеоролог Ђурић потврђује како је тог дана дошло до постављања рекорда када су високе температуре у нашој земљи у питању, па је тако највиша измерена управо у Смедеревској Паланци (44.9 степени), док је у Београду било нешто "свежије", односно измерено је 43.6 степени Целзијуса.
- Овакве екстремне врућине трајале су, на срећу, само један дан, односно већ у вечерњим часовима дошло је до освежења, док је наредног дана, 25. јула дошло и до наглог освежења за чак двадесетак степени - истиче метеоролог и додаје како од тог дана, па све до данас нисмо имали понављање таквих високих температура.
Како преживети "Луцифера"
Да ситуација, иако не драстична као 2007. ипак није нимало пријатна када су температуре у питању, потврђује и чињеница да се поводом времена које нас очекују током топлотног таласа, на Западу прозваног "Луцифер", огласио и Институт за јавног здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", који је дао препоруке за општу популацију за поступање у току топлог времена.
Стално расхлађивање домова
Трудите се да вам животни простор увек буде расхлађен. Идеално би било одржавати собну температуру испод 32 степени Целзијуса током дана, односно испод 24 степени током ноћи. Ово је нарочито важно за децу узраста до 2 године, особе старије од 60 година, као и за хроничне болеснике.
Искористите ноћни ваздух да расхладите свој дом. Отворите све прозоре и држите ролетне (шалоне, засторе) подигнуте током ноћи и раног јутра, када је спољашна температура нижа.
Смањите топлотно оптерећење у свом стану или кући у најтоплијем делу дана. Затворите прозоре и прозорске засторе, посебно оне на сунчаној страни. Искључите вештачко осветљење и све електричне уређаје који вам нису неопходни.
Окачите влажне чаршаве на отворене прозоре како бисте расхладили ваздух у соби, уколико немате клима уређај. Ако вам је стамбени простор климатизован, затворите врата и прозоре и штедите струју коју не користите за расхлађивање.
Вентилатори могу делимично да расхладе просторију, али при температури изнад 35 степени не могу да спрече опасност од појаве поремећаја здравља изазваних топлотом.
Не излажите се топлоти
Пређите у најхладнију просторију у стану, поготово ноћу.
Ако немате могућности да расхладите свој стан/кућу, проводите 2–3 сата дневно у расхлађеном простору ван куће (на пример у климатизованим јавним зградама).
Избегавајте боравак напољу у току најтоплијег дела дана (од 10 до 17 сати).
Колико можете, избегавајте напорне физичке активности. Ако морате да их обављате, чините то у току најхладнијег дела дана, што је обично између 4.00 и 7.00 сати ујутру.
Боравите у хладу.
Не остављајте децу, као ни животиње, у паркираним возилима!
Расхлађујте тело и хидрирајте свој организам
Туширајте се или купајте у расхлађеној води. Можете да примењујете и хладне облоге, пешкире, сунђере, купке за стопала, итд.
Носите лагану, комотну одећу од природних материјала, светлих боја. Ако излазите напоље, носите шешир или капу са широким ободом и наочаре за сунце.
Користите памучну постељину.
Редовно уносите течност, пре свега воду. Искључите алкохол и смањите унос кафе и газираних безалкохолних пића. Узимајте мање, а чешће оброке. Избегавајте храну са високим садржајем протеина.
Помозите другима
Редовно проверавајте како су вам чланови породице, пријатељи и суседи, који живе сами. Особама које су под здравственим ризиком (деца, труднице и особе старије од 65 година) могла би да затреба помоћ током врелих дана.
Ако неко од њих узима лекове, проверите са њиховим лекаром да ли ти лекови утичу на терморегулацију. Ако имате здравствених проблема лекове држите на температури испод 25 Ц или у фрижидеру (прочитајте упутство о чувању дато уз лек). Затражите медицински савет ако патите од неког хроничног обољења или истовремено узимате више различитих лекова.
Ако се ви или неко други не осећа добро
Потражите помоћ ако осећате вртоглавицу, слабост, узнемиреност, интензивну жеђ или имате главобољу; што је пре могуће пређите у охлађен простор и измерите телесну температуру.
Попијте неколико гутљаја воде или воћног сока собне температуре.
Ако вам се јаве болни грчеви у мишићима (они су, иначе, често последица дужег вежбања по веома топлом времену, посебно ако су се јавили у мишићима ногу, руку или стомака), склоните се у хлад или уђите у расхлађени простор. Почните постепено да уносите течност, најбоље воду. Ако топлотни грчеви потрају дуже од једног сата треба да потражите лекарску помоћ.
Обратите се лекару ако осетите неуобичајене симптоме или ако симптоми дуго трају. Ако приметите код неког од чланова ваше породице или људи којима помажете топлу, суву кожу и бунцање, појаву грчева и/или несвестицу, односно губитак свести, одмах позовите лекара/хитну помоћ. Док чекате на помоћ, покушајте особу да расхладите хладним облогама, дајте јој да пије течност, ослободите је вишка одеће.
БОНУС ВИДЕО: Интервентна одводи Зорана Марјановића