ПАКАО У СРБИЈИ: Да бисте се заштитили од великих врућина ове ствари МОРАТЕ обавезно носити са собом
Иако већина вас воли лето и ужива у свему што оно пружа, ово годишње доба зна да буде у посебним моментима и опасно за све нас
Температура ове недеље биће праве летње, преко 30 степени. Идеална за купање на базенима, мору, уживање у хладовини …али шта када вам то није могуће, јер имате обавезе, радите и слично?
СРБИЈУ НАЗВАО ФАШИСТИЧКОМ ДРЖАВОМ: Предложена мера психијатриског лечења, мушкарац правио хаос у Јутарњем програму РТС-а (ВИДЕО)
РЕШЕЊА ТЕСТА ИЗ МАТЕМАТИКЕ: Министарство објавило кључ
Уручена традиционална награда Телеком Србија студенту Факултета ликовних уметности
Онда ове паклене врућине никако не пријају. Знате како бисте провели дан да сте слободни, па вас то сигурно додатно депримира, али верујемо да сте већ на то негде навикли па жељно ишчекујете викенде да скроз удовољите својим чулима.
Иако већина вас воли лето и ужива у свему што оно пружа, ово годишње доба зна да буде у посебним моментима и опасно за све нас. Посебно приликом обављања свакодневних обавеза.
Када сте на купању, верујемо да не треба да вас подсећамо да сте више у води него на сунцу, да се мажете обавезно заштитним фактором, да пијете доста течности и избегнете сунчање у периоду од 11 до 15 часова.
Међутим, шта када сте ван купалишта, како да се заштитите од нежељених последица високих температура и сунца?
Утицај високе температуре на организам
Високе температуре најнегативније делују на систем за дисање хроничних болесника и децу. На врућини се крвни судови шире, чиме се снижава притисак, мења се и згрушавање крви па због честе дехидрације долази до локалне тромбозе, а ноге натичу јер течност заостаје у доњим деловима тела.
Код наглих промена температуре може доћи до инфаркта, а УВ зрачење може на кожи проузроковати опекотине, рак коже и пребрзо старење коже због њеног исушивања те слабљење имуног система. Мањак течности може утицати на функцију бубрега и појачано накупљање минерала из урина и проузроковати стварање бубрежних каменаца. Ако је температура тела слична температури ваздуха, оно се хлади испаравањем, што може променити срчани ритам и проузроковати дехидратацију и грчеве.
Уколико остајете у свом дому, што је и препоручљиво посебно од 10х до 17х., наравно уколико сте у могућности, битно је да одржите свежину у свом дому. Собна температура би требало да је испод 32°Ц у току дана и испод 24°Ц током ноћи. Просторије у којима боравите треба проветравати током ноћи, а дању затворити прозоре и спустити заштитне ролетне.
Уколико ипак морате бити ван свог дома, избегавајте тежак физички рад током најтоплијег дела дана. Током рада је препоручљиво да правите чешће и краће паузе да би сте се освежили. Обавезно уносите довољне количине течности и не чекајте да осетите жеђ.
Зато је веома битно да са собом увек имате воду за пиће. Избегавајте алкохол, газиране, зашећерене и превише расхлађене напитке и не претерујте са уносом напитака који садрже кофеин.
Једите чешће мање обилне, лагане оброке. Препоручено је да једете довољно свежег, добро опраног воћа и поврћа, а да избегавате масну и зачињену храну, сухомеснате производе, као и слаткише.
Наравно, и ваша одећа мора да буде у складу са високим температурама па је савет да облачите светлу, комотну одећу од природних материјала носите шешире широког обода и сунчане наочаре и обавезно користите заштитне креме за сунчање широког спектра.