ПАКЛЕНЕ ВРУЋИНЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Улице пусте, горе аутомобили, а у овим градовима је најгоре (ФОТО)
Због високих температура у целој Србији данас је на снази црвени метео-аларм, што значи да је време врло опасно‚ за све који бораве напољу.
Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", издао је црвена упозорења за градове.
Због екстремно високих температура у Србији, које ће данас достићи и 41 степен, како наводе лекари, најбитнија је превенција, ношење воде са собом, расхлађивање, лагана одећа, али, пре свега, да се избегава боравак на отвореном у најтоплијем делу дана.
ОВО ОБАВЕЗНО МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ! Ево како да избегнете топлотни удар на врелим температурама
НЕСТАО СТЕФАН (24) У БЕОГРАДУ: Уколико га видите обавезно јавите полицији (ФОТО)
У СРБИЈИ ЈЕ ДАНАС ПАКЛЕНО: У овом делу дана НИКАКО не излазите напоље, четири града на највећем УДАРУ
Међу најтоплијим местима у Србији тренутно су Нови Сад, Велико Градиште, Неготин, Крушевац, Ћуприја, Ниш и Зајечар, где је у 14 часова измерено 39 степени Целзијуса.
Иако је у главном граду измерено 35 степени, улице су празне и на њима готово и да нема људи.
Како се сазнаје, од јутрос је Хитна помоћ имала више интервенција који су повезани са овим врућинама.
Од јутрос је било најмање десет колапса на јавним местима углавном на улицама, пијацама и ресторанима.
У питању су углавном старије особе од 65 до 80 година, којима се због високих температура по највећој врућини не препоручује излазак напоље.
Доктор Срђан Матовић из Дома здравља "Др Милутин Ивковић" на Палилули, рекао је да су наведене мере опреза кључне како би се избегао топлотни удар, који, каже, може довести до озбиљних последица.
- Топлотни удар представља стање када у организму дође до прекомерног повећања телесне температура, коју организам не може да исконтролише, па се манифестује жеђу, малаксалошћу, сувом и црвеном кожом, јаком главобољом, зујањем у ушима и грчењем мишића - навео је Матовић.
На питање како можемо да помогнемо уколико приметимо да је неком позлило на улици, Матовић одговара да је важно да се тој особи брзо притекне у помоћ, да јој се да вода и помогне да се расхлади.
Такође, истакао је, када се неко онесвести примарно је да му се скине одећа, али и да се провери да ли му је потребно расхлађивање или утопљавање, јер, додаје, може доћи до повећања или смањења телесне температуре.
Матовић напомиње да је у таквим ситуацијама од изузетног значаја да се позове Хитна помоћ и истиче да у посебном опрезу треба да буду деца и старији, посебно у делу дана између 10.00 и 18.00 часова.
Ове високе температуре изазвале су хаосеве и на путевима у Србији. Најмање два аутомобила изгорела су данас.
Један од њих, који се кретао на ауто-путу у смеру ка Нишу, запалио се данас код Бубањ потока.
Други инцидент догодио се испред улаза у тунел Брђани у смеру ка Београду.