ПАРАМЕТРИ КОЈИ СУ АЛАРМАНТНИ: Шта је оно што у крвној слици указује на инфекцију корона вирусом?
Тестови крви имају важну улогу у раној дијагнози болести
Тридесетогодишња Анђела Б. из Београда пре две недеље ишла је да се тестира на корона вирус заједно са својом мајком 53-годишњом М.Б. Иако им је речено да ће чекати резултат тест 24 часа, оно што их је изнанадило јесте реакција докторке на крвну слику.
РИГОРОЗНА КОНТРОЛА: Једини пут до безбедне вакцине против короне!
ВАКЦИНА "МОДЕРНА" 94,5 ОДСТО ЕФИКАСНА: Ближи се светло на крају КОРОНА тунела!
"У ТОКУ ЈЕ СТРАШНА БИТКА ЗА ЖИВОТЕ ЉУДИ" Др Тиодоровић упозорава: Ситуација је врло озбиљна, умиру и МЛАЂЕ ОСОБЕ
- Мојој мами је дословно вриснула да одмах почне са антибиотицима јер сигурно има ковид. Била сам у шоку, како то зна без резултата теста? Мени је рекла да сам сигурно негативна - прича Анђела.
Испоставило се да је докторка била у праву, те дословно свима који су уз тестирање обавили и анализу крвне слике "погодила" исход.
- Заиста, њој је сутрадан стигао позитиван налаз, мени негативан - истиче.
Тестови крви имају важну улогу у раној дијагнози болести, с обзиром на информације које пружају у лекарима у вези са упалним процесом. Ове информације укључују број леукоцита и карактеристике као што су доминација неутрофила или лимфоцита, упални ЦРП. Осим тога, биомаркери пружају информације у вези са природом упале плућа, што значи да лекари помоћу крвне слике могу да утврде да ли је болест бактеријска или је последица друге етиологије.
У прегледа крвне слике код оних који се тестирају на ковид прате се првенствено вредности као што су леукоцити (бела крвна зрнца), неутрофили, број лимфоцита и тромбоцита, средња запремина тромбоцита и одређени нивоу ових вредности. Они су знак да ли се у телу дешава нека упала или не.
У питању је врста леукоцита и представљају најкарактеристичнији тип ћелија међу белим крвним зрнцима. Неутрофили, које регулишу мастоцити, епителне ћелије и макрофаги, такође учествују у запаљенским процесима.
Евидентна је и улога лимфоцита који сигнализирају на упалу, а поред тога и тромбоцита који имају значај у регулацији запаљенских процеса.
Иако се гледа засебна вредност ових маркера, њихови међусобни односи такође могу бити знак ковида. На пример, леукоцити у циркулацији реагују на стрес повећањем неутрофила и смањењем лимфоцита, па се однос ова два параметра користи као инфламаторни маркер.
Узимајући у обзир претходна истраживања, употреба циркуларних биомаркера који представљају упале сматрају се и прогностичким показатељем код пацијената позитивних на ковид-19.
Подсетимо, епидемиолог др Предраг Кон је летос говорио о томе и открио шта је оно што лекари траже у крвној слици.
- Ако нема леукопеније, мањка леукоцита онда се ни не размишља о инфекцији корона вирусом. Ту је и реднген, па ако немају никакве налазе тим путем имају и право да одбију тестирање. Дат им је тачан алгоритам када би требало да посумњају - рекао је он.